На тисячі гектарів мисливських угідь на Волині з’явилися нові претенденти. Голова екологічної комісії Волинської обласної ради Василь Столяр підготував проект рішення, згідно з яким, якщо його ухвалить депутатська більшість, буде розірвано угоди з районними осередками Українського товариства мисливців і рибалок. Також окремі лісопідприємства готуються відмовитись від левової частки мисливських угідь на користь приватних фірм. Можливий перерозподіл досліджувала «Сила правди».

У Ківерцівському районі вбили лося. Браконьєрів не шукатимуть

У Ківерцівському районі на Волині вбили лося. Про це журналістам «Сили правди» повідомив староста села Суськ Юрій Самолюк. Чоловік розповів, що наприкінці липня у полі поблизу села Словатичі місцевий житель знайшов ноги і шерсть червонокнижної тварини. Під підозру потрапив місцевий єгер Українського товариства мисливців та рибалок, яке господарює тут на мисливських угіддях. Тож чоловіки подзвонили начальнику сектору мисливства Волинського обласного управління лісового господарства Василю Сухопору. Той пообіцяв розібратися.

Та за два тижні рештки тварини розтягнули собаки, а пояснень у свідка так ніхто і не брав. Зателефонувавши повторно начальнику сектору мисливства, почули лише байдуже: «Сфотографуйте ті рештки і скиньте мені координати». Тож вирішили вдатися до рішучіших дій. Викликали поліцію.

Та навіть після візиту правоохоронців нічого не змінилося. Вони не знайшли в цій події ознак злочину і провадження не зареєстрували.

поліція

Профільні чиновники також вмили руки − нехай користувач покарає себе сам.

мутне

Єгер УТМРу Олексій, на підвідомчих угіддях якого знайшли розчленовану тварину, не приховує, що це не перший випадок браконьєрства.

єгер

«Тут постійно приїздять на джипах і стріляють то бобра, то лося, то іншу дичину. То все йде на ресторани у Луцьку. Всі все добре знають», − каже чоловік.

До слова, на цих угіддях до цього офіційно числилась лише одна особина лося.

Згідно інформації з офіційного сайту Волинського обласного управління лісового і мисливського господарства, за 8 місяців 2019-го року на Волині складено 184 протоколи про порушення правил мисливства. З них 142 (78%) − державною лісовою охороною, єгерською службою та групами оперативного реагування державних підприємств Волинського ОУЛМГ. Решта 42, вочевидь, на рахунку Українського товариства мисливців та рибалок.

Маневицькі угіддя віддадуть фірмі з-під Луцька? Що отримає громада?

Найближчим часом ласі території мисливських угідь отримають нових господарів. Про це довідуємося з проекту рішення Волинської обласної ради. Ініціатори пропонують розірвати угоди практично зі всіма районними організаціями УТМР окрім ковельської та турійської. На них вже є нові претенденти.

Крім перерозподілу мисливських угідь, якими користуються УТМРи, ймовірно, відщипнуть по шматочку й тих, де ведуть господарство державні лісопідприємства в районах. Перший дзвіночок про це надійшов з Маневиччини.

З інформації з офіційних джерел, ще навесні цього року Держлісагентство звернулось до Волиньради з поданням про продовження права користування мисливськими угіддями загальною площею 40662,49 га на території Маневицького району Державному підприємству «Маневицьке лісове господарство». Однак обласні депутати так і не дали «добро». А тим часом посадові особи Маневицького лісгоспу заговорили про брак коштів і непосильність ноші мисливського господарства для держпідприємства.

Це насторожило місцевих мисливців.

«Якщо раніше головний мисливствознавець району Микола Корець розказував нам, що найближчим часом ДП «Маневицькому ЛГ» погодять користування угіддями. То вже на сесії Прилісненської ОТГ він лобіював інтереси конкретної приватної фірми − ТОВ «Мисливство Волині». Це фірма з-під Луцька, зі Струмівки. У липні вони подали клопотання до ДП «Маневицьке ЛГ» і його там погодили. Якщо це трапиться, то всі податки і платежі від господарської діяльності цього підприємства оминуть нашу громаду і підуть в Луцький район», − розповідає місцевий мисливець Микола Приходько.

Картка відстрілу дичини на території мисливських угідь ДП «Маневицьке ЛГ». Вартість - 800 грн.Картка відстрілу дичини на території мисливських угідь ДП «Маневицьке ЛГ». Вартість – 800 грн.

Чоловік каже, коли довідалися про можливий розвиток подій, то зареєстрували власне мисливське підприємство «Реал Хантер» і офіційно заявили про намір вести мисливське господарство на угіддях лісгоспу. Звернулися за погодженням до ДП «Маневицьке лісове господарство».

«Спочатку нам відмовились реєструвати наше клопотання, хоча переважне право користуватися багатствами місцевих територій законодавство визначило саме за місцевими громадами. Згодом клопотання зареєстрували і перенаправили в обласне управління. Ми зібрали підписи у громаді, отримуємо згоду від власників і користувачів. Зокрема, погодила надати нам угіддя райдержадмінстрація. Проте до нас доходять чутки, що там вже все давно вирішено. Зараз слово за депутатами Волинської обласної ради. Чи врахують вони інтереси маневицької громади? Минулого року, наприклад, з 32 ліцензій на полювання, місцеві мисливці отримали лише 2, бо ліцензіями розпоряджається безпосередньо начальник управління Олександр Кватирко», − каже Микола Приходько.

папірчик

«Все це робиться по-тихому. Значить у керівництва лісгоспу є свій інтерес. Ми намагалися налагодити контакт і просили про підтримку. Але співпраці не вийшло. Директор Володимир Радіон нам сказав: ви будете рубати ліс і безконтрольно відстрілювати дичину. Місцевим він не довіряє, а ось у луцькій фірмі чомусь впевнений. На мою думку, вони десь там зверху просто хочуть встигнути увірвати ласі шматки», − впевнений учасник АТО, мисливець зі стажем Віталій Шелестуха.

Коментуючи ситуацію районній газеті «Нова доба» ДП «Маневицьке лісове господарство» висловило сподівання, що саме держлісгосп продовжить ведення мисливського господарства на цих територіях.

Однак з відповіді на офіційний запит – вкотре чуємо про збитковість такої діяльності і відсутність коштів.

олала

Побоювання маневицьких мисливців немарні. Всередині вересня на сайті облради справді з’явилися два проекти рішення про припинення користування мисливськими угіддями ДП «Маневицьке лісове господарство» (понад 12 тисяч га) та ДП «Колківське лісове господарство» (понад 30 тисяч га).

А також два проекти рішень про надання мисливських угідь у користування на 25 років двом новоствореним приватним фірмам: ТОВ «Мисливство Волині» − 36 255 га та ТОВ «Поліський Єгер» − 19 834 га. Про «Реал Хантер» − ні слова.

Фірми-щасливчики – з Луцького району і спочатку навіть мали єдину прописку та були засновані в один день однією особою – Віктором Кирилюком. Однак згодом «Поліський Єгер» «переїхав» у село Ратнів і очолив його Олександр Шумський.

кругфотоо

У селі Струмівка на Рівненській, 74 зареєстровано з десяток фірм, а ще там знаходиться сервісний центр МВС. На прохідній кажуть, що жодних мисливських організацій там немає. З аналітичної бази «YouControl» довідуємося про ще одне «щасливе» підприємство за цієї адресою,  ТОВ «Техноклас Плюс», якому у 2017 році розпорядженням голови ОДА надали в користування терміном на 49 років лісову ділянку в Мощанському лісництві ДП «Цуманське ЛГ». Власне там і виріс згодом лісовий ресторан «Явір», де можна скуштувати страви з дичини.

Меню лісового ресторану «Yavir». Фото з Facebook-сторінки Івана МиркиМеню лісового ресторану «Yavir». Фото з Facebook-сторінки Івана Мирки

«Ми прийняли незаконне рішення», − Василь Столяр про надання мисливських угідь УТМР

Голова постійної комісії обласної ради з питань екології, раціонального використання природних ресурсів Василь Столяр підтвердив наміри розірвати угоди з УТМР, та передати частину угідь у Колках та Маневичах приватним фірмам.

Депутат обласної ради Василь Столяр. Фото видання «Вісник»Депутат обласної ради Василь Столяр. Фото видання «Вісник»

− Хто ініціював проект рішення про розірвання угод на користування мисливськими угіддями з районними УТМР?

− Я напевне. Чого ви?! Так і кажіть!

− Проект підписаний вами, але, можливо, була ініціатива, наприклад управління лісового господарства…

− Ініціативу проявляють люди, які хочуть взяти ці мисливські угіддя. Вони вже отримали погодження. У свій час обласна рада прийняла незаконне рішення і надала УТМРу ці угіддя без погоджень. В законі чітко прописано, що потрібні погодження від користувачів і власників. УТМР у 2014 році, на хвилі революції, привів під обласну раду людей: крик, шум… Вони не надали жодного документа але ми тоді прийняли це незаконне рішення. У нас потім була ситуація з ТОВ «Вікінг» з Любомльського району, яке мало документи і погодження з користувачами і власниками землі. Вийшло, що ті самі угіддя їм погодили і погодили УТМРу, який не приніс жодних документів. Ми їм давали час на те, щоб все привести до ладу. Досі жодного поступу в цьому. Скільки можна чекати? Рішення скасувати не можна, але можна змінити в частині і ми будемо це робити. УТМРи – це найгірші господарі. 

− Звідки вам це відомо? Хто контролює як вони господарюють?

− Волиньліс. Та ви подивіться по актах. Скільки робить актів за браконьєрство Волиньліс і скільки УТМР, громадська організація де 4-5 тисяч мисливців. І подивіться, які в них годівниці і чи є вони взагалі.  Я мисливець і я добре знаю що таке УТМР, що таке держава і що таке приватний бізнес. На даний час УТМР незаконно вбивають дичину. Дичина ця державна. Нікому з правоохоронних органів це не цікаво. 

− До мене звернулись мисливці з Маневицького району. Вони насторожені тим, що угіддя ДП «Маневицьке ЛГ» обласні депутати хочуть віддати приватній фірмі з Луцька. 

− На сесію будемо виносити питання про передачу мисливських угідь чотирьом фірмам. І в Маневицькому районі в тому числі. А ті, хто до вас звернувся, швидше за все браконьєри. Я, як директор «Волиньприродресурсу» знаю для чого їм ці угіддя. Це ліцензовані площі під бурштин.

− Але ж ви і Маневицькому лісовому господарству не погодили тих угідь?

− Маневицький лісгосп неправильно оформив документи. У них не було погодження Прилісненської сільської ради. Там 40 тисяч гектарів. Вони надали рішення виконкому замість рішення сесій. Хай погодять.

− Отже станом на зараз є три заявники, які мають намір користуватись одними угіддями: Маневицький лісгосп, ТОВ «Мисливство Волині» з Луцька і ТОВ «Реал Хантер» з Маневицького району. Як комісія буде вирішувати кому з заявників надати у користування угіддя, а кому відмовити? 

− Це не ми вирішуємо, а управління лісового і мисливського господарства. Вони подають пропозицію, а ми вже голосуємо. 

− Ви говорите про чотири фірми, назвіть їх.

− Я не знаю всіх. Людина, яка за це відповідає зараз у відпустці. Дві з них ще мали йти на минулу сесію. «Мисливець Волині» і «Поліський Єгер». Не знаю, чого не пішли. Якщо до сесії всі документи принесуть, то будемо надавати.

− Ці дві фірми створені зовсім нещодавно, 6 червня цього року. Їх заснувала одна й та сама людина. Відчувається, що вони створені, щоб отримати ці угіддя. Що ви на це скажете?

− Правильно. Я теж би так робив. Треба нові чисті організації, щоб журналісти нічого не нарили. 

− Чому від державних лісгоспів часто чуємо про брак коштів на утримання мисливських угідь?

− В рік приблизно потрібно 3 мільйона треба, щоб утримувати таке мисливське господарство як у маневицькому лісгоспі. Там немає ніякого прибутку. Я мисливець і знаю це з власного досвіду. Одні збитки. 

− Та водночас є стільки бажаючих взяти ці угіддя…

− Задоволення люди отримують, адреналін.

P.S. Чому грошей на мисливське господарство немає?

Кілька місяців тому український мисливствознавець, кандидат наук з Івано-Франківщини Олег Проців звернувся у прокуратуру Волинської області із заявою про невиконання статті 24 ЗУ «Про мисливське господарство та полювання» (відсутність отримання плати за наданий в користування державний лісовий фонд під ведення мисливського господарства іншим користувачам мисливських угідь) підприємствами Волинського ОУЛМГ.

Чоловіка обурило те, що, наприклад, в Запорізькій, Хмельницькій, Чернігівській та Чернівецькій областях держлісгоспи стягують плату з інших суб’єктів господарювання за користування мисливськими угіддями. А на Волині посилаються на відсутність законодавчо врегульованого механізму одержання державними лісопідприємствами такої плати. Окрім того, тут покладають великі сподівання на те, що лише приватний користувач здатен подбати про збереження поголів’я, підгодівлю тварин і загалом нормальне функціонування галузі. Тому угіддя офіційно надають безплатно.

Джерело: Сила правди