Словаччина: напади ведмедя на людей не мають тенденції до зростання, вони лише більше розголошуються?

У  Словаччині з початку року зареєстровано 7 нападів ведмедів на людей. Вперше в історії тварина навіть убила, а інші люди отримували поранення у вигляді розірваних кінцівок та зламаних кісток. Після висвітлення ЗМІ кривавих нападів були навіть випадки, коли розлючені люди брали очевидну проблему звіра у свої руки. Було знайдено двох великих тварин застрелених, всього кілька тижнів тому. Люди в селах поблизу гір б’ють на сполох і поділяють думку мисливців, які в свою чергу кажуть, що кількість ведмедів слід зменшити. Однак експерти з групи втручання мають іншу думку щодо ситуації, вони вважають, що напади ведмедя на людей не мають тенденції до зростання, вони лише більше розголошуються, – пише видання regiony.zoznam.sk.

Згідно з указом Мінприроди, ведмідь – одна з охоронюваних законом тварин. Полювання на них заборонено, і тільки член групи втручання бурого ведмедя може вбити проблемного ведмедя. Мисливці рішуче виступають проти цього закону і, за словами керівника групи втручання Міхала Харінга, часто перебільшують кількість тварин у цьому районі. «Мисливці завищують популяцію ведмедів. Я наведу приклад, що коли один ведмідь проходить три мисливські угіддя, раптом з’являються три особини», – зізнається він . Тож дійсно більше нападів на людину чи все пов’язано лише з тим, що ця тема під пильною увагою ЗМІ?

У кількох випадках люди “брали” ситуацію у свої руки і вбивали ведмедів браконьєрським способом.

Джерело: FB FORESTS of the Slovak Republic

“Я не думаю, що популяція ведмедів перенаселена. Насправді цього ніхто не може сказати, тому що ніхто не знає, скільки ведмедів у Словаччині. Остання статистика була зроблена в 2014 році», – продовжує Харінг, визнаючи, що фактичної кількості ведмедів ніхто не бачив протягом семи років. “Тому жоден мисливець не може довільно сказати, що ведмеді перенаселені, тому що ми також не знаємо їх чисельності. Ми чекаємо результатів від Карлового університету, який проводить детальний аналіз, а також оцінки того, чи дійсно багато ведмедів у Словаччині”, – додає він, та наголошує, що вони керуватимуться подальшими кроками відповідно до результатів.

Мисливців цікавить лише трофейне полювання

«Давайте стрілятимемо ведмедів, тому що вони з нами щось роблять», – вказує керівник групи втручання на ставлення мисливців. Він додає, що мисливці не зацікавлені в добуванні проблемних ведмедів. “Насправді вони обирали навмання”, – каже він . Він не думає, що такі запитувані мисливські постріли якимось чином вирішать ситуацію, і він має на це своє виправдання. “Цифри говорять самі за себе, ми навчилися з минулого”, – розкриває він свої опитування. “У 2002 році мисливці застрелили 39 ведмедів і було 6 нападів. У 2007 році вони застрелили 25 ведмедів, було 7 нападів, а в 2010 році вони застрелили до 46 особин, але було 4 напади на людей”, – стверджує він. “Були і більш жорсткі напади, але вони не оприлюднювалися”.

Кількість нападів ведмедів на людей за останні роки:

2014 р. – 8

2015 р. – 6

2016 р. – 5

2017 р. – 1

2018 р. – 2

2019 р. – 3

2020 р.  – 6

2021- р. – 7

Ведмідь зазвичай поводиться агресивно через страх за своїх дитинчат. Джерело: Kukaj.sk

Цього року найбільше нападів було зафіксовано в регіоні Банська Бистриця, а критичними були також Попрад та Жиліна. Однак, згідно з опитуваннями Харінга, цьогоріч зафіксовано 7 нападів на людей, що аж ніяк не найбільш історично. Найбільше нападів він зафіксував у 2014 році, їх було рекордно 8. Що тоді справило враження, що ведмеді перенаселені і не вміщуються у лісі?

Чому ведмеді нападають?

Спершу слід зазначити, що м’ясо людини не є привабливим для ведмедів. Він не хоче вбивати і з’їдати людину, це не білий ведмідь чи ведмідь грізлі. Після багаторічного досвіду експерт з ведмедів каже, що найгірший момент – це сюрприз. «Ведмідь нападає лише тоді, коли ви перетинаєте його зону комфорту. Найбільше нападають ведмеді з дитинчатами. Однак слід зазначити, що ми не здобич ведмедя, атаки носять лише захисний характер. Ведмідь нападає, і коли він розуміє, що ми не загрожуємо, він покидає нас і рятується. Якби ведмідь напав після того, як зустріне людину, у вас було б набагато більше таких нападів тут. ” Тож хто, за словами Харінга, є зникаючою групою? «Ми зафіксували найбільше нападів, особливо на мисливців. Полюючи на іншу дичину, вони часто перетинають так звану комфортну зону ведмедя. За моїми висновками, ця зона, ймовірно, становить 12 метрів ».

Ведмеді охороняються законодавством Словаччини. Джерело: pixabay.com

Що робити під час нападу?

“Якщо я порушив цю дистанцію і ведмідь наближається до мене, ми рекомендуємо використовувати спрей для ведмедя”,- пояснює Харінг, що спрей на основі чилі, тому будьте обережні з погодою, але ведмідь гарантовано відлякується при правильному використанні. “Ви створюєте хмару на відстані 5 метрів, і вона дратує всю його слизову”, – пояснює він .

Найстрашніші напади цього року

Перед командою втручання бурого ведмедя стоять складні рішення. Перед тим, як ведмедя можна буде переселити або приспати, особину необхідно тривалий час контролювати. Особа ведмедя залишається невідома в жодній з цих дій.

Він вижив лише дивом

Мер села Шутово свідчив про жах. Інцидент стався 19 травня. За словами міського голови, ініціативний турист та голова Словацького туристичного клубу готувався встановити на мосту нові перила, які були зруйновані внаслідок повені. Він і не здогадувався, що наш найбільший звір ховається на задньому плані. «Чоловіку вдалося зателефонувати синові по мобільному телефону, щоб той прийшов назустріч і викликав санітарів. У шоці та з розірваним стегном він біг у бік села приблизно кілометр, де йому на допомогу прийшли його син та сусід, якого він по дорозі просив про допомогу”, – пояснив голова міста Шутов Любомір Мадарі подробиці.

Чоловіка знайшли в калюжі крові

Черговий незрозумілий напад ведмедя стався 14 червня у селі Ліптовська Лужна. Цей день увійшов в історію як перший смертельний напад ведмедя на людину. Бездиханне тіло 58 – річного Душана було знайдено в калюжі крові в лісі в Ліптові. “Запрошений медичний експерт заявив, що смерть не настала природним шляхом. У чоловіка були поранення голови, шиї та боків, спричинені укусом. На місці знахідки були знайдені свіжі сліди ведмедя », – розповіла представниця LESY SR Марина Дебнарова.

Ведмеді часто підходять до житла людини в пошуках їжі. Джерело: FB Report TANAP

Ведмідь заревів йому прямо на вухо

Черговий “досвід”, який не дозволить вам спати, відбувся у мальовничому селищі Дубрави 28 серпня. Коли 30 – річний чоловік пішов з  родиною за грибами в гарну погоду. Однак він мало знав, що під час збирання грибів він потурбував ведмедя з ведмежатами, які стрибнули на людину ззаду. “На мешканців села напав звір ззаду, повалив його на землю, стояв згорбившись над ним і ревів йому на вухо!” – описав жахливу подію мер. Чоловік бився, як міг! Він голосно закричав на ведмедицю, внаслідок чого вона злякалася і втекла в глибину лісу. На щастя, чоловік врятувався лише з розірваним м’язом стегна.

Остання жахлива атака сталася всього кілька днів тому. На жінку напав агресивний ведмідь у саду в селі Градиште, і вона опинилася в операційній із серйозними травмами. За даними телебачення Markíza, на 58-річну жінку напав ведмідь, коли вона збирала ожину. На щастя, її чоловік був приблизно за 50 метрів. Велика тварина спричинила порізи на шиї, плечах і стегнах жінки. Її доставили в лікарню на рятувальному гелікоптері. Наразі її стан стабілізується.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *