Київські змагання хортих порід собак по вільному звіру, проводились з 9 по 10 листопада 2024 року на території мисливських угідь Первомайського району, Миколаївської області – Первомайський клуб – «Мисливець».
Всі умови для проведення заходів такого рівня, були цілком забезпечені, що передусім передбачало і наявність необхідної кількості русака в угіддях та відносно сприятливі погодні умови для роботи хортих порід.
Варто відзначити належну підготовку організаторів чемпіонату, зокрема керівництво Київського осередку ФМСУ Середюк О. М., голову Первомайського клубу – «Мисливець» Коцюбинського Ю. І. та безумовно єгерський склад, який впродовж всього періоду заходів, забезпечували дотримання належної дисципліни та всі необхідні умови для роботи експертної комісії.
Погодні умови сприяли проведенню змагань для всіх представлених порід хортих, відповідно затверджених правил. Місцевість для роботи собак, також була достатньо гарною в більшості рівнинною, що дозволяло спостерігати за роботами на доволі значній відстані, проте інколи доводилось спостерігати деякі скачки і з невеликих пагорбів. Ґрунт був доволі м’яким, температура повітря сягала від 7 до 90С.
Експертиза та розцінка робот в полі, здійснювались головуючим комісії – експертом І категорії: Середняком Дмитром, асистентом флангових ділянок, була призначена – Середюк Оксаною. Слід сказати, що чимала кількість бажаючих не змогла прийняти участі в даному заході, через воєнний стан в країні. Однак, всі розуміють, наскільки важливим є збереження та розвиток мисливського собаківництва в Україні на сьогодні, особливо в такі не прості для країни часи, тому проведення подібних заходів є надзвичайно актуальним.
На даному заході приймало участь 16 собак хортих порід всіх вікових груп. Переважна більшість номерів, була за грейхаундами (4 номери), російські псові хорти (1), українські (1) польські (1) та перські хорти – салукі (1). Всі необхідні дані щодо номерів, груп, походження собак та їх власників – зазначено у звітній документації про проведені змагання.
Читайте також: Удосконалюємо знання з кінології: історія українського хорта
За результатами жеребкування, було визначено 8 номерів, які одразу сформували свої групи. Перша рівняшка складалась з основних номерів та деяких запасних, які очікували своєї черги. Початок випробувань – дуже перспективне поле озимини та ріпаку.
Не дивлячись на таку незначну кількість учасників, все ж таки атмосфера змагань була дуже гарячою та довгоочікуваною, як і притаманно всім шанувальникам хортих порід. Вже перша зустріч з прудким русаком, відбувалась при зупинці рівняжки, так як, зайця було помічено на ліжці. Саме перша робота і була відзначена поїмкою, сворою грейхаундів: Persey, Aglaya, Pantera – (власник Кофов М.І.). Ведучий цієї свори греїв, доволі досвідчено зупинив рівняжку та оголосив про поміченого русака, який не дуже хотів підніматися. Ця свора продемонструвала високу прудкість, наполегливість, силу і витривалість, в той же час і русак змусив собак здійснювати чимало угонок до моменту вирішальної поїмки. І як наслідок, робота була розцінена на диплом ІІ-го ступеня з високими показниками оцінювання.
Не менш цікавою, була робота іншої свори доволі сильних грейхаундів – Chakra, Chertovka, Prime, (вл. Герман Ганна, Давиденко Вікторія та Соломахіна Ірина). Нажаль, собачкам не вдалося здійснити поїмку русака, проте всі могли насолоджувались довгоочікуваним підйомом звіра та доволі прудкою роботою свори. В результаті робота була розцінена на диплом ІІІ-го ст. Всі інші роботи собак, були на користь зайців, які не залишали жодних шансів ані сворам, ані парам, ані виставленим одиночкам.
За результатами змагань одержано 6 дипломованих собак ІІ-го (3-екз) та ІІІ-го (3 екз) ступенів а польовим переможцем відзначено грейхаунда – «Persey» – (власник Кофов М. І.) Д-ІІ ст. – 79 б.
В цілому, вся атмосфера змагань, була прекрасною та доволі дружньою. Зустріч бувалих борзятників в полі це щось неймовірне. Давні традиції псового полювання, занурюють шанувальників хортих ще в далекі часи багатьох віків до нашої ери, що безумовно ставить деякі породи хортих – найдавнішими помічниками серед мисливських порід собак.
І на сьогодні, вкрай важливим та актуальним є не тільки проведення заходів (випробувань або змагань) а й збереження породи, сприяння в розвитку племінної роботи саме тих мисливських екземплярів, які вражають прекрасним екстер’єром, володіють потужною прудкістю, силою і витривалістю, майстерністю у пійманні звіра що і є головною цінністю для більшості хортих порід.
Безумовно, подібні заходи є необхідними для підтримки власників порід хортих, що в свою чергу є продовженням в такі не легкі часи і для роботи федерації мисливського собаківництва. Тож всім борзятникам я зичу міцного козацького здоров’я та мирного неба над головою!
До зустрічі в полях!
З повагою, експерт І кат. Дмитро Середняк