Танення льоду в Норвегії допомогло знайти стріли стародавніх мисливців

Археологи виявили «скарбницю» стародавніх артефактів в крижаній плямі, що тане, в Норвегії. Всього їм вдалося знайти 68 стріл та інших предметів, які залишилися після давнього полювання на оленів, повідомляє на ZN.UA з посиланням на Science Alert.

Найдавніші знахідки датуються періодом близько шести тисяч років тому. Вони включають в себе кістки і роги північних оленів, а також палиці, якими оленів заганяли в місця, де на них легше полювати.

Подібні знахідки стають все частішими в міру того, як з ростом глобальної температури тане лід. Майбутнє планети стає більш невизначеним, але її минуле виходить назовні.

Танення льоду оголило стародавні артефакти
© Science Alert

«Це місце в льодах, де було найбільше стріл, причому з великим відривом. Провести тут польові дослідження і знайти всі стріли було неймовірним досвідом, мрією археолога», – пише археолог Ларс Пилє з Департаменту культурної спадщини Ради графства Іннландет в Норвегії.

Важливість знахідки була настільки великою, що вчені тримали місце розкопок – крижану пляму Лангфонна в горах Йотунхейма – в секреті, поки не витягли всі артефакти. Знахідки датуються періодом від кам’яної доби до середньовіччя. Більшість артефактів належать пізньому неоліту (2400-1750 роки до нашої ери) і пізньій залізній добі (550-1050 роки нашої ери).

Під час проведення розкопок вчені повинні брати до уваги важливі чинники, такі як рух талої води і вітру. Ймовірно, більшість артефактів були взяті з цього регіону. Інші ж, навпаки, все ще залишаються замороженими.

Те, яким чином були зламані деякі стріли, свідчить про те, що лід рухався частіше, ніж вважалося до цього. Крижана пляма Лангфонна на даний момент на дві третини менша, ніж була 20 років тому. Зараз кригою покрито всього 10% поверхні, яка, як вважається, була скута кригою за часів залізного віку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *