Проливаємо світло на давню суперечку 12 калібр проти 20 калібру, за матеріалами сайту Field & Stream.
Одне із перших рішень, яке вам потрібно зробити, вибираючи рушницю, – це калібр рушниці.
Рушниці бувають калібру 10, 12, 16, 20 і 28, а також калібру .410. Для більшості людей і для більшості цілей практичним вибором часто стає битва 12 калібру проти 20 калібру.
Дванадцять і двадцять є двома найпопулярнішими калібрами для рушниць і пропонують найширший вибір зброї та боєприпасів.
Ви можете знайти снаряди 12-го калібру будь-де, де продаються боєприпаси до рушниці, а типів патронів 12-го калібру більше, ніж для будь-якого іншого калібру. Існує також широкий асортимент боєприпасів 20-го калібру, і їх теж легко знайти. Обидва калібри є універсальними та підходять для різноманітних завдань зі стрільби, і ви можете знайти всі типи рушниць для різних цілей у 12 та 20 калібрі. Це не стосується всіх калібрів рушниці.
Пояснення калібрів рушниці
Рушниці (за винятком .410 , який є калібром) вимірюються за «калібром», який виходить із кількості свинцевих кульок діаметра каналу ствола, необхідного для наповнення одного фунта. Ви можете знайти таблицю калібру рушниці в Інтернеті, але наведений нижче список включає всі основні калібри рушниці:
- 10 калібр
- 10-й калібр має 0,775 дюйма. Це найбільший законний вимірювальний прилад для полювання в Сполучених Штатах і найпотужніший. В основному використовується для полювання на індиків і водоплавних птахів.
- 12 калібр
- Довжина рушниці 12-го калібру становить 0,729 дюйма, і це найпопулярніший і універсальний калібр у всьому світі.
- 16 калібр
- Як правило, рушниці 16-го калібру мають товщину 0,685 дюйма. Останнім часом він трохи повернувся, але в основному популярний лише серед невеликої кількості мисливців на птахів.
- 20 калібр
- 20 -й калібр має товщину 0,615 дюйма і дуже популярний серед мисливців і стрільців по мішенях.
- 28 калібр
- 28 -й калібр має 0,550 дюйма. Як і 16, він має прихильників серед гірських мисливців, а нові досягнення в боєприпасах 28-го калібру роблять його придатним для полювання на водоплавних птахів.
- .410 калібр
- .410 був би 67-го калібру, якби його вимірювали так само, як інші калібри мисливської рушниці. Його дуже легке корисне навантаження та дуже легка віддача роблять його популярним як першу рушницю. Це також найменший і найскладніший калібр для змагань зі стрільби по тарілці.
12 калібр проти 20 калібру
Снаряди 12-го калібру мають більший діаметр, ніж їх аналоги 20-го калібру.
Аргумент на користь 12 калібру
Хоча калібр 10 є найбільшим дозволеним калібром для полювання в США, рушниці 10-го калібру важкі та незручні для носіння. Це залишає 12-й калібр як найбільший практичний калібр, і, по правді кажучи, це єдиний калібр, який нам потрібен. Рушниці дванадцятого калібру та боєприпаси надзвичайно універсальні. Ви можете нзавантажити дуже легкі вантажі дрібної дроби в корпус 12-го калібру для мішеней і пернатої дичини, як-от голубів і перепілок, і ви можете завантажити дробину та кулі для великої дичини.
Рушниці 12-го калібру мають патронники діаметром 2¾, 3 і 3½ дюйми, і чим довша гільза, тим більше дробу та пороху вона може вмістити. Крім того, оскільки діаметр 12-го калібру більший за будь-який інший (крім 10-го), він буде стріляти найкращими зразками, поміщаючи більше куль із заданого навантаження на ціль, ніж менші отвори.
Аргумент на користь 20 калібру
Рушниця 20-го калібру також пропонує універсальність, хоча вона не зрівняється з 12-м з точки зору найбільш корисного навантаження пострілів, з якими він може впоратись. Двадцять калібрів постачаються з камерами 2¾ або 3 дюйми. Рушниці двадцятого калібру тонші й часто легші за 12-і. Розмір і вага, а також сприйняття того, що вони не так сильно б’ють, як 12, роблять їх популярними серед недосвідчених стрільців та юних стрільців.
Вам може підійти будь-який калібр залежно від того, для чого вам потрібна рушниця. Ось як вони порівнюються для різних цілей:
12 проти 20 калібру: Полювання на оленів
Оленів можна добувати цільними дробовими кулями або крупною картеччю. 12-й калібр має явну перевагу перед картеччю, оскільки її більший корпус вміщує більше об’ємних куль. Фактично, у той час як корпус 12-го калібру може вмістити картеч розміром до 000, 20-й калібр обмежується №2 і менше.
12 калібр також має перевагу з повноствольними снарядами; повністю свинцевий тип Foster або кулі з прикріпленими пижами для більшої стабільності та точності. Більший діаметр кулі 12-го калібру створює більші рани та кращі сліди крові. З повноствольними снарядами 12 є найкращим вибором, хоча вони генерують значно більшу віддачу, ніж снаряди 20-го калібру.
Коли справа доходить до підкаліберних кулеметів, тобто куль, менших за діаметр каналу ствола, поміщених у пластикову гільзу, що відривається, і призначених для використання в повністю нарізних кулях, розрив між 12 і 20 настільки звужується, що 20 стає чудовим вибором. Снаряди двадцятого калібру мають подібні, плоскі (за стандартами кулі з низькошвидкісної рушниці) траєкторії, б’ють досить сильно, щоб добре впоратися з дичиною завбільшки з оленя, і вони мають набагато меншу віддачу в тримерній, легшій рушниці, ніж сабо 12-го калібру.
