Віталій Педченко: Три питання про зберігання, транспортування та застосування зброї, які найчастіше турбують українців

15022017Я часто проводжу тренінги і вирішив написати пост про питання, які мені найчастіше ставлять. І першим питанням є:
«Чи потрібно зберігати патрони окремо від зброї?».
Це дуже часто вимагають дільничні інспектори, не маючи для цього ніяких підстав. Давайте уважно прочитаємо наказ МВС №622, яким до цих пір регулюється все, що стосується зброї.
Співробітник МВС буде доводити свою правоту, використовуючи наступний пункт:

«11.8. …Бойові припаси до зброї мають зберігатися в окремому від зброї металевому ящику або в металевій шафі…»
Але потрібно подивитися трохи вище, де ви знайдете пункт, в якому написано, кого стосується ця вимога:
«11.5. Відомча зброя, бойові припаси до неї, пристрої та зазначені патрони зберігаються в спеціально обладнаному сховищі, яке повинно відповідати таким вимогам:»

Для звичайних громадян, як ми з вами, діє наступний пункт наказу:

«12.12. Зброя, бойові припаси до неї, основні частини зброї, пристрої та патрони до них, що належать громадянам, мають зберігатися в металевих ящиках, сейфах, спеціально виготовлених для зберігання зброї, за місцем їх постійного проживання або в місцях тимчасового перебування власників (дачних будинках тощо), про що повідомляються органи внутрішніх справ. При цьому зброя, пристрої мають бути в розрядженому стані.»

Тобто вимоги щодо зберігання патронів окремо – не існує. Ви можете зберігати зброю разом із патронами в одному сейфі.
І ми переходимо до другого за популярністю питання, про транспортування зброї. Як ми можемо дізнатися з наказу:

« 12.13. Під час перенесення або перевезення вогнепальна, пневматична зброя має бути у розрядженому стані та знаходитися у спеціальному чохлі, кейсі, футлярі тощо.»

Але що таке «розряджений стан»? Чи можуть бути патрони у магазині? Чи може магазин бути приєднаний до зброї?
Відповідь міститься у ДСТУ 28653:2009 «Зброя стрілецька. Терміни та визначення понять», який визначає заряджену зброю, як ту у патронник якої заряджено набій. Тобто, згідно ДСТУ до зброї може бути приєднано магазин з набоям або, якщо ми говоримо про рушницю з трубчастим магазином, у цьому магазині можуть бути набої. Головне, щоб патрона не було у патроннику. Але, під час перевірки, доводити свою правоту вам доведеться дуже довго. Деякі співробітники МВС, навіть вважають, що зброя має транспортуватися у розібраному вигляді. Тому, я не рекомендую перевозити зброю з патронами, в першу чергу, для вашої ж безпеки.
І третє найчастіше питання:
«Чи можу я застосовувати зброю на подвір’ї? А якщо в мене намагаються викрасти автомобіль?»
Відповідь багатьох дивує – ні. Якщо злочинець на подвір’ї, то вашому життю нічого не загрожує. Якщо злодій намагається викрасти транспорт, то його життя, за законом, важливіше ніж ваша власність. Тому, ви не можете використовувати зброю, доки вашому життю немає загрози. Також, категорично заборонено використовувати зброю, якщо злодій тікає – вашому життю та здоров’ю вже явно нічого не загрожує. «Оборона проти явно закінченого посягання є неправомірною.» – з коментарю до Статті 36.
Рекомендую всім власникам зброї ознайомитися із статтями Кримінального кодексу:
Стаття 36. Необхідна оборона,
Стаття 37. Уявна оборона
Стаття 38. Затримання особи, що вчинила злочин
Стаття 39. Крайня необхідність
Стаття 118. Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця
Стаття 124. Умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця
Законодавство в нас не таке вже й погане, але правозастосовна практика у справах про необхідну оборону часто дуже суперечлива.
Автор: Віталій Педченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *