Як допомогти своєму організму пережити літню спеку?

Літо – чудова пора року, час відпусток, відпочинку, подорожей, рибалки, походів в гори, поїздок на дачу, якого з нетерпінням чекають абсолютно всі, від студентів до пенсіонерів. Але – є одне „але” – спека, яка зводить з розуму всіх і заважає насолодитися довгоочікуваним відпочинком. Основне правило, яким варто керуватися не лише під час спеки, а загалом по життю – уважно прислухатися до свого організму. Він собі не ворог, а тому завжди дасть знати, коли йому щось загрожує або ставить під сумніви його повноцінне функціонування.

Чим небезпечна спека?

Спека призводить до згущення в організмі крові (а це загрожує виникненням тромбів). Навантаження на всі системи організму при цьому збільшується. У спеку знижується кількість кисню в повітрі, у людини настає гіпоксія – кисневе голодування. Навіть молоді та здорові люди в спеку не відчувають себе бадьорими: стає важко дихати, навалюється млявість і сонливість. Якщо ви метеозалежна людина або у вас вегето-судинна дистонія, – спека теж може негативно вплинути на ваше самопочуття. Як же допомогти своєму організму пережити літню спеку?

Що пити в спеку?

Наш організм у спеку швидко втрачає воду. Особливо сприйнятливі до зневоднення діти і люди похилого віку. Щоб не допустити зневоднення організму, потрібно пити стільки раз, скільки хочеться – до 3 літрів щодня.
Разом із потом наш організм втрачає і необхідні солі і мінерали – магній, кальцій, цинк. Щоб заповнити їх втрату, найкраще пити мінеральну воду, воду, підкислену лимоном, фруктові та овочеві соки.
Пити краще невеликими порціями, але часто. Тоді водний баланс в організмі буде в нормі, що сприятливо позначається на здоров’ї і красі шкіри.Спрагу допоможуть втамувати морси, зелений чай без цукру, компоти та вода з лимоном. Не пийте крижану воду – ризикуєте застудитися.

Що потрібно їсти в спеку?

У спеку організм повинен охолоджуватися і тому не потрібно забивати шлунок досхочу. Потрібно знизити калорійність їжі, тому намагайтеся харчуватися свіжими, рослинними і легкими продуктами – це допоможе краще себе почувати і легше пережити спеку.
Навіть морозиво не стільки охолоджує організм, скільки обтяжує, так як це жирний продукт. У спеку кращий десерт – фрукти та ягоди. Пам’ятайте і про те, що харчові отруєння влітку трапляються значно частіше, ніж в інші сезони! Свіжа домашня їжа допоможе їх уникнути. А ось куплених на базарі або пляжі пиріжків, чебуреків, біляшів, а також салатів з майонезом у закладах громадського харчування слід остерігатися.

Сонячне випромінювання

У спеку навіть коротка прогулянка може призвести до опіку шкіри. Тому необхідно використовувати косметику для захисту від сонячного випромінювання. Ультрафіолетове випромінювання UVA-діапазону, (довгохвильове УФ-випромінювання) не затримується хмарами або склом. Тому добре засмагнути можна не тільки під прямими сонячними променями, а й у тіні, і при похмурій погоді.

Бережіть очі від сонця

Тривале перебування на сонці може спричинити подразнення кон’юнктиви, фотокератит – дуже болючий сонячний опік рогівки, симптоми якого проявляються зазвичай через 6-12 годин після опромінення, і втома очей. Багато негативних впливів сонця на очі проявляються тільки через роки. Люди, які не захищають очі від сонця, в літньому віці страждають дегенерацією рогівки.

Одяг та взуття

Вибирайте легкий вільний одяг світлих відтінків з натуральних тканин – льону або бавовни, натурального шовку, щоб ваше тіло могло вільно „дихати”. А ось синтетика створить ефект теплиці. У сонячні дні слід носити легкий головний убір: солом’яного бриля, панаму, або хустку, також з натуральної тканини.
Спека найкраще переноситься біля тихої річки, озера, біля моря або на дачі. Якщо ви приїхали на море, то в перший день не засмагайте на пляжі більше 30 хвилин. Збільшуйте час прийняття сонячних ванн поступово, частіше перебувайте в тіні. Чергуйте знаходження на березі й у воді.
Відвідування пляжу в полуденний час не рекомендується – у цей час найсильніше ультрафіолетове випромінювання, і ви можете легко отримати опік шкіри, сонячний чи тепловий удар.

Що робити, якщо Вам на спеці стало погано?

При виникненні задишки, дискомфорту у зоні грудини, головного болю або навіть різкої слабості – припиніть будь-яке фізичне навантаження і приляжте. Увімкніть кондиціонер або вентилятор (уникайте прямого потоку повітря, оскільки можете захворіти запаленням легенів). Покладіть на лоб, на вилиці і на груди мокрий рушник. Прийміть Корвалол 40 крапель. Якщо біль не проходить, прийміть нітрогліцерин та аспірин. Щоб таблетки швидше подіяли, їх потрібно розжувати, потримати в роті, а потім ковтати. Якщо напад триває більше 15 хвилин – викликайте швидку допомогу!

Перша допомога при тепловому ударі

Головна мета: прибрати з сонця і охолодити тіло. Звільніть грудну клітку від одягу. Включіть кондиціонер, вентилятор. Якщо це трапилося на вулиці, перенесіть потерпілого в тінь. Скропіть його водою, можна покласти на нього мокре простирадло або рушник. Охолодити тіло можна за допомогою пластикових пляшок з холодною водою. Для цього покладіть пляшки на місця великих судин (на шию і пахви). Якщо постраждалому не стає краще – терміново викликайте швидку допомогу!
Альона Треніна, методист обласних та м. Ужгород курсів удосконалення керівних кадрів НМЦ ЦЗ та БЖД Закарпатської області
Джерело: Navchas

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *