Деталі, на які важливо звертати увагу при покупці лягавої

dogs_048-640x480Дуже мало мисливців мають можливість розводити лягавих. Та багато тримають лише одну собаку власне для полювання, та й ту, з тих чи інших причин, не можуть самі видресирувати та натаскати. Відтак ця стаття буде корисною для мисливців, які купляють цуценя або вже дорослу собаку.
Перш за все потрібно вирішити, для якого полювання потрібна собака. Якщо для полювання на качок чи для полювання в заростях, – скажімо, в очеретах на  фазана, – не купуйте ні пойнтера, ні сетера, купуйте спанієля. Для полювання по дичині, що витримує стійку, і володіє широким пошуком, потрібен сетер або пойнтер.
Дехто вважає, що сетер більш здатний до важкої роботи і його лапи кращі. Водночас, Тсорп Бартрам з цього приводу каже: «Цей забобон зобов’язаний своїм існуванням старовинним пойнтерам. Вони були важкі і складені так, що не могли виносити важку роботу. З теперішніми пойнтерами можна полювати день у день, не боячись, що вони розіб’ють ноги або стануть переходити в пошуку з галопу на рись».
У породі є більш-менш обдаровані екземпляри, кращі і гірші по польовим якостям, ті які легше чи важче піддаються дресируванню, є більш-менш витривалі.
Купляти з-за кордону лягавих можна, а іноді і необхідно і тим, хто розводить лягавих, для підтримки породи, для освіження крові, для поліпшення зовнішнього вигляду і польових якостей. Само собою, лягава, купляється для таких цілей, повинна бути першокласна і обійдеться вона не дешево. Дехто стверджує, що купляти з-за кордону цуценят не варто: вони зазвичай гинуть або в дорозі, або після прибуття на місце.
Знавці породи радять звертатися при покупці собаки або цуценяти тільки до відомих мисливців, які розводять псів. Ніколи не купуйте собаки при нагоді у невідомих осіб, які і не випрошуйте цуценя у приятеля. Випадку, щоб у невідомого мисливця дешево продавалася хороша собака, не буває; по більшій мірі дарують не дуже хороших цуценят. З цього випливає: даремно витрачені гроші на покупку лягавої при нагоді, і дарма витрачений час на дресирування цуценяти, подарованого приятелем. У мисливських журналах чи спеціалізованих інтернет-ресурсах ви знайдете відомості про продаж кровних лягавих, зустрінете оголошення про продаж кровних собак або цуценят. Слідкуйте за мисливською літературою, і вам завжди будуть відомі любителі, які ведуть ту чи іншу породу лягавих. Зверніться до одного, до іншого – і ви завжди знайдете дорослих собак чи цуценят, які продаються.
Не купуйте ні собаку, ні цуценя без атестата (родоводу). Перша, якби навіть була непогана за зовнішнім виглядом і на полюванні, нічого не варта як виробник; цуценя без атестату вселяє підозру в тому, що він виродок, а доглядати за виродком і дресирувати його не має сенсу, бо з виродка не може вийти хороший собака.
Фахівці радять мисливцям самим дресирувати своїх собак. Собака, дресирована вами, буде краща або буде вам здаватися кращою, – що байдуже, – ніж дресирована іншим. Це одна з причин купувати цуценя, а не дорослу собаку. Інша – для незаможного мисливця важливо: ціна цуценяти вдвічі менша дорослого собаки. Купуючи цуценя, беріть його від заводчика можливо раніше – у віці 6 – 10 тижнів, тому що звичайно у мисливця, що має одного, двох цуценят, вони виростають набагато краще, ніж у собакозаводчика, де їх десять. Крім того, чим молодше цуценя, тим більше він прив’яжеться до вас, і тим легше привчити його до порядку.
Чума у цуценят зовсім не обов’язкова; боятися її зовсім не варто. У цуценят звичайно бувають ті чи інші хвороби в період прорізування других зубів, тобто у віці 4 – 7 місяців. Чим цуценя краще утримуємо, ситніше, жвавіше, тим легше він переносить прорізування других зубів. Дорослу собаку, яку вам продають як дресировану і натаскану, купуйте з пробою. Пробуйте собаку не самі, а нехай продавець покаже вам її в роботі. Рідко можна зустріти в продажі собаку, яка була б цілком вам до душі, тому з багатьма її недосконалостями доводиться миритися і надіятися, що з часом ви її переробите на свій лад. Однак деяким вимогам собака повинна відповідати безумовно, а саме:

  1. шукати галопом;
  2. працюючи проти вітру, не зганяти птахів без стійки;
  3. додержувати стійку, поки підійде мисливець;
  4. при підйомі птиці залишатися на місці.

Раз собака виконує це, і при цьому вона кровна і молода, не шкодуйте за неї грошей; але якщо хоч однієї з перерахованих вимог вона не виконує, з нею буде не полювання, а мука. Відсутність однієї з перших вимог (1 чи 2) вказує на те, що собака від природи без пошуку або чуття, а відсутність других (3 або 4), що собака розпещений при натасці. Купуючи цуценя, дивіться щоб у нього не було каліцтв та зверніть увагу на екстер’єр батьків, тому що визначити, який з цуценяти вийде собака, ніхто не може. Інша справа, коли ви купуєте дорослу собаку: тут необхідно звернути увагу і на екстер’єр.
Щодо екстер’єру лягавих коротко: чи це сетер, чи це пойнтер, вони не повинні бути сирі, повинні мати не широкі, але глибокі груди, міцну спину і стояти на міцних ногах. Ці якості – запорука швидкості та витривалості у всякої собаки.
Висновок: цінуйте собаку завжди більше рушниці. Якщо ви в змозі витратити на рушницю і собаку, наприклад 100 доларів, купуйте рушницю за  25 доларів, а за цуценя віддайте 75. З недорогою рушницею можна полювати і полювати із задоволенням, а погана собака отруїть будь-яке задоволення.
Джерело: В.В. Де-Коннор /стаття із журналу “Охота” №6 за 1904 г./

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *