Вибір бінокля для полювання: що найважливіше

Серед «аксесуарів», які найбільше сприяють успішному полюванню  є бінокль. Цей пристрій дає можливість його власнику зробити якісне обстеження місцевості, заздалегідь помітити наближення козулі, кабана чи оленя і підготуватися аби здобути бажаний трофей.

Якщо ви вирішили купити новий бінокль, вам слід не тільки уважно прочитати цю статтю, але й підійти до покупки цього пристрою цілком скрупульозно. Перш за все, якісний бінокль – хороший огляд місцевості не лише вдень, у хорошу погоду, але й коли періщить дощ, чи на долину опустився  туман. Про ніч і функцію нічного бачення не хочемо писати, бо полювання вночі в Україні заборонено. Отож, в мисливському магазині, що знаходиться за кількасот метрів від вашого дому чи інтернет-магазинах, яких зараз вдосталь, ви можете знайти різні варіанти цієї оптики, від компактних і невеликих моделей з не надто високою кратністю, до класичних варіантів із лазерним далекоміром.

Який вибір біноклю без ознайомлення з основними характеристиками цього пристрою.

Вперед не витрачаймо час на лірику.

Основні класифікації біноклів

Ви обираєте бінокль тож напевно знаєте і вам не потрібно повторювати, що бінокль (вибачте за тавтологію) – це різновид оптичного пристрою, який дозволяє проводити огляд місцевості та спостерігати за віддаленими об’єктами. Тому без зайвих бла-бла-бла переходимо до класифікації біноклів.

Отож, усі біноклі класифікують за розміром, за кратністю, за призначенням та за способом фіксування.

Якщо йдеться про розмір, то – це класичні чи компактні біноклі; якщо йдеться про кратність, то мова про змінну чи фіксовану; якщо про призначення біноклів, то розрізняють – театральні, польові, морські, військові чи астрономічні біноклі; четвертий спосіб класифікації, йдеться про роздільний спосіб фокусування чи центральний.

Хотілось без зайвої інформації, але так не виходить, бо як бачите модельний ряд біноклів – це широчезний асортимент. Навести лад у думках допоможуть технічні характеристики пристрою, на які треба звертати увагу.

Визначальною для форми сучасних біноклів є система призм, яка в них застосовується. Відстань між об’єктивами та окулярами різні через те, що у оптики із системою PORRO призми об’єктиву та окуляра мають різні осі. Система ROOF влаштована таким чином, що призми знаходяться на одній осі, а відтак прилад виходить компактнішим. Прекрасним прикладом компактності та високої якості є модель Hawke Endurance Top Hinge ED 12×50.

Потрібно звернути увагу і на способи фокусування. Їх є два: центральний  і роздільний. При центральному – фокусуються два ока і є можливість коригувати діоптрійну різницю, а при роздільному – фокусування відбувається окремо для кожного ока. З першим способом фокусування ви впораєтесь швидше, але якщо у вас велика діоптрійна різниця краще вибрати оптику з роздільним фокусуванням.

При виборі біноклю зверніть також увагу на показник ширини поля зору. Найчастіше він безпосередньо залежить від показника кратності – чим вища кратність, то вужче поле зору.

Діаметр вхідної та вихідної зіниці

Діаметр передньої лінзи (вхідної зіниці) впливає на пучок світла, яке потрапляє в оптику, а відтак і на яскравість зображення. Цей діаметр зазначається другим у маркуванні (8х20 – діаметр дорівнює 20 мм). Чим він більший, тим краще видніше буде в сутінках і при похмурій погоді.

Діаметр вихідної зіниці відповідає за діаметр пучка світла, що потрапляє з бінокля на зіницю людини. Цей показник повинен приблизно дорівнювати діаметру людської зіниці (2-5 мм при денному освітленні та 5-7мм при сутінках).

Кратність та збільшення

Пам’ятайте, що збільшення впливатиме на тремтіння картинки, яке збільшуватиметься пропорційно. Вам може знадобитись додаткова опора. У маркуванні на кратність вказує ось таке позначення 14х30 (14-кратне збільшення). Наприклад у біноклі Opticron Imagic IS 14×30 WP (30732). Важливе те, що в цьому біноклі наявна електронно-механічна система стабілізації, яка бореться із тремтінням картинки. Звичайно, що ціна такого бінокля досить  висока.

Умовно, по кратності, розрізняють три групи оптики:

  • малій (від 2 до 4 разів)
  • середньої (від 5 до 8 разів)
  • великий (від 9 до 22 разів)

Оптимальною є оптика зі збільшенням у 6-8, в окремих випадках у 10 разів.

Покриття лінз та захищеність бінокля

Переходимо до одного з найважливіших чинників при виборі бінокля для полювання. Йдеться про найважливіші деталі в будь-якій оптиці – лінзи. Чим якісніші лінзи тим краще. Тому, якщо обираєте, то не гайте часу, а звертайте увагу на покриття антивідблиску.

Ступінь покриття лінз маркують так:

  • одношарове деяких ділянок лінз – Coated (C)
  • одношарове всієї площі лінз – Fully Coated (FC)
  • багатошарове покриття окремих поверхонь лінз – Multicoated (МС)
  • багатошарове покриття всіх ділянок лінз – Fully Multicoated (FМС)

Вважаємо, що вас не потрібно переконувати, що багатошарове покриття як окремих поверхонь лінз так і всіх ділянок лінз це найкращий вибір. Тим більше, що ви прагнете якості, а не хочете носити бінокль для баласту. Тож звертайте увагу на маркування МС або FМС.

Полювання передбачає непрохідні чагарники, болота та й перечепитись на скелі дуже просто, тому ці експлуатаційні характеристики теж дуже важливі: міцність (наприклад прогумований, не слизький корпус), вологонепроникність, захист від запотівання ( корпус заповнюється азотом, це наприклад такий бінокль Vanguard VEO HD 10×42 WP (VEO HD 1042)).

Це такі основні моменти та характеристики, на які слід звернути увагу під час вибору бінокля для полювання. Насамкінець хочемо дати таку пораду, якщо хочете вибрати найкращий бінокль для полювання, оптимальним варіантом стануть моделі з кратністю від 4 до 7 та діаметром об’єктива 25-42 мм. Такий бінокль підійде для вистежування дичини та того, що  ви прийдете додому з трофеєм.

Бажаємо вам вдалої покупки, та ні пуху, ні пера!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *