Далекобійні мисливські гвинтівки, або мисливські карабіни, це найбільш далекобійна мисливська нарізна зброя, дуже цікава у багатьох відношеннях, тим більше, що вона досягла значної досконалості.
Серед мисливських штуцерів нітроекспреси досягли такої дальності бою, що з мисливської точки зору цілком замінюють карабіни, та й у багатьох випадках є просто карабінами з кулею, пристосованою для мисливських цілей.
Далеку мисливську стрільбу не слід змішувати з військовою. Мисливці рідко потребують бою на дистанції далі 400-500 метрів. Зате в межах цих відстаней від мисливського карабіна потрібно найбільш кучний, вірний і настильний бій. Мисливський карабін повинен бути легкий, придатний для ходових полювань. Виняток становлять важкі карабіни для облавних полювань, такі карабіни не доводиться носити довго, і потім цільові карабіни для далекої стрільби (від 300 до 1000 м), що важать від 4 до 6 кг. Зброю спеціальну цільову не слід змішувати з чисто мисливськими зразками.
Мисливські карабіни майже завжди одноствольні, магазинні або однозарядні, але з потовщеним, важким і нерідко подовженим стволом. Подібні стволи менше схильні до деформації і вібрації, що підвищує купчастість бою. Довгий ствол подовжує прицільну лінію зброї, отже, також сприяє більшій влучній стрільбі і, крім того, трохи збільшує початкові швидкості кулі, але одночасно збільшує і вагу зброї, порушує баланс і зменшує «зручнопроходимість» зброї, що особливо важливо для гірських і лісових полювань. Якщо мисливець не має наміру застосовувати карабін для штуцерної стрільби, тобто для стрільби іноді і навскидку, стріляти частіше, в густих заростях і т.п., тоді баланс і довжина зброї для нього не мають такого істотного значення. Не байдужа тільки загальна вага карабіна, він обтяжливий для ходових полювань, тому коло застосування такої зброї значно звужується.
В силу викладених міркувань мисливські карабіни і патрони до них мають в загальну будову, яка помітно відрізняється від гвинтівок військових зразків. Тут коротко розглянуті лише головні деталі карабінів і суттєві особливості їх влаштування. За калібром і застосовуваними патронам карабіни можуть бути поділені на дві групи:
– старі зразки і системи більших калібрів від 9,5 до 12,7 мм для патронів зі свинцевими кулями без оболонок, порох переважно димний;
– нові зразки і системи, калібрів від 5,5 до 9 мм для патронів з кулями в твердих оболонках і бездимним порохом.
Залежно від застосовуваних патронів карабіни першої групи можуть служити в якості димних експресів і карабінів. Зразки другої групи можуть бути нітроекспресами, карабінами та частково мисливськими рушницями. Довжина ствола карабінів від 45 до 15 см. Для полювань в лісах і хащах і для подорожей верхи найбільш зручний короткий ствол; для полювання в горах, тундрі і на морі – довший ствол. Так як з карабінів стріляють переважно довгими кулями, то стволи їх мають нарізи, аналогічні нарізам військових гвинтівок: круті, неглибокі.
Прицільні пристосування карабінів точніші, «тонші», ніж на військових гвинтівках, пристрілка – акуратна. Приціл повинен полегшувати точну наводку і швидкий влучний постріл. Від мисливських прицілів не потрібно таких далеких установок, які потрібні для військових прицілів, водночас міцність потрібна не менша. Всі системи прицілів за основними ознаками їх конструкції бувають або старого типу з відкритим прорізом, або ж нового типу – наскрізні (ортоптичного). Останні мають такі переваги: прицільна лінія зброї значно подовжена, що збільшує точність прицілювання і вимагає мінімум практики для успішного користування. Ортоптичні приціли поділяються на діоптричні та кільцеві. Перші більше підходять для повільного точного прицілювання, ними незручно користуватися при поганому освітленні і для швидкої стрільби по рухомій цілі. Другі дуже зручні для стрільби по рухомим цілям, при поганому освітленні ними зручніше користуватися, ніж прорізом, але для точної стрільби на великі дистанції вимагають дещо більшою тренування особливо при кільці трохи збільшеного діаметру. Так що, якщо карабін призначений для стрільби на великі дистанції, а також в ціль, вигідніше ставити діоптричний приціл, для стрільби по звірові в русі, для найшвидшої і влучної стрільби на різні дистанції краще кільцевий приціл. Проріз хороший лише за старою звичкою до нього, широкий проріз використовується при стрільбі на короткі відстані (в лісі), втім, тоді і всякий приціл мало потрібен.
Будь-який приціл на мисливській зброї повинен допускати максимально швидку установку по висоті і зручне прицілювання, повинен бути міцний і простий в ремонті. Мисливська практика іноді допускає застосування постійного прицілу і стрільбу «гра мушкою», що виключає підйом прицілу. Дешевизна і міцність одного постійного прицілу – поза конкуренцією.
Мушка на карабіни – «з точкою» (рейкового перетину, подовжена), або «пряма» (з паралельними боками, у вигляді рівного стовпчика). Захисні намушники або крила на мисливській зброї зазвичай не ставляться. Мушка повинна бути відкрита; це найбільш зручно для «схоплювання» мушки в момент прикладки. Для довгоствольних важких карабінів крила біля мушки більш бажані, ніж «парасолька» (точніше, кільце або трубочка); остання найбільш застосовна на цільовій зброї.
Детальніше про цільові пристрої
Затвори карабінів через сильні патрони, що застосовуються до зброї цього типу, повинні бути особливо міцними і надійними системами, щоб витримували не тільки сильний тиск при стрільбі готовими фабричними патронами, а й випадково підвищеним тиском при використанні мисливцем патронів власного спорядження при різних комбінаціях зарядів і куль. Затвор повинен витримувати навіть такий тиск, при якому можливий розрив ствола. Системи ковзання затворів, що застосовуються до гвинтівок військових зразків, вельми надійні і живучі і в більшості випадків виявляються хорошими для мисливських карабінів.
Мисливські вимоги до затворів карабінів майже збігаються з військовими вимогами: затвор повинен бути міцним, довговічним, безвідмовним в дії, що допускають найбільшу скорострільність, повинен легко розбиратися і допускати чистку каналу ствола з казни.
Не заперечуючи переваг карабінів магазинних систем, можна відзначити деякі позитивні сторони карабінів однозарядних систем (під новітні сильні бездимні патрони):
– в однозарядних системах можливе застосування затвора набагато менших розмірів по довжині, зокрема, затворів, які вертикально ковзають, їх довжина від 2,5 до 5 см, в той час як довжина поздовжньо-ковзних від 13 до 20 см. Короткий затвор дозволяє подовжити ствол, а це не збільшує довжину всього карабіна. Хоча поздовжньо-ковзні затвори зручніші при заряджанні (не вимагають досилання патрона рукою в ствол), вони мають великі розміри в довжину порівняно з вертикально-ковзними системами і при заряджанні дають більше шуму і стуку, ніж вертикально-ковзні, а стукіт і клацання затвора на полюванні небажані;
– однозарядна система зазвичай має вагу меншу ваги магазинної;
– однозарядна система менш складна, більш надійна, простіша для догляду і ремонту, і дешевша у виготовленні;
– в магазинних системах внаслідок неправильної подачі патронів бувають затримки; в однозарядних подібні затримки виключені завдяки більш простому пристрою;
– магазинна коробка збільшує розміри рушниці в цівку і послаблює ложу. Магазинна рушниця менш зручна в обігу, для носіння – менш витончена;
– багато однозарядних систем мають пластинчасту бойову пружину, яка при низьких температурах надійніше спіральних пружин (рідше дає осічки);
– лише деякі магазинні системи допускають зручне і швидке заряджання але одного патрона в тих випадках, коли магазинний механізм вийшов з ладу;
– м’які свинцеві кулі при переході з магазину в ствол часто отримують зовнішні пошкодження, що позначається на влучності бою.
Щодо скорострільності однозарядних і магазинних систем прихильники однозарядних дотримуються тієї думки, що скорострільність останніх практично цілком достатня для мисливського карабіна стрільби, для штуцерної стрільби подібна скорострільність мала. Однак в цьому відношенні не мають значних переваг і ті магазинні системи, які після кожного пострілу вимагають відібрання прикладу від плеча для пересування затвору. Більша скорострільність гвинтівки з затвором, керованим скобою-важелем (системи Вінчестер, Стівенс, Марлін, Севедж); ще більш скорострільність системи Ремінгтон, Кольт і т.п., керовані рухливою цівкою. Звичайно, автоматично заряджається карабін ще досконаліше в сенсі скорострільності, але більш примхливий щодо безвідмовності дії.
Якщо до різноманітності дійсних якостей різних систем карабінів приєднати ще різноманітність смаків мисливців, різницю в сортах і цінах карабінів, тоді стануть зрозумілі та велика розбіжність у поглядах на даний тип мисливської рушниці та розбіжності у вимогах, пропонованих до карабінів.
Джерело: Маркевич В. Е. Спортивное и охотничье стрелковое оружие / Под общей редакцией Н. Л. Волковского. — СПб.: ООО «Издательство «Полигон», 2005. — 256 с.; ил. ISBN 5-89173-302-1.