Щороку в німецьких лісах фіксується більше тисячі випадків браконьєрства
Браконьєрство є серйозною загрозою для диких мешканців німецьких лісів. Особливо страждають від дій браконьєрів вовки, рисі та хижі птахи. Які заходи вживаються на федеральному та земельному рівнях для боротьби з цим явищем?
Під прицілом – вовки та рисі
За даними WWF Deutschland, браконьєрство є однією з найпоширеніших неприродних причин смерті значної кількості охоронюваних видів, таких як: рисі, видри, бобри та хижі птахи (сови, орлани тощо). Щороку в німецьких лісах фіксується більше тисячі випадків браконьєрства, зокрема, понад 200 з них – у Баварії. При цьому, як вважають фахівці, кількість незареєстрованих випадків може бути не набагато меншою. Ситуація ускладнюється тим, що на федеральному рівні відсутнє централізоване документування випадків браконьєрства, тому природоохоронні організації змушені орієнтуватися на дані Лісових служб земель та поліції. Між тим, за даними WWF Deutschland, кримінальна статистика щодо цього виду злочинів є тільки в Північному Рейні-Вестфалії, Бранденбурзі, Баварії та частково у Шлезвіг-Гольштейні.
Такі тварини, як вовк і рись, вважалися такими що зникли в Німеччині більше 150 років. Однак за останні 20–25 років намітилася тенденція до самостійного повернення та відновлення популяції вовка у німецькі ліси. За даними Федерального агентства з охорони природи (BfN), станом на 2019 рік, у Німеччині вже налічується близько 90 вовчих територій, 73 зграї, 5 пар вовків і 10 поодиноких тварин. Для рисі були розроблені спеціальні проєкти переселення, завдяки чому їх кількість в 10-ти федеральних землях становить не менше 135 осіб. За даними Німецької мисливської асоціації (DJV) популяція вовків у Німеччині в кілька разів більше і нині може сягати 1 тис. голів. Тому влада деяких Земель ініціює внести зміни до законодавства, що дозволить регулювати популяцію вовків, які почали завдавати збитків фермерським господарствам.
WWF Deutschland стверджує, що, незважаючи на заборону, тільки в Саксонії за останній рік було незаконно вбито семеро вовків. Рисі регулярно зникають у баварському лісі, зокрема, браконьєрами було вбито не менше шести тварин, а 14 вважаються зниклими безвісти. Велика вірогідність, що значна частина з них відловлена живими і вивезена для нелегального утримання.
За даними Комітету захисту птахів (CABS), у 2019 році близько 20% рідкісних видів птахів у німецьких федеральних лісах були відстріляні, відловлені або отруєні браконьєрами. Слід відзначити, що з метою запобігання випадкам браконьєрства та залучення свідомої громадськості WWF Deutschland запустила сервіс екстреного повідомлення про факт чи підозру незаконних дій в лісі.
Санкції є, але…
Німецьке законодавство кваліфікує незаконне полювання як серйозний кримінальний злочин. Зокрема вилов, відстріл чи привласнення диких тварин у порушення мисливських правил карається позбавленням волі на строк до трьох років, в особливо важких випадках – до п’яти років, а також грошовими штрафами. Між тим, за даними природоохоронних організацій лише в 30% зареєстрованих випадків браконьєрства вдавалося встановити особу злочинця, при цьому більшість злочинів залишаються не розкритими.
Дослідження WWF Deutschland, яке проводилося в 2016–2019 роках показало, що деякі органи федеральної влади і кримінальні відомства не бачать необхідності збирати відповідні дані, так як вважають браконьєрство «містечковим» явищем. Таким чином у поліцейській кримінальній статистиці, як правило, вони потрапляють у розділи екологічної злочинності або як порушення закону про тварин та охорону природи.
Достовірних даних про те, скільки нелегальних мисливців промишляє у німецьких лісах, майже немає. Наприклад, у Баварії поліція реєструє до 200 випадків браконьєрства на рік. Тим не менш, факт браконьєрства фіксується лише у випадках, коли мисливці або випадкові громадяни знаходять мертву тварину. Здебільшого, це тварини, які були поранені, але згодом померли. Якщо тварину забирають, встановити такий факт дуже складно. При цьому браконьєрство відбувається і з використанням «тихої» зброї, яка дає змогу злочинцям залишатися непоміченими (малокаліберна зброя, арбалети, пастки, отруєні приманки і т.п.). Тож, навіть при сумлінному відношенні поліції розслідування часто буває складним.
Між тим, за даними Німецької мисливської асоціації (DJV), справи нерідко припиняються через їх незначність у порівнянні з іншими видами злочинів. Ще менше справ про браконьєрство доходить до суду. Так, за останні п’ять років у судах розглядалося від 21 до 44 справ на рік. При цьому переважна більшість засуджених (від 11 до 25 злочинців на рік) отримали покарання у вигляді штрафу. Як приклад, у вересні 2019 року районний суд містечка Кам (Баварія) присудив місцевому жителю штраф у розмірі 3 тис. євро за те, що той заманив у пастку, а потім застрелив рись. Справа завершилася вироком завдяки суспільному резонансу та постійному супроводу з боку співробітників WWF Deutschland.
Купуючи дичину, сприяють браконьєрству
Як зазначає президент Баварської мисливської асоціації Юрген Воцке, браконьєрами можуть рухати три основних мотиви. Перший з них – заради азарту. Як правило, цей тип браконьєрів не забирає свій трофей, залишаючи його в лісі або на узбіччі доріг, нерідко імітуючи смерть тварин від дорожньо-транспортної пригоди.
Також немало випадків браконьєрства пов’язані з конфліктом між людиною і твариною. Так, певна частина фермерів бояться, що вовк чи рись нападе на їхню худобу і завдасть збитки.
Ще однією мотивацією незаконного полювання є власне споживання або продаж трофея, оскільки м’ясо дичини дуже популярне у німців. Так, за даними Німецької мисливської асоціації (DJV), у 2017/2018 мисливському сезоні німці вжили у їжу майже 36 тис. тонн м’яса диких копитних, причому більша частка з них – з місцевих мисливських угідь. Багато споживачів готові платити за такий делікатес високу ціну, однак ринок може задовольнити величезний попит на нього лише на половину. А, наприклад, баварці дуже полюбляють оленину чи кабанятину на Різдво чи Новий рік. Особливу перевагу вони віддають дичині, яка нещодавно бігала у сусідньому лісі, а не завезена з-за кордону. Відповідно продаж м’яса дичини браконьєрами є дуже привабливим і достатньо прибутковим, хоча й незаконним, бізнесом. Їм достатньо просто продавати свою здобич, так як невеликі кількості м’яса диких тварин не потребують офіційної реєстрації у ветеринарних службах.
Для більш ефективної боротьби з проблемою браконьєрства у німецьких лісах Федерація охорони навколишнього середовища і охорони природи та низка інших організацій, закликають об’єднати зусилля федеральної, земельної влади та природоохоронних органів. У WWF Deutschland вважають, що у Німеччині є всі можливості для визнання браконьєрства в політичному і соціальному дискурсі серйозною кримінальною проблемою, яка не повинна мати статусу дрібного правопорушення, як це відбувається сьогодні у багатьох випадках і в багатьох країнах, зокрема в Україні.
Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”