Волинське ОУЛМГ: Мисливство вимагає щоденної людської праці та довготривалих інвестицій

Хоча обласні управління лісового господарства лише у 2010 році отримали статус мисливських, на Волині цьому напрямку завжди приділялася значна увага. Досі, незважаючи на чимало проблемних моментів, волинські лісівники намагаються підтримувати статус мисливської області. Як саме це відбувається, показали на прикладі одного з найпотужніших в Україні мисливських господарств – ДП «МГ «Звірівське» – 30 січня в рамках прес-туру. Про це повідомляє прес-служба Волинського ОУЛМГ.

Журналістам загальноукраїнських та волинських ЗМІ розповіли, що мисливське  господарство у Волинський області ведеться  на площі 1,507 млн га, з них 343,2 тис. га (24,9%) надано в користування підприємствам Волинського ОУЛМГ. Загалом мисливським господарством в області займаються на сьогодні 56 користувачів мисливських угідь, з них – 15 державних підприємств: 1 – мисливське; 3 – лісомисливські та 11 – лісогосподарських. Про це зазначив завідувач сектору мисливського господарства – головний мисливствознавець ВОУЛМГ Руслан Люшук.

Безпосередньо з роботою ДП «МГ «Звірівське» ознайомив директор підприємства Сергій Смічик. Він розповів, що саме підприємство засноване у 1955 році. Нині тут мешкає велика кількість тварин і зазвичай їх – особливо оленів – можна побачити в лісі по обидва боки дороги.

Щороку на ведення мисливського господарства спрямовуються чималі кошти, адже мисливство вимагає довготривалих інвестицій. Загальні витрати на ведення мисливського господарства – це заробітна плата працівників, зайнятих в мисливському господарстві, охорона мисливських угідь, відтворення диких тварин, біотехнічні заходи, упорядкування угідь.

Інвестиції, які роблять підприємства облуправління на ведення мисливського господарства, щорічно зростають і в цілому протягом 2014 – 2017 років збільшились із 4,1 млн грн до 7,5 млн грн.

Так, протягом 2017 року підприємствами обласного управління вкладено у розвиток мисливського господарства 7,5 млн грн.  Лише на відтворення диких тварин, біотехнічні заходи витрачено 2 млн 50 тис. грн.

Найголовнішими завданнями, які покладаються на користувачів мисливських угідь, є охорона мисливських угідь та підгодівля і відтворення диких тварин.

Державною лісовою охороною та єгерською службою з початку 2018 року складено 60 протоколів на порушників Правил полювання та затримано 11 одиниць зброї.

Щодо підгодівлі. Сподіватися лише на природу сьогодні не можна. Мисливські угіддя, в яких не проводиться підгодівля диких тварин, є приреченими. Особливо це стосується таких тварин, як дикий кабан. Якщо в умовах Полісся такі тварини, як лось, олень, козуля потребують підгодівлі тільки в скрутні погодні умови, то кабана, щоб утримати в угіддях, необхідно вести підгодівлю круглий рік.

Для підгодівлі диких тварин в 2007 році підприємствами обласного управління  заготовлено зернових –  461,5 т, коренеплодів і соковитих кормів – 114 т. В цьому році заплановано збільшити заготівлю зернових до 500 т, а коренеплодів і соковитих кормів – до 300 т.

У державних підприємствах ВОУЛМГ постійно працюють над підвищенням кормової продуктивності мисливських угідь. Зокрема над створенням розгалуженої мережі кормових полів, організацією відволікаючої підгодівлі в літню пору, проведенням профілактичних заходів.

Які мисливські ресурси сьогодні ми маємо? Все пізнається у порівнянні. Якщо  порівнювати із 2016 роком, то можна твердо сказати, що сьогодні спостерігається тенденція до збільшення основних видів мисливських тварин.

А саме:

Роки Лось Олень благородний Олень плямистий Козуля Кабан
2016 195 190 560 2970 1015
2017 205 155 595 3200 1000
 

Визначну роль тут відіграло те, що свідомо було зменшено кількість облавних полювань і збільшено об’єми заготівлі кормів для підгодівлі диких тварин. В окремих угіддях полювання сьогодні повністю заборонено. Перспективним нині є метод індивідуального полюванням. Актуальним залишаться питання допуску до полювання мисливців у кількості, що перевищує пропускну спроможність мисливських угідь.

Відповідно до Лімітів використання державного мисливського фонду, наші підприємства в цьому сезонні полювання могли добути наступну кількість диких мисливських тварин:

– оленя плямистого – 120 голів;

– козулі – 115 голів;

– дикого кабана – 185 голів.

З метою поліпшення умов існування,  розмноження та
збільшення чисельності мисливських тварин проводяться відповідні біотехнічні заходи.

Зокрема, у 2010 році на території Звірівського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ» в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення «Зубр» були ще облаштовані мисливські вежі – з метою забезпечення проведення на належному рівні виїзної колегії Державного комітету лісового господарства України в жовтні 2010 року на підприємства ВОУЛМГ.

Нині вищезгадані вежі користувачем мисливських угідь – ДП «МГ «Звірівське» – використовуються для проведення виїзних семінарів мисливствознавців, єгерів та з метою щорічних обліків мисливських тварин. Але не як мисливські вежі для проведення колективних, облавних полювань, оскільки відповідно до статті 26  Закону України «Про природно-заповідний фонд України» полювання в заказниках заборонено.

Не менш важливе значення мають встановлені на території мисливські пастки – з метою відлову та подальшого розселення звіра в угіддя інших користувачів і не тільки нашої області. Одна голова (молодняка) оленя плямистого коштує від 6 до 9 тис. грн.

Відлов диких тварин проводиться лише в терміни, визначені Законом України «Про мисливське господарство та полювання» для полювання на визначені види, а саме у цьому сезоні: самці кабана, оленя плямистого та їхній молодняк, здатний до самостійного проживання, – з 28 жовтня до 31 січня 2018 р. включно.

Цього року у ДП «МГ Звірівське» поки не вдалося відловити таким чином жодну тварину.

Напрямки розвитку мисливського господарства

Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства нині зосередило свою роботу щодо наступних основних напрямках діяльності у сфері збереження, відтворення та раціонального використання мисливської фауни:

  • забезпеченні належної охорони державного мисливського фонду та достатньої підгодівлі диких мисливських тварин у зимовий період;
  • забезпечення державного контролю за веденням мисливського господарства та проведенням полювання іншими користувачами мисливських угідь;
  • розвитку мисливського туризму та залучення інвестицій у галузь мисливського господарства.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *