Минуло 10 років з моменту, як у Латвії з’явилася африканська чума свиней (АЧС) – хвороба, яка є смертельною для будь-якої дикої або домашньої свині, що з нею стикається. Як повідомляє видання TV3 Ziņas, за ці роки багато зроблено для боротьби з хворобою, але експерти досі називають ситуацію “стабільно поганою”.
За словами керівника Відділу нагляду за інфекційними хворобами тварин Продовольчо-ветеринарної служби Мартіньша Сержантса, природним шляхом АЧС поширюється в середньому зі швидкістю 10-15 км на рік. Зараз Латвія переживає другу хвилю спалаху – перша була у 2014 році. Популяція диких кабанів у деяких місцях навіть перевищує рівень до АЧС.
Єдиний спосіб стримати хворобу – обмеження популяції диких кабанів. Якщо їх не знищать мисливці, це зробить АЧС, вбиваючи 90% популяції. Зараз кількість диких кабанів у Латвії становить близько 26 000, але потрібно майже втричі менше, повідомляє Продовольчо-ветеринарна служба.
Мисливці сумлінно виконують встановлені квоти на відстріл, але цього недостатньо для обмеження хвороби. Керівник Латвійської асоціації мисливців Яніс Бауманіс зазначає, що у мисливців немає фінансової мотивації активніше займатися цим. Навпаки, є навіть труднощі – зразок кожного підстреленого кабана в уражених АЧС районах потрібно везти до лабораторії за власний кошт.
Загалом і мисливці, і лісова служба вважають, що єдиний шанс повністю позбутися хвороби – це зменшення популяції разом з вакцинацією. Інакше, навіть якщо Латвія знищить кабанів до мінімуму і АЧС зупиниться, інфікована тварина може потрапити в країну в будь-який момент. Науковці обіцяють розробити вакцину не раніше ніж за 5-10 років.
Тим часом, за даними Продовольчо-ветеринарної служби, які наводить видання Medības, за період з 2 по 5 квітня 2024 року в Латвії виявлено 39 диких кабанів, хворих на АЧС. Загалом з початку року зафіксовано 485 випадків, що на 327 більше, ніж торік за той самий період. Уражено 23 повіти і 77 волості.
Крім того, щоб зменшити поширення африканської чуми свиней у природі, продовольчо-ветеринарна служба (ПВД) пропонує всім, хто під час збирання ягід, грибів, полювання, роботи, занять спортом чи просто на прогулянці виявить мертвого кабана, повідомляти про це до територіальний структурний підрозділ продовольчо-ветеринарної служби (ПВД) або місцеве самоврядування, на території якого виявлено дику свиню, і отримати оплату.