В Україні розпочато розробку Національної стратегії боротьби зі сказом, яка нібито спрямована на зниження ризику передачі хвороби від тварин до людей та повну елімінацію смертельних випадків серед населення. Про це повідомляє Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на своєму офіційному сайті.
Однак, аналіз учасників міжсекторальної зустрічі викликає серйозні сумніви щодо ефективності та всебічності запропонованої стратегії. Серед запрошених не було представників Держлісагентства, користувачів мисливських угідь та громадських мисливських організацій України. Ця відсутність ключових гравців у сфері управління популяціями диких тварин ставить під питання реалістичність та дієвість майбутньої стратегії.
Заяви представників Держпродспоживслужби про важливість міжсекторальної співпраці виглядають порожніми, коли цілий сектор, безпосередньо пов’язаний з проблемою поширення сказу серед диких тварин, виявився проігнорованим.
Особливо тривожним є той факт, що в повідомленні взагалі відсутні згадки про методи регулювання чисельності диких тварин – ключового фактора у боротьбі зі сказом. Це наводить на думку, що розробники стратегії або не розуміють всієї складності проблеми, або свідомо уникають обговорення непопулярних, але необхідних заходів.
Читайте також: У борсука, який покусав двох мешканців Харкова, підтвердився діагноз – сказ
Запропонована стратегія передбачає розробку національних протоколів для профілактики та лікування людей, вакцинацію тварин та підвищення обізнаності населення. Проте без комплексного підходу, який би включав заходи з управління популяціями диких тварин, ці кроки ризикують стати лише косметичними змінами, не здатними вирішити проблему в корені.
Залишається відкритим питання, чи зможе стратегія, розроблена без участі ключових експертів та зацікавлених сторін, бути дійсно ефективною у боротьбі зі сказом в Україні. Ситуація вимагає негайного перегляду складу учасників розробки стратегії та включення представників всіх релевантних секторів для забезпечення дійсно комплексного підходу до вирішення проблеми сказу в країні.