12 калібр проти 20 калібру: гірське полювання
Гірські мисливці набагато частіше носять зброю, ніж стріляють з неї, і саме в горах мисливці часто вибирають легку 20-ку замість 12-ї. І хоча 20 є чудовим вибором, на ринку є легкі 12 , які поєднують балістику 12-го калібру та легкість у носінні.
Патрон 12-го калібру дозволяє використовувати переваги навантажень до 1 5/8 унцій дробу №4 для пізнього сезону фазанів, а снаряди 12-го калібру можна заряджати з більшою швидкістю, ніж 20 с. У той же час можна знайти снаряди 12-го калібру, такі ж легкі, як найлегші патрони 20-го калібру, для стрільби з укриття по перепелкам і вальдшнепам.
Тим не менш, 20 калібр завжди буде кращим, ніж 12, і зазвичай легшим. 3-дюймовий калібр 20 може стріляти вантажами вагою до 1¼ унції зі швидкістю 1300 футів на секунду (fps), що більш ніж достатньо для всіх, крім найтриваліших пострілів у великих птахів, таких як фазани. 20-й калібр є чудовим вибором для гірської рушниці, і хоча 12-ці дозволяють використовувати більш важкі навантаження, ви рідко отримуєте недостатню зброю з 20-го калібру. Під час гірського полювання питання 12-го або 20-го калібру зводиться до особистих уподобань.
12 калібр проти 20 калібру: полювання на водоплавних птахів
Хоча рушниці 20-го калібру стають все більш популярними для полювання на водоплавних птахів, коли справа доходить до стрільби зі сталевого шроту, 20 не може конкурувати з 12 калібром. Сталеві кульки легкі та громіздкі, і навіть 3-дюймовий корпус калібру 20 вміщує лише унцію дробу, і він не може вмістити великі кульки, такі як BB, які часто вибирають мисливці на гусей. З іншого боку, калібр 12 може вмістити корисне навантаження до 1½ унції BBs у 3½-дюймовому корпусі та 1¼ унції у 3-дюймовому корпусі. Багато мисливців віддають перевагу швидкісним снарядам для водоплавних птахів, вважаючи, що додаткова швидкість компенсує низьку щільність сталі. Снаряди дванадцятого калібру можуть бути заряджені для стрільби до 1600 футів на секунду і більше. Збільшення швидкості вантажів 20-го калібру до 1550 футів на секунду означає зниження корисного навантаження лише до 7/8 унцій. 20-й калібр, заряджений сталевим дробом, добре працює на близькій відстані над приманками, але для багатоборства водоплавних птахів зі сталлю12 калібру найкраще.
Вісмутовий шріт, популярний, дорожчий альтернативний матеріал, має кращу балістику, ніж сталь, і має можливість покращити ефективність 20-го калібру на качках і гусях. Під час стрільби вісмуту ви можете вибрати гранули на один розмір менші, ніж зі сталевими, і оскільки менших гранул на унцію буде більше, ви збільшите кількість дробин. Хоча вісмут підвищує ефективність 20, він не робить його рівним 12 на великих відстанях.
12 калібр проти 20 калібру: стрільба по мішенях
Рушниці дванадцятого калібру домінують у стрільбі по мішенях з поважних причин: більший канал ствола дає найкращі зразки; ви можете стріляти більш важкими корисними вантажами для щільних цільових пострілів; а з самих рушниць легше краще стріляти. Додаткова вага рушниці 12-го калібру допомагає їй надійно націлюватися та плавно розгойдуватися. З цих причин більшість людей доб’ються найкращих результатів із 12-го калібру. Крім того, важкі рушниці ефективніше поглинають віддачу, ніж легші. Ви можете заряджати калібр 12 до 20 с із навантаженням на ціль 7/8 або навіть ¾ унцій і стріляти практично без віддачі.
Однак це не означає, що ви не можете отримати хороші результати та насолодитися днем на стрільбищі, якщо ви віддаєте перевагу стрільбі з 20-го калібру. Багато людей так і роблять, особливо для тарілки, яка є грою на досить близькі дистанції, і для спортивних снарядів. Крім того, для 20-го калібру проводяться змагання з тарілкою та спортивній стрільбі, тож ви можете змагатися на рівних з усіма, насолоджуючись меншою зброєю.
Питання, які часто задають
Рушниця 12-го чи 20-го калібру потужніша?
У гільзу 12-го калібру можна помістити більше пороху та шроту, тому це потужніша гільза для рушниці. Однак ціна цієї сили – віддача.
Що сильніше 12-ий чи 20-ий калібр?
Зброя під патрон обох калібрів може мати жорстку або м’яку віддачу залежно від типу навантажень, які ви використовуєте. Наприклад, цільовий вантаж 12-го калібру буде менше, ніж 3-дюймовий вантаж індички 20-го калібру. Але, загалом, рушниця 12-го калібру буде бити сильніше, ніж 20-го калібру, якщо порівняти заряди, які використовуються для тієї самої мети.
Чи підходить 20 калібр для полювання на качок?
При стрільбі сталевим дробом краще 12 калібр. Але при правильному заряді рушниця 20-го калібру може підійти для полювання на водоплавних птахів. Пропонують використовувати снаряди, заряджені вісмутом або вольфрамом. Ці снаряди дорожчі, ніж ті, що завантажені сталлю, але вони створюватимуть кращі візерунки на відстані.