Баклани: як країни Центральної Європи протистоять пернатим хижакам
Країни Центральної Європи стикнулися з масштабною проблемою – пернатими хижаками – бакланами.
“Сотні бакланів вполювали на Дунаї”, – повідомляє угорське видання berek. Ці ненажерливі хижаки завдають величезної шкоди рибним господарствам. Тому інспектори з рибальства та мисливці отримали дозвіл на їх відстріл уздовж річки. “З листопада було вбито 282 бакланів, з яких 156 – тільки в січні”, – зазначає Муніципальна федерація рибальських товариств.
Тим часом у Словаччині нараховано понад 12 000 бакланів на внутрішніх водоймах. “Це можна сміливо назвати нашестям”, – заявляє працівник Словацької риболовецької асоціації Ріхард Штенцл на своїй сторінці у Фейсбук. Він критикує бездіяльність держави у вирішенні цієї нагальної проблеми. “Сумно, що з бакланом не бореться держава”, – констатує Штенцл. Адже ці хижаки завдають величезної шкоди популяціям річкової риби та загрожують екосистемам словацьких річок.
Ріхард Штенцл зазначає, що єдиний спосіб змусити державу щось робити – це подати на неї позов про відшкодування збитків. – Держава прислухається лише тоді, коли на кону стоять дійсно великі гроші. А збитки, завдані бакланом, дійсно великі, – переконаний працівник Словацької риболовецької асоціації.
За його інформацією в 2023 році 30 000 бакланів було спіймано в Угорщині, 10 000 – у Чехії та 86 – у Словаччині.
В Україні баклани також стають справжнім лихом. “Підуст з основної риби Дністра став рідкісною, навіть дуже рідкісною!”, – б’є на сполох Любомир Стрембіцький, начальник Державного агенства рибного господарства в Івано-Франківської області (рибоохоронного патруля). Він пояснює, що з 2021 року тисячі бакланів прилетіли і катастрофічно скоротили популяцію червонокнижного підуста – аборигенної риби Дністра. “Занесення підуста до Червоної книги в жодному разі не покращило ситуацію”, – розчаровано констатує Стрембіцький.
Як бачимо, країни Центральної Європи стикаються з масштабною експансією бакланів, які завдають непоправної шкоди річковим екосистемам. Проте державні органи часто бездіяльні у вирішенні цієї нагальної проблеми. Екологи та інспектори з рибальства закликають до рішучих заходів для захисту вразливих популяцій річкової риби від цих агресивних пернатих хижаків.
2 коментарі до “Баклани: як країни Центральної Європи протистоять пернатим хижакам”