
У приватному мисливському господарстві Іллінецької територіальної громади Вінницького району виявлено загибель тварин з підозрою на африканську чуму свиней (АЧС). Інформація про надзвичайну подію надійшла до Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області 28 березня 2025 року. Про це повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.
Відразу після отримання повідомлення про загибель тварин фахівці виїхали на місце події для проведення всіх необхідних заходів. У той же день було скликано комісію Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Вінницькій районній військовій адміністрації у зв’язку з підозрою на африканську чуму свиней.

Для точного встановлення діагнозу спеціалісти Вінницького районного управління ГУ Держпродспоживслужби відібрали біологічні матеріали та направили їх до Вінницької регіональної лабораторії Держслужби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. За даними Вінницької обласної державної адміністрації, того ж дня методом молекулярно-генетичного випробування було підтверджено діагноз “африканська чума”.
На виявлений осередок захворювання, який знаходиться на території Дашівського лісництва, накладено карантин. Відповідно до інструкції щодо профілактики та боротьби з АЧС, навколо епізоотичного вогнища створено зону захисту радіусом 3 км та встановлено зону спостереження, що поширюється на 2 км від зони захисту.

До зони спостереження включено населені пункти: села Василівка, Привільне та Лиса Гора. У цих населених пунктах наразі проводиться подвірний обхід господарств з метою виявлення клінічних ознак захворювання у свійських свиней. Фахівці ветеринарної медицини проводять роз’яснювальну роботу серед місцевого населення щодо необхідних заходів біобезпеки.
Читайте також: У Словаччині виплачуватимуть до 70 євро за добутого кабана для боротьби з африканською чумою
Африканська чума свиней є особливо небезпечним вірусним захворюванням з майже 100% летальністю. Для цієї хвороби не існує ефективної вакцини або методів лікування. Хоча вірус АЧС не становить загрози для здоров’я людини, він здатен спричинити катастрофічні економічні наслідки для галузі свинарства через необхідність знищення всіх сприйнятливих тварин у зоні спалаху.
ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області закликає жителів району дотримуватись карантинних обмежень та негайно повідомляти про будь-які випадки захворювання чи загибелі свиней до місцевих органів ветеринарної медицини. Своєчасне виявлення нових випадків захворювання та швидке реагування є критично важливими для запобігання поширенню АЧС на інші території області.
Тільки тотальний контроль дикої популяції з застосуванням пасток дасть можливість скоротити кількість спалахів
То мають робити не працівники користувачів мисливських угідь, а вмотивовані фахівці з сучасним обладнанням.