До війни мисливці району за чотиримісячний сезон полювання ліквідовували 300 – 400 лисиць. Про це повідомив, 16 лютого 2024 року, під час наради зі старостами Калуської територіальної громади керівник Калуської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок Василь Гринів.
За його словами наразі є напружена епізоотична ситуація щодо сказу.
– У зв’язку зі стрімким зростанням популяції лисиць та числа випадків сказу серед диких тварин, я закликаю голів територіальних громад негайно реагувати та офіційно повідомляти про всі випадки появи хижаків поблизу населених пунктів, – наголосив Василь Гринів.
– Останнім часом лисиця (а вона є основним джерелом вірусу сказу) почала норитися неподалік населених пунктів та в покинутих будинках самих сіл та міст. Мешканці нерідко скаржаться на наближення небезпечної тварини до власних господарств. А відстріл протягом двох останніх років на території області заборонений, – констатував очільник районного осередку УТМР та розповів про кількість лисиць яких відстрілювали до повномасштабного вторгнення, коли полювання було дозволено.
Василь Гринів зауважив, що важливим заходом профілактики сказу є пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин шляхом розповсюдження вакцини у вигляді приманки на визначеній площі та закликав старост сприяти таким діям.
13 лютого під час засідання Місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при виконавчому комітету Калуської міської ради начальник Калуського міського відділу Калуського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби Юрій Угера повідомив, що за 2023 рік на території Калуської громади був зареєстрований 1 випадок сказу лисиці, у 2022 — 2 таких випадки.
За словами посадовця в результаті проведеної весняної та осінньої кампанії з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин на площі 83,2 кв. км розповсюджено 2080 доз приманок з вакциною: під час весняної — 480 доз на площі 19,2 кв. км, осінньої — 1600 на площі 64 кв. км). 29 проб біологічного матеріалу добутих лисиць, які здійснили упродовж 2023 року та січня 2024 року, засвідчив негативний результат, що свідчить про ефективність торішньої кампанії.
– Станом на 25 січня 2024 року 119 проб біологічного матеріалу відправлено в Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи міста Києва для проведення досліджень на ефективність пероральної вакцинації, на визначення біомаркету виявлення антитіл до вірусу сказу у сироватках крові (формування імунітету). За результатами досліджень у 78 проб біологічного матеріалу ефективність становить 30% (у 23 пробах виявлено біомаркет поїдання), – прозвітував Юрій Угера.