Жорстокість до тварин та мисливство: чи є зв’язок?

Жорстокість до тварин та мисливство: чи є між ними зв’язок? Адже жорстоке поводження з тваринами – це серйозна проблема, яка може мати далекосяжні наслідки. Численні дослідження показали, що існує зв’язок між жорстокістю до тварин та насильством над людьми. Але чи стосується це мисливців, як стверджують противники полювання?

Жорстокість до тварин та мисливство
Зв’язок між жорстокістю до тварин

Багато досліджень показали, що існує зв’язок між жорстокістю до тварин та насильством над людьми. Наприклад, в дослідженні «Зв’язок між насильством над тваринами та насильством над людьми» доктора Гарольда Ховела йдеться про те, що було опитано 184 дорослих американців. З них 48 відповіли, що навмисно шкодили тваринам, 28 – що катували їх, а 19 – що вбивали.

Найчастіше об’єктами жорстокості були собаки (81 випадок) та коти (57). Також часто знущалися над птахами (23), рибами (20) та кіньми (9).

Найпоширеніші методи: биття (47), каменування (36) та втоплення (35). Також траплялося душення (23), порізи (22), підпали (17), голодування (9) та навіть зґвалтування тварин (6).

Більшість випадків траплялося у віці 6-12 років або в підлітковому віці. Лише кілька людей зізналися у жорстокості в дорослому віці.

Зв’язок жорстокості з психопатією

У дослідженні Еллісон Ренегар: “Жорстоке поводження з тваринами та психопатія: вивчення психопатичних рис особистості як у тих, хто жорстокий, так і в інших” вивчався зв’язок між психопатією та жорстоким поводженням з тваринами за допомогою Шкали психопатичних рис особистості (PPTS; Boduszek et al., 2016) та Інвентаризації досвіду, пов’язаного з тваринами (Boat Inventory; Boat, 1994) під час обліку для інших факторів, включаючи типи тварин, які піддаються жорстокому поводженню, і методи жорстокого поводження. Подібним чином у цьому дослідженні використовувалися три регресійні моделі для порівняння показників психопатії (з використанням PPTS) серед учасників, які схвалювали історію завдавання болю, катувань або вбивства тварини, та учасників, які цього не зробили. 

Всі учасники пройшли Психопатичну шкалу особистісних рис (PPTS) – опитувальник на виявлення психопатичних рис.

Результати показали, що ті, хто знущався над тваринами, набирали в середньому на 2-3 бали вище за шкалою PPTS, ніж ті, хто цього не робив. Отже, існує позитивний зв’язок між жорстокістю і психопатією.

Цікаво, що найбільша різниця спостерігалася між тими, хто катував тварин (13,04 бали), і тими, хто цього не робив (10,19). Більша, ніж між убивцями (13 балів) та не-убивцями (10,35).

Отже, саме катування, а не вбивство, найкраще відрізняє психопатів від звичайних людей.

Крім жорстокості, на схильність до психопатії впливає стать – жінки в середньому набирали на 2 бали менше.

Також повна зайнятість підвищувала бали на 1,7. Мешканці невеликих населених пунктів (<50 000) також трохи частіше демонстрували психопатичні риси.

Ці дослідження свідчать про те, що жорстокість до тварин може бути ознакою більш серйозних проблем, таких як насильство над дітьми, жінками та літніми людьми.

Жорстокість до тварин та мисливство
Чи стосується це мисливців?

Деякі люди, зокрема, ті які є противниками полювання, стверджують, що зв’язок між жорстокістю до тварин та насильством над людьми стосується також мисливців. Вони аргументують це тим, що мисливці вбивають тварин, а це також форма жорстокості.

Однак, існує ряд важливих відмінностей між жорстокістю до тварин та полюванням. По-перше, мисливці добувають тварин з певною метою, наприклад, для отримання їжі або для контролю чисельності популяції. По-друге, мисливці зазвичай використовують гуманні методи добування (зверніть увагу, що використовується саме слово добування, а не вбивство, що має зовсім іншу семантику), які мінімізують страждання тварин.

Законодавство України щодо захисту тварин від жорстокого поводження

В Україні діє Закон України “Про захист тварин від жорстокого поводження”. Цей закон забороняє жорстоке поводження з тваринами, включаючи заборону жорстоких методів умертвіння тварин.

Закон також передбачає, що мисливці мають дотримуватися законодавства про захист тварин від жорстокого поводження. Зокрема, вони повинні використовувати гуманні методи умертвіння тварин і не шкодити тваринам, які не є об’єктом полювання. Зокрема, стаття 20 цього Закону звучить так: «Правила поводження з мисливськими тваринами при полюванні на них». Також про забезпечення дотримання законодавства про захист тварин від жорстокого поводження йдеться в проекті Стратегії розвитку мисливського господарства України до 2030 року.

Висновок

На основі вищезазначених досліджень та законодавства України можна зробити висновок, що неправильно звинувачувати мисливців у тому, що їх діяльність корелюється із жорстокістю та насильством.

Мисливці є законослухняними громадянами, які дотримуються законодавства про захист тварин від жорстокого поводження. Вони добувають  тварин з певною метою і зазвичай використовують гуманні методи добування.

Звичайно, завжди є ризик, що деякі мисливці можуть вчиняти жорстокість до тварин. Однак, це стосується не всіх мисливців і не є характерною рисою мисливської діяльності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *