Перша інформація про ведмежат в районі Ужанського національного природного парку з’явилася минулого тижня. Її оприлюднили прикордонники. У четвер, 13 квітня 2023 року, Державна прикордонна служба України на своїй сторінці в Telegram опублікувала відео, а 14 квітня Західне регіональне управління Держприкордонслужби України у Facebook написало:
«Неподалік місця тривалого несення служби прикордонного наряду відділу «Стужиця» Чопського загону оселилася ведмедиця з двома ведмежатками».
Зауважте, на відео тільки одне ведмежа
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України на своїй сторінці у facebook 17 квітня написало:
16 квітня, на Великдень, працівники Ужанського Нацпарку врятували маленьке ведмежа, яке прибилося до околиць села Домашин Великоберезнянського району (Ужгородський район наразі) Закарпатської області. Про його появу поблизу села у Нацпарк повідомив сільський голова.
За інформацією Ужанського національного природного парку:
Василь Опаленик – староста села Домашин, повідомив керівника відділення та адміністрацію Парку, що протягом двох останніх днів мешканці села спостерігають появу малого ведмежати.
Заступник директора Парку Інна Кваковська зателефонувала до заступника голови НТР Оксани Марискевич (ІЕК НАН України) з питанням – що робити?
Було прийнято рішення про вилучення ведмежати для уникнення його загибелі.
До села негайно виїхали співробітники відділу державної охорони природо-заповідного фонду, які забрали малюка до Великого Березного і передали його під опіку провідного наукового співробітника Парку Нелі Коваль.
Вранці 17 квітня про цю ситуацію було повідомлено Департамент природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міндовкілля України, яким було прийнято рішення щодо тимчасового переміщення тварини до реабілітаційного центру бурого ведмедя в Національний природний парк “Синевир” , оскільки планується подальший трансфер ведмежати до одного з європейських центрів, які мають досвід реабілітації ведмежат, з подальшим їхнім поверненням в дику природу за місцем вимушеного вилучення.
Така згода вже отримана від грецької недержавної організації ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ – ARCTUROS.
Тварина вже знаходиться під опікою в реабілітаційному центрі бурого ведмедя НПП «Синевир». Відео опублікував Віктор Микита — голова Закарпатської ОВА:
За словами чиновника ведмежа забезпечене усім необхідним, має можливість гратися і повноцінного харчуватися. – До того ж тут клишоногий перебуває під постійним наглядом фахівців, які слідкують за тим, щоб він повноцінно розвивався, – підкреслює очільник ОВА.
Чи йдеться про одно і те ж ведмежа не повідомляється, але зафіксовані вони в радіусі майже 20 км одне від одного.
Тема ведмежат зацікавила суспільство, а в соцмережах розпочалось жваве обговорення.
Так, Іштван Цап – заступник міського голови Ужгорода (2015-2017), громадський активіст та поціновувач природи Карпат написав:
Цими днями в мережі і на обласних інформаційних ресурсах «топовою новиною» є історія маленького ведмежати, яке самотньо вийшло до села. І більшість дописів та статей у дусі «Вау, як класно! Яке миле створіння!..» Але ж, ні – не миле. Подивіться в його очі – самотнє, перелякане і горем вбите ведмежа, яке лишилося без матері. Без матері, яку, найбільш імовірно, брутально вбили браконьєри. В самісінькому центрі Європи. На сполох треба бити, а не «лайки-сердечки» ставити.
