Африканська чума свиней: WOAH попереджає про ризик використання нестандартних вакцин 

Триваюче поширення африканської чуми свиней (АЧС) є предметом занепокоєння для свинарства в глобальному масштабі, оскільки жоден регіон не залишився поза увагою. Протягом багатьох років відсутність вакцини чи ефективного лікування робила контроль над хворобою дуже складним. Дослідницьке співтовариство працює над розробкою ефективної вакцини, і нещодавні оголошення про схвалення або випробування модифікованих живих вакцин у деяких країнах породили надію на наявність нових ефективних засобів для стримування поточної епідемії АЧС. Багато країн зацікавлені у використанні цих вакцин-кандидатів, щоб допомогти контролювати поточні спалахи на їхній території. Про це повідомляється на сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин. 

У цьому контексті Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (WOAH) наголошує на важливості використання лише високоякісних вакцин проти АЧС із доведеною ефективністю та безпекою , які пройшли регулятивну оцінку та схвалення відповідно до міжнародних стандартів WOAH . 

Ризики використання неякісних або невідповідних вакцин  

Використання невідповідних і неякісних вакцин може не забезпечити жодного захисту від АЧС і ризикувати поширенням вакцинних вірусів, що може призвести до гострого або хронічного захворювання. Крім того, ці вакцинні віруси також можуть рекомбінуватися з польовими штамами для створення нових штамів, які можуть уникнути виявлення та призвести до гострих, хронічних та стійких інфекцій АЧС на фермах. 

Вакцинація проти АЧС не повинна використовуватися як окремий засіб боротьби з хворобою  

Незалежно від ефективності вакцини, програми вакцинації повинні впроваджуватися як частина комплексної стратегії профілактики та контролю, яка повинна включати інші важливі заходи контролю, такі як суворий біозахист, заходи щодо імпорту та контроль переміщення.

Вакцинація, якщо вона використовується, повинна проводитися згідно з добре розробленою програмою вакцинації, яка враховує, серед інших факторів, місцеву епідеміологію захворювання, очікувані цілі вакцинації та достатність і сталість відповідних технічних, фінансових і людських ресурсів. Вони завжди повинні включати поствакцинальний нагляд і моніторинг, а також стратегію виходу для припинення вакцинації, як зазначено в міжнародних стандартах WOAH щодо вакцинації.  

На шляху до ліцензованих вакцин проти АЧС 

WOAH переконана в тому, що міжнародне визнання високоякісних вакцин матиме додаткову цінність. У відомстві відстежують прогрес кількох кандидатів у вакцини проти АЧС, які перебувають на різних стадіях розробки. Деякі країни вже схвалили або проводять польові випробування модифікованих живих вакцин-кандидатів проти АЧС II генотипу.

Новий проєкт стандарту для виробництва безпечних та ефективних вакцин проти АЧС був запропонований у звіті Комісії з біологічних стандартів WOAH за вересень 2023 року. WOAH закликає виробників вакцин та Членів розглянути ці проєкти стандартів при розробці та оцінці кандидатів у вакцини проти АЧС для регуляторного схвалення та надати свої коментарі.

2 коментарі до “Африканська чума свиней: WOAH попереджає про ризик використання нестандартних вакцин 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *