Останнім часом прихильники захисту тварин все частіше пропонують замість регулювання чисельності лисиць, масово їх виловлювати для аналізу на сказ. Нібито так буде гуманніше і ефективніше.
Щоб з’ясувати реалістичність таких ідей, ми звернулися до Олександра Рєвнівцева, експерта зі здоров’я тварин та зменшення ризиків захворювань, національного координатора напряму опитувань Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН ФАО, лікаря ветеринарної медицини. І отримали досить приземлену оцінку перспектив масового відлову лисиць. На думку фахівця, це потребуватиме величезних ресурсів, а результат буде мізерним.
Адже виловити достатню кількість диких тварин – складне завдання. Лисиця – обережний і уважний звір, його не вдасться просто заманити в пастку. Доведеться застосовувати складні методики, спорядження, залучати цілі команди професіоналів.
І з огляду на прихований спосіб життя лисиць, успіх таких заходів під великим питанням. Тож затрати часу і коштів можуть виявитися колосальними, а результат – мізерним. Навряд чи вдасться відловити значну частину популяції для аналізів.
Окрім того, як зазначає експерт, лисиця не належить до рідкісних чи зникаючих видів. Навпаки, це типовий представник дикої фауни, природний носій небезпечних хвороб. Тому жодна країна світу не практикує масовий відлов лисиць – економічної доцільності в цьому немає.
Тож ідея “гуманного” масового тестування лисиць видається радше романтичною фантазією, ніж реалістичним планом боротьби зі сказом. Звичайно, гучні гасла про “нелетальні методи” привабливі для громадськості. Але на практиці їх втілення є проблематичним.
Натомість фахівці пропонують зважені, науково обґрунтовані стратегії. Це і вакцинація, і контроль популяцій, і просвітницька робота. Такі підходи не такі популярні в суспільства, але реально допомагають контролювати поширення небезпечних хвороб.
Тож замість популістських гасел, краще звернути увагу на думку експертів. І шукати оптимальні шляхи боротьби зі сказом серед диких тварин, що поєднують гуманність та ефективність. Бо тільки зваженими кроками ми досягнемо успіху в цій надскладній справі.
Один коментар до “Відлов лисиць: романтичні мрії чи реальна боротьба зі сказом?”