В.о. начальника ДЕІ у Закарпатськоі області Юлія Давидова (станом на 08.02.2023 у повідомленні розміщеному на сайті пані Юлія зазнчається як в.о. начальника, але зараз у розділі керівництво на сайті відомства зазначається ) поширила відео з ведмежам очільника ОВА і написала:
Ще маленький, але могутній духом 🐻 Символ рідного краю, Закарпатського тепер у НПП «Синевир». Ярослав Бундзяк впевнена, він у надійних руках 🌲
Під дописом Юлії Давидової користувачі мережі Facebook почали жваво писати коментарі і зазначати, що ведмежа залишилось сиротою через те, що його маму вбили браконьєри. Підтвердження цій інформації нема, але пані Юлія зазначає, що:
«Для мене це жива рана, як для маленького зараз… про бракон‘єрів і торгівлю м’ясом на курортах та тих, хто його вживає. Болі на кожному кроці вистачає. А людей, які борються зі злодіями ні. До речі вже скоро повернуть полювання, уже є доручення по областях. Комусь явно не вистачає дичини».
Є кілька риторичних питань:
- Як полювання може відкритись під час воєнного стану?
- Яке полювання може проводитись в нацпарку?
- Як полювання може загрожувати ведмедям, адже полювання на цих тварин в Україні заборонено?
Точно ведмедям і не тільки їм загрожує браконьєрство і з цим треба боротись і так це називати.
Ще одна цікава деталь про яку мало хто згадав
Бурі ведмеді не залишають своїх ведмежат самих, а дбайливо доглядають за ними протягом перших двох-трьох років життя. Ведмежата народжуються сліпими та беззубими, а їхня маса становить лише 300-500 грамів. Вони живуть разом з матір’ю в барлозі до весни, а потім виходять на пошуки їжі. Мати навчає їх полювати, шукати рослинну їжу, захищатися від небезпеки та позначати свою територію. Бурі ведмеді дуже прив’язані до своїх дітей і можуть агресивно реагувати на будь-яке втручання у їхнє сімейне життя.
Крім того, бурі ведмеді можуть використовувати “людський щит” для захисту своїх ведмежат від агресивних самців під час розмножувального сезону. Вони можуть наближатися до людських поселень або територій, де є люди, щоб уникнути зустрічі з самцями, які можуть вбити їхнє потомство. Це не означає, що ведмедиця довіряє людям, але вона розраховує на те, що самці будуть боятися людської присутності більше, ніж вона.
Є дослідження, яке проводилось в Швеції, де було виявлено, що ведмедиці з ведмежатами частіше знаходяться ближче до людських поселень, ніж ті, що не мають потомства. Це дозволяє їм уникнути нападу самців, які хочуть спаруватися з ними. Також подібне явище спостерігали в Алясці, де бурі ведмеді збираються на риболовлю на річках, де є багато людей. Вони роблять це не тільки для того, щоб отримати достатньо їжі перед зимовою сплячкою, але й для того, щоб захистити своїх ведмежат від самців-гризлі.
Науковці рекомендують не чіпати дитинчат диких тварин, якщо ви їх знайшли у лісі, тому що це може бути небезпечно як для вас, так і для тварин. Багато диких тварин не відкидають своїх малят через людський дотик, але вони можуть залишити їх через загрозу. Часто маленькі тварини знаходяться на землі або в гніздах без батьківського нагляду, але це не означає, що вони сироти або потребують допомоги. Їхні батьки можуть бути поруч або повернутися пізніше. Тому краще залишити їх у спокої і не намагатися їх годувати або забирати з собою.
Джерела:
- Ведмідь бурий — Вікіпедія
- Червона книга Ведмідь Бурий України.. .
- Бурий ведмідь цікаві факти | 32 цікавинки про ведмедів..
- Brown Bears Use ‘Human Shield’ to Protect Their Cubs – National Geographic
- Reminder from wildlife experts: If you see a bear cub, leave it alone
- Bears – info and online games – Sheppard Software
- Watchable Wildlife: The Black Bear – US Forest Service
- Quick Answer: What Is The Life Cycle Of A Brown Bear
- Mama bears use human shields to protect cubs: study – Phys.org
- Mama Bears Use Humans To Keep Their Cubs Safe
А ви як вважаєте, що сталось із мамою ведмежати?
Один коментар до “Ведмедиця використала «людський щит» чи загинула від рук браконьєра”