Боротьба з АЧС у Саксонії: смуга смерті диких кабанів

У Саксонії всіх диких кабанів у коридорі вздовж німецько-польського кордону відстрілюють. Про це повідомляє видання pirsch.de.

Злі язики стверджують, що незабаром у Саксонії з’явиться найдовша смуга смерті для свиноматок у світі. Звучить войовничо, але по суті це правда. Мається на увазі захисний коридор у східній саксонській зоні АЧС, який простягається на 100 кілометрів з подвійним парканом вздовж кордону з Польщею. “Східний коридор захисту” займає площу майже 50 000 гектарів, яка розділена на дев’ять відділень (підзон). Згідно з розпорядженням Міністерства соціальних справ, яке відповідає за боротьбу з хворобами тварин, усі дикі кабани на цій території підлягають знищенню. Повне знищення вважається таким, що відбулося, коли досягається показник 0,2 свиней на 100 гектарів. Вбивство може бути здійснене мисливським способом або в рамках ветеринарного наказу. Міністерство Дрездена сподівається, що такий радикальний підхід дозволить запобігти подальшому проникненню інфікованих диких кабанів з Польщі та зупинити поширення вірусу АЧС.

Як це має бути реалізовано, викладено в загальній постанові. Вона містить триетапний план знищення дикого кабана. На першому етапі власники мисливських угідь мають вісім тижнів, щоб зменшити популяцію до 0,2 тварин на 100 га. За кожну вбиту тварину вони отримують компенсацію у розмірі 300 євро. Після перевірки чисельності популяції, яка визначається як етап 2, за допомогою дронів від зовнішніх постачальників послуг, власник мисливських угідь може продовжувати полювання, якщо було оцінено вищий показник, ніж 0,2 тварини на 100 га. Якщо власники угідь потребують допомоги у проведенні полювання або відмовляються від полювання, замовляється вилучення угідь постачальниками послуг. На етапі 3 власники угідь отримують дотацію на покриття витрат, пов’язаних з утриманням угідь у постійно вільному від дикого кабана стані.

Домовленості непрактичні

Загальна постанова зустріла широке неприйняття серед мисливців у Східній Саксонії. Учасники описували атмосферу на інформаційних заходах як надзвичайно гарячу. Звинувачення полягали в тому, що все це було занадто бюрократичним, непрактичним і неможливим для реалізації з точки зору мисливства. Основні пункти критики стосувалися використання зовнішніх постачальників послуг у мисливських угіддях та надмірно великого охоронного коридору. Мисливська асоціація Niederschlesische Oberlausitz (Нижня Сілезія – Верхня Лужиця) у документі з вимогою до міністра соціальних справ Петри Кьопінг (СДПН) стверджувала, що коридор завширшки понад 15 кілометрів з великими лісовими масивами, ставками та замуленими зонами не може бути керованим з точки зору мисливського господарства, щоб постійно утримувати його вільним від диких кабанів. Відповіді з Дрездена не надійшло.

Багато мисливців, таких як Маркус Брода з Горки, звинувачують міністерство у прийнятті рішення за “зеленим столом”. Воно було розроблене без залучення місцевих мисливців, хоча вони вже багато років перебувають на передовій боротьби з африканською чумою свиней. “Право на полювання має залишатися в руках власників мисливських угідь і не повинно передаватися жодним найманим військам”, – каже Маркус Брода. Державна мисливська асоціація також рішуче засудила односторонні дії міністерства. До професійної експертизи саксонської мисливської спільноти не звернулися жодного разу. Протест не залишився непочутим, і відбулася зустріч з міністром. В результаті зустрічі концепція була пом’якшена в двох пунктах: Восьмитижневий період для відстрілу свиноматок буде розглядатися більш гнучко, а відстріл постачальниками послуг буде здійснюватися лише з січня 2024 року.

“Страждання тварин – це катастрофа”

Незважаючи на корекцію курсу, план ліквідації продовжує піддаватися критиці. Існує великий брак розуміння щодо використання дронів для польотів над мисливськими угіддями. Вони мають визначати, чи досягнуто зловісного показника в 0,2 екземпляра на 100 гектарів у тому чи іншому угідді. Герд Еберле критикує, що цей метод абсолютно непрактичний і може призвести до помилкових оцінок з фатальними наслідками для власника району. Він сам переконався в цьому на власному мисливському господарстві, яке розташоване безпосередньо на кордоні Нейсе. Там немає жодної огорожі. “Малий прикордонний рух”кабанів означає, що час від часу зграя з Польщі пересувається туди і назад. У день польоту дрона було виявлено 20 тварин. Наступного дня знімки показали, що зграя повернулася назад до Польщі. Якби дослідження за допомогою дрона було проведено в той день, результат був би зовсім іншим.

Мисливці дуже стурбовані парканами проти АЧС. Майже всі мисливські угіддя повністю огороджені. Це драма для дичини, – каже орендар району Матіас Капплер, описуючи гостру ситуацію. Паркани переривають вікові зміни, деревостани відрізані, дичина потрапляє або болісно помирає в дротяній сітці. “Вони не є перешкодою для старих тварин і ланей, але смертельною пасткою для телят і оленят”. Лише він врятував 20 оленят з огорожі на своїй ділянці. Герд Еберле повідомляє, що за одну ніч він знайшов у паркані вісім мертвих телят. Страждання тварин – це катастрофа! До цього додається величезний тиск вовків у регіоні. Сірі вовки зрозуміли, що вздовж дротяних загороджень вони знаходять багато здобичі. Вони регулярно патрулюють вздовж них або переслідують дичину в їхньому напрямку.

Регламент продовжено

Постачальники послуг мають погану репутацію в мисливських колах. Подейкують про загони кілерів. Своїм заплямованим іміджем вони завдячують поганій комунікації кризової команди з АЧС, яка не змогла пояснити їхню роль у концепції ліквідації. Три компанії отримали замовлення від Міністерства соціальних справ на проведення таксації диких кабанів за допомогою дронів і вилучення свиноматок. Однією з компаній є Ostdeutsche Gesellschaft für Forstplanung GmbH (OGF). З липня вона подорожує з вісьмома командами дронів. Зараз аерофотозйомка відсіків наближається до завершення. Місія з видалення диких кабанів відповідно до епідемічного законодавства ще не проводилася, пояснює Річард Георгі, менеджер з інновацій OGF. Відповідаючи на запитання про стан виконання цільового показника знищення диких кабанів на рівні 0,2 особини на 100 га у вольєрах, Андреас Фрідріх, керівник відділу Міністерства соціальних справ Саксонії, пояснив, що цільовий показник був досягнутий у двох підрайонах, тоді як оцінка ще не була завершена в інших семи (станом на 31 жовтня 2023 року). Тому дуже ймовірно, що загальне рішення, яке діє до 30 листопада 2023 року, буде продовжено. Фрідріх також оголосив, що загальна постанова про надбавку на площу для власників районів (рівень 3) буде опублікована в грудні 2023 року. У внутрішніх колах говорять про щорічну премію до 5 000 євро, якщо власник району утримує свою ділянку без кабанів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *