Це вже не перша акція мисливців під стінами Українського парламенту. «Ми проти некомпетентності й волюнтаризму у сфері мисливського господарства», «Мисливські собаки народжені для полювання» «Мисливець – друг природи», «Руки геть від мисливського собаківництва!», «Руки геть від мисливства!», «Законопроєктам №№ 0870, 2232, 2351, 3563 – ні, проєвропейському Законопроєкту № 3200-1 – так!» – плакати, які принесли із собою учасники мітингу, окремими пазлами складали загальну суть проблеми і задля вирішення якої зібралося кількасот мисливців і представників мисливських громадських організацій з різних куточків України.
«Гадаю, настав час показати, що мисливці – організоване товариство, яке вважає, що політика, яку сьогодні веде держава, призведе до знищення цієї галузі в Україні, – так прокоментував мету зібрання один із організаторів мітингу, перший віцепрезидент Всеукраїнської асоціації мисливців та користувачів мисливських угідь Віктор Червоний. – Згадані тут законопроєкти трохи відтермінували, але знову намагаються реанімувати у правовому полі держави. До слова, про компетентність наших законотворців: Законопроєкт № 3200 розглядав профільний Комітет, його рекомендують на перше читання. Мисливці в цілому підтримують його, оскільки він посилює штрафні санкції і покарання за браконьєрство. Але у ньому, крім назви, немає жодного слова про розвиток галузі. Тому ми подавали альтернативний законопроєкт, який зареєстрував народний депутат Литвиненко. Вимагаємо, щоб депутати підтримали і його. Крім того, ми підготували українську версію Європейської хартії про полювання, виписки і переклади постійного комітету Бернської конвенції про полювання, резолюцію ПАРЄ з цього приводу, які стверджують, що країни, які ратифікували Бернську конвенцію і резолюцію ПАРЄ, мають пропагувати мисливство, що це один із найефективніших методів охорони тваринного світу. Але ж наші депутати цього не знають і не бажають знати! Тому, хочемо сьогодні їм про це розказати і передати підготовлені для них матеріали».
Люди, що зібралися під стінами Верховної Ради, переконані, що держава повинна підтримувати мисливство, а не перешкоджати і забороняти його. Це лунало у кожному виступі промовців. Натомість, депутати та чиновники, дослухаючись до своїх радників-псевдоекологів, проштовхують шкідливі для держави в цілому антимисливські законопроєкти.
Обурює мисливців запровадження заборони натаскування мисливських собак. Крім того, обурення їх викликали необґрунтовані занесення окремих тварин, зокрема лося і байбака, до Червоної книги України. Як зазначила мисливець і зоолог Євгенія Яніш у своєму виступі, якщо 10 років тому байбак мешкав лише у трьох областях, то сьогодні вони вже є у 9-ти. «Але чомусь у нас підтримують популізм, а не наукові дані», – зазначила промовець.
«Нам хочуть втюхати, що громадяни України проти мисливства, – зазначив у виступі мисливствознавець та публіцист Володимир Нижник. – Жодного організованого масштабного антимисливського руху в Україні немає! І це скаже будь-який єгер, який живе у селі. Якщо розповідати десь у чернігівському селі, що вовка треба оберігати, то вас за такі слова лопатами заб’ють. Не вовки, не лосі, не байбаки, і навіть не мисливські собаки є метою екопройдисвітів. На 80 відсотків охорону природи сьогодні веде єгерська служба. Це добре знають і у Міндовкілля, які отримують на це кошти з бюджету. Власне за кошти мисливців і охороняється довкілля. Ситуація навіть гірша, ніж ви уявляєте. У жовтні минулого року Міндовкілля підписало Наказ від 15.10.2020 № 201, який може призвести до знищення дичерозведення в Україні».
«Я розраховую на те, що нам сьогодні вдасться привернути увагу депутатів до того, що мисливство – це екологічна галузь, – оптимістично зазначив виконавчий директор ГО «Національна асоціація стрільців» Юрій Ключник. – Саме вона робить велику послугу державі й суспільству, виконуючи ті функції, які на себе взяла. Це, зокрема, охорона природи. Сподіваюся, що після цього мітингу припиниться антимисливська діяльність, руйнування вікових традицій і галузі народного господарства».
Серед усіх тих численних наболілих проблем, які порушували промовці, є найбільша і найсуттєвіша, як на мене, яка й призвела до тієї ситуації навколо мисливців і полювання, що склалася сьогодні у нашій державі. Її озвучив з трибуни громадський активіст і мисливець-письменник Андрій Абін: «Це – необізнаність пересічних громадян у питанні: Що таке полювання. І на цьому грають псевдозахисники природи – вороги України, які формують ганебну, викривлену інформацію, що буцімто мисливці – кровожерливі вбивці живого, замовчуючи те, що вони насправді роблять для тваринного світу. Тому, наше завдання донести до населення правду».
Цьому сприяло те, що мисливці жили до цього тихим, закритим колективом і мало розповідали про себе суспільству. Отже, необхідно нарешті виходити в люди і доносити правдиву інформацію до дорослих та дітей, до яких її перекрили чиновники з подання псевдоекологів, заборонивши пропаганду мисливства у закладах освіти. Що, власне, й роблять мисливські товариства у європейських країнах, зокрема, у Німеччині та Великобританії. Натомість й далі залишаючись «у тіні», мисливці можуть втратити все. Мисливцям потрібно більше працювати з молоддю і дітьми.
«Україна задекларувала євроінтеграційний курс, а наша влада веде мисливську галузь у протилежному напрямку, – зазначив голова науково-технічної ради Всеукраїнської асоціації мисливців та користувачів мисливських угідь Василь Новицький. – У той час, коли Європа у своїх країнах підтримує мисливську галузь субвенціями, допомогами, популяризує її. Якщо ж нас не почують, то ці страйки будуть регулярними і ми усіма законними способами будемо захищати права українського мисливства».
Нарешті до мітингувальників вийшли народні депутати Сергій Шахов, Костянтин Касай та Геннадій Касай, які висловили свою підтримку мисливцям.
«Вдасться чи не вдасться акція? – відповідає на моє запитання мисливець Ромас Грунскіс. – Якщо хтось із влади почує вимоги, це буде найважливішою оцінкою акції. Якщо ж будуть наші вимоги прийняті, то вважатимемо, що акція вдалася.
А якщо ні, то будемо продовжувати. Тому що це – виборці. І ми маємо показати, що велика кількість людей, насправді, у нас на руках більше 750 тисяч мисливських рушниць – є виборцями. І якщо раптом виявляться депутати, котрі якимось чином утискують полювання, то голосуватимемо за тих, хто нам допомагає».
Після мітингу під Верховною Радою учасники зібрання перейшли до будівлі Кабміну, де після короткої промови передали Маніфест з вимогами до секретаріату Уряду України.
Залишається сподіватися, що в Уряді нарешті почують мисливців. У 2013 році український народ чітко заявив про своє бажання брати курс на Європу. У цьому напрямку ми також будемо дивитися на Захід, і нарешті будемо відповідати законодавчим та моральним принципам сучасної європейської країни. Відповідно і мисливська галузь буде розвиватися і створювати блага для всього українського суспільства.
Віталій ГОПКАЛО, Газета “Природа і суспільство”