У Канівському держлісгоспі підсумовують мисливський сезон зими 2018-2019. Про це – у розмові з головним лісничим ДП «Канівське лісове господарство» Сергієм Пустовойтом.
– Сергію Володимировичу, чим переймалися працівники державної лісової охорони Канівського держлісгоспу у минулому зимово-мисливському сезоні?
– Мабуть, не скажу нічого нового, якщо відповім традиційно – взимку, як і в інші пори року, нашим працівникам роботи вистачало. Пригадаймо хоча б, якою сніжною і досить холодною як для зимівлі лісових мешканців була ця зима. Тому доводилося систематично підгодовувати диких тварин, розчищати підгодівельні майданчики та шляхи у мисливських угіддях. З метою охорони лісових мешканців ми організовували та проводили рейди з охорони мисливських угідь від порушників правил полювання, або так званих браконьєрів. Силами єгерської служби та лісової охорони здійснювалися також заходи з регулювання чисельності хижих тварин.
– Як готувалися до зимово-мисливського періоду?
– Минулого літа та восени ми підготували кормову базу для наших звірів – заготовляли кормові пучки із гілок листяних порід дерев, припасали сіно та кукурудзу, закупили відповідну кількість солі. Взимку в лісових масивах держлісгоспу діяло 12 підгодівельних майданчиків, 20 солонців та 12 годівниць. Лісова охорона разом із єгерем Михайлом Хижняком згодували за зиму лісовим мешканцям 100 штук гіллячкового корму (листяних віників), 3 тонни качанів кукурудзи, 100 кілограмів солі, 2 тонни сіна, 7 тонн зерна кукурудзи та півтонни зерна пшениці . Аби звірина могла дістатися до своїх «їдалень», було розчищено близько 20 кілометрів лісових шляхів.
– Які заходи проводилися з метою попередження браконьєрства?
– Основним завданням єгерської служби в зимовий період, серед іншого, є підгодівля, охорона й захист лісових мешканців, і чи не найголовніше завдання – убезпечення тих же звірів від любителів незаконного полювання. З цією метою в лісгоспі проводилися регулярні рейди з патрулювання мисливських угідь лісгоспу. Для цього ми створили оперативні групи, до складу яких входили окрім працівників лісової охорони і представники Канівського відділу поліції, і члени мисливських господарств, що розташовані на землях Держлісгоспу. Хорошою підмогою в патрулюванні ліфсових угідь нам служить автомобіль «Форд Рейнджер». За зимово-мисливський сезон 2018-2019 всього було проведено 48 рейдів-патрулювань. Внаслідок цих заходів було виявлено 27 порушників правил полювання, про що було складено відповідні протоколи про адміністративні правопорушення. Із порушників «лісового спокою» було стягнуто близько 3 тисяч гривень штрафів.
Хочу відзначити, що наші працівники лісової охорони постійно проводять роз’яснювальні бесіди з відвідувачами лісу. Ми встановлюємо тематичні аншлаги та інформаційні стенди на анти-браконьєрську тематику тощо.
– Чи має підприємство зиск із ведення мисливського господарства?
– Зважаючи на те, що ми живемо наразі в часи, коли вся господарська діяльність має бути спрямованою на досягнення, в першу чергу, хоча б мінімальної економічної ефективності, то і ведення мисливського господарства теж орієнтуємо хоча б на самоокупність. Та в першу чергу, в плані мисливства ми орієнтуємося на сприяння збереженню біологічної різноманітності і невичерпності природних ресурсів та забезпечення доступу до заняття полюванням усім бажаючим громадянам. За сезон 2018-2019 ми реалізували 3 ліцензії на козулю та 2 ліцензії на дикого кабана. Всі ліцензії реалізовувалися за комерційними цінами і, відповідно, були використані згідно з правилами законного мисливства.
– Дивлячись наперед на кілька років чи й на десятиліття, який Ваш прогноз щодо мисливського напрямку в діяльності лісгоспу? Чи є ця діяльність перспективною? Що наразі робите для розвитку мисливства?
– Мисливству слід приділяти максимум уваги – цей напрямок, як показує досвід, є перспективним. І ми активно працюємо над цим питанням. По-перше, ми впорядкували співпрацю між нашим підприємством та користувачами мисливських угідь, що розташовані на території підприємств. Наразі із 5 мисливськими господарствами укладені відповідні договори, визначено основні напрями подальшої співпраці тощо. По-друге, наразі ми активно вивчаємо як і всеукраїнський та зарубіжний досвід щодо вольєрного утримання диких тварин, так і досвід мисливських господарств, що діють у межах нашої області. По-третє, ми вже зробили в цьому напрямку перші кроки – збудували та заселили вольєр із утримання та розведення фазанів. У планах – вольєрне розведення диких кабанів, і можливо – оленів. Передбачаю, що в цьому місці читачі, можливо, здивуються: навіщо диких кабанів чи й тих же оленів утримувати у вольєрах, якщо вони добре виживають у природі? Для тих, хто не володіє ситуацією, поясню: минулого літа та восени лісами України прокотилася хвиля африканської чуми свиней, внаслідок якої в окремих районах дикі кабани взагалі вимерли. Невтішна сьогодні ситуація із лосями, які свого часу були занесені до Червоної книги, а наразі питання їхнього «червонокнижного» перебування вирішується в судах. Чисельність цих тварин у нашому регіоні є не такою вже й великою, та все ж їх неконтрольоване розмноження може приносити свої негативні наслідки – в зимовий період лосі й олені знищують лісові культури, з’їдаючи верхівки дерев. Бувають ділянки, де звіриною пошкоджено до дев’яноста відсотків дерев. А там, де лосі концентруються взимку, молоді дерева знищуються повністю. Аби мати хорошу перспективу в співіснуванні з природою, треба до всього підходити виважено і спершу все треба вивчати, аналізувати. Тож вивчаючи питання ефективності мисливства, аналізуємо вже зроблене та вивчаємо досвід, набутий нашими колегами. І, як і всі лісівники України, – працюємо і сподіваємося на краще.
Підготувала Віра Загородня Черкаське обласне управління лісового та мисливського господарства