ЗМІСТ
Сьогодні, 1 січня 2024 року, запрацює другий етап земельної реформи. Як це вплине на користувачів мисливських угідь, зокрема, на закріплення угідь і плату за користування землею читайте на нашій статті.
Мисливське господарство в Україні
Мисливське господарство в Україні ведеться на площі 38,8 млн. га, у тому числі лісових угідь – 8 млн. га, польових угідь – 29 млн. га, водно-болотних угідь – 1,8 млн. га. За розподілом 24,3 млн. га (63 %) надано в користування організаціям Українського товариства мисливців та рибалок (УТМР), 4,0 млн. га (10 %) – підприємствам, що належать до сфери управління Держлісагентства, 10,5 млн. га (27,0 %) – користувачам іншої форми власності. Загалом мисливським господарством займається майже 1200 юридичних осіб. Такі дані наводяться в проєкті Стратегії розвитку мисливського господарства України до 2030 року.
Земельна реформа
Земельна реформа триває третій рік і за цей період було продано і подаровано лише 1% від усіх сільськогосподарських земель. Про це інформує заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Денис Башлик на сайті відомства.
За словами Дениса Башлика, на першому етапі реформи спрацювали обмеження щодо кількості землі, які може придбати фізична особа – до 100 га в одні руки. Водночас за цей час ринок змінився, ціна на землю зростає.
«В трьох областях: Івано-Франківській, Львівській і Тернопільській середня ціна за гектар зросла. На Франківщині досягла майже 2 тисяч доларів за га, Львівщині – 1450 доларів, Тернопільщині – 1400. Це показник того, що попри обмеження, є попит на землю, і ціна не стоїть на місці», – зазначає заступник Міністра.
За словами Дениса Башлика, другий етап реформи, що розпочинається в січні 2024 року. Зокрема, відкривається ринок для юридичних осіб. Але, підкреслює він, купувати землю можуть тільки українці. Жодних іноземців. За його словами, рішення про допущення іноземців до земельного ринку, згідно із законом, прийматиметься на всеукраїнському референдумі.
Вплив на мисливські угіддя
«Згідно з чинним законодавством користувач мисливського угіддя для ведення мисливського господарства погоджує із землекористувачем надання права користування угіддям. З 1 січня 2024 року може виникнути ситуація, коли при зміні власника землі останній може або погодити, або не погодити із користувачем мисливських угідь надання права користування угіддям. Отже, потрібні такі законодавчі зміни, щоби незалежно від власника земельної ділянки, мисливське господарство мало змогу користуватися нею. Такі правила діють апріорі у багатьох країнах Євросоюзу». Про це розповів начальник відділу мисливського господарства та полювання Держлісагентства Володимир Каленіченко в інтерв’ю виданню “ЕКО-iнформ”.
“Щодо впливу відкриття ринку землі на мисливську галузь – він може бути нищівним, якщо не внести термінові зміни в статті 21, 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання». Адже у питомій структурі мисливських угідь України агроландшафти складають понад 70%, а доходи від реалізації дозволів на використання польової дичини є бюджетформуючими для галузі. Сподіваюся, що поточні негативні екологічні наслідки спричинені дворічною забороною на полювання послугують застережним уроком для влади про неприпустимість згортання мисливськогосподарської діяльності на сільськогосподарських землях за будь-яких ринкових сценаріїв”. Про це в йдеться інтерв’ю з Секретарем Комісії зі сталого ведення мисливського господарства Громадської ради при Держлісагентстві, головою науково-технічної ради Всеукраїнської асоціації мисливців та користувачів мисливських угідь доктором наук Василем Новицьким, опублікованим на сайті “ЕКО-iнформ”.
Електронні аукціони
Невід’ємною частиною земельної реформи є електронні аукціони. Всі земельні торги – з оренди чи продажу проводяться лише на відкритих аукціонах. – Це основний запобіжник проти можливих маніпуляцій або ручного втручання. Він також зазначив, що під час воєнного стану ринок демонструє позитивну динаміку. Попит складає 3 учасники на один аукціон, що є високим показником, – зазначає СЕО Прозоро.Продажі Сергій Бут.
Зустрічі та роз’яснення
Варто зазначити, що наприкінці грудня в Мінагрополітики відбулась зустріч з ГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників України». Участь у зустрічі також взяли представники Держгеокадастру, Національного Банку України, комерційних та державних банків. Про участь, у цьому заході, користувачів мисливських угідь не повідомляється.
Представники асоціації фермерів звернули увагу на необхідність врегулювати питання викупу земельних ділянок, які знаходяться в користуванні фермерських господарств. Аграрії скаржаться на неоднозначне трактування Земельного Кодексу України у цьому питанні органами місцевого самоврядування, державними реєстраторами та нотаріусами.
Крім цього, для фермерів гостро стоїть питання списання, реструктуризації або відтермінування кредитних виплат для господарств, які опинилися на окупованих територіях, зазнали руйнувань або непоправних втрат, та не мають змоги вести господарську діяльність.
Учасники зустрічі домовились, що фахівці Держгеокадастру проведуть вебінари для роз’яснення норм закону. До таких зустрічей планується залучити нотаріусів, органи місцевого самоврядування, регіональні відділення Держгеокадастру, фермерів. Сподіваємось, що користувачі мисливських угідь теж долучаться до цих вебінарів і отримають всі роз’ярення.
Один коментар до “Стартує другий етап земельної реформи: Як це вплине на користувачів мисливських угідь”