Поки в Україні будуть дикі свині, що вижили в зонах АЧС, треба готуватися до того, що цей вірус буде жити на українській території завжди, пише UBR.ua.
Таку думку озвучив національний консультант FAO з питань біобезпеки та ветеринарії в Україні Віталій Башинський.
За його словами, вірус АЧС швидко мутує і його носіями стають особини, що вижили. А це набагато небезпечніше, ніж вимирання поголів’я, коли хвороба зупиняє себе сама.
«Якщо у нас будуть дикі свині — носії вірусу, що вижили, то вони почнуть потроху заражати своє потомство. Тоді АЧС в Україні буде завжди. Так, як це було в Іспанії та Португалії», — розповів Віталій Башинський.
Якщо раніше при спалаху хвороби в невеликому господарстві з поголів’ям 50 свиней вірус виявляли протягом 7 днів у 100% поголів’я, то тепер, якщо вчасно видалити першу хвору тварину, то інші тварини можуть не захворіти зовсім.
Як стверджує експерт, на перший погляд, цей факт указує на зниження вірулентності (здатність заражати) вірусу АЧС. Але насправді це гірше, ніж на 100% зараження і як наслідок — 100% смертність.
Тому, за словами Віталія Башинського, біобезпека повинна стати свого роду релігією для свинарів. Тим більше, досвід передових українських підприємств показує, що убезпечити поголів’я свиней від цієї небезпечної хвороби цілком можливо.
Знищення диких свиней це захід який визначає некомпетентність та бездіяльність ветеринарної служби в Україні і ніякий досвіт закордонних країн тут недоречний. По перше хочу наголосити що природа та еволюція тваринного світу дожила до сьогоднішнього часу разом з інфекційними хворобами контролюючи чисельність та види тварин і людині не варто втручатися в цей процес. Це природний, планетарний біотоп узгоджений в кліматичному і екологічному балансі змін на планеті які викликають спалахи епізоотій їх розповсюдження та затухання. Наявність в тваринному світі інфекційних хвороб активують імунну систему, тим самим регулюють природний відбір і стимулюють еволюцію видів. Ми люди створюємо умови для розповсюдження хвороб а знищувати хочемо диких тварин, таким чином ми знищимо все живе що ми “виправдано” і робимо за згоди населення перед проблемою. Ми створюємо тваринні комплекси, ми завозимо тварин, ми транспортуємо тваринну продукцію, ми мігруємо по планеті все це наша діяльність а винищувати треба диких тварин. Вся проблема це бездіяльність, я би навіть сказав відсутність ветеринарної служби яка повинна займатись питаннями прогнозування ,профілактики,локалізації та знешкодження осередків виникнення захворювань. Ці всі дії дають змогу без радикальних, варварських мір спів існувати диким та свійським тваринам. Комплекси с/г тварин закритого режиму і тут все залежить від роботи спеціалістів, а от приватний сектор і природні тваринні ресурси абсолютно не захищені у плані ветеринарних заходів та контролю. Причина проста- немає ветеринарної служби та плану дій по запобіганню розповсюдження та локалізації захворювання! ВЗАГАЛІ! Приклад- Закрпатська область Берегівський район мисливське господарство Берегуйфалу випадок загибелі дикого кабана на АЧС (не один), дії ветслужби це обхід дворогосподарств ближніх сіл Горбок, Макарьово, Залуж т.ін. огляд свиней.ВСЕ!? На питання ветлікарю про стан справ та дії повязані з випадком АЧС відповідь: результатів підтвердження діагнозу немає різати свиней не спішіть все добре-це 3.06.2017 а 29,05,2017 обласний голова Москаль розповів що було отримано результати досліджень з Києва що в свині що загинула виявлено збудника АЧС. До цього часу і після грибники вище вказаних сіл безперешкодно ходили в ліс, проводилась заготівля лісу, свіжі сліди диких кабанів на полях ближніх сіл вимальовувались кожного дня- і “ТИША”!? В селі Горбок падіж свиней! І ось 8,06,2017 дана вказівка виставити таблички “КАРАНТИН” навколо території мисливського господарства. До речі випадок загибелі дикого кабана був раніше в селі Дунковиця ще до Берегуйфалу але з якихось причин цей випадок залишився поза увагою!? Де служби, де заходи, де робота з населенням,де відповідні дії?
Так от пане Башинський перше що треба для України це створення ветеринарної служби- приватної, державної та контролюючої не за принципом “виконавців” та “сватопобратимів” а за принципом професіоналізму та досвіду, правил взаємовідносин та дій між державним та приватним спеціалістом в роботі з приватним сектором, так як наші села не порівняти з закордонними. По друге- виписати чіткі і узгоджені з сьогоденням дії спрямовані на забезпечення контролю заразних хвороб та їх локалізації, включаючи інформаційний простір та роботу з населенням.
З повагою, мисливець та ветлікар з досвідом роботи в господарствах державної і приватної форм власності та приватним ветлікарем.
P.S. варто почати відстріл “не диких” кабанів!