ЗМІСТ
Мисливство – це лише в останню чергу про добування тварин. В першу чергу це велика культура і філософія, яка вчить мислити, налагоджувати контакт з дикою природою і розуміти її. Це і практична робота – дбати про диких тварин і середовища їх перебування.
З 2006 року в Україні під натиском зоозахисників заборонена пропаганда мисливства в системі освіти (Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження»). Та для мисливців в усьому світі робота з дітьми є одним з найважливіших напрямків. Це – можливість зберегти мисливську спадщину для майбутніх поколінь, навчити їх дбати про природу.
Німеччина
Німецький союз мисливців не тільки розповідає дітям, хто такі мисливці і чим вони займаються, розробляючи цікаві ігри, квести і навіть мобільні додатки. В 1991 союзом була заснована ініціатива позашкільної екологічної освіти Lernort Natur (Природа як місце навчання). В рамках неї мисливці-волонтери вчать дітей принципам сталого і раціонального природокористування, такого як полювання, розповідають про місцеву флору і фауну. Для цього розроблена купа освітніх матеріалів (плакати, гральні набори, і навіть педагогічні концепції), освітні заходи проводяться в школах, на святкових заходах і під час освітньої виставки. Програма двічі була відзначена ЮНЕСКО. З кожним роком інтерес до освітньої програми зростає, тому в 2013 році Союз запровадив підготовку «Вчителів природи». Кандидати мають пройти спеціальну підготовку, під час котрої їх навчать основам педагогіки і природознавчої науки, а по отриманню сертифіката за підтримки мисливців вони проводять освітні заходи для дітей в різних куточках Німеччини. До слова, в 2017 році німецькі мисливці інвестували 410 000 євро у навчальні матеріали.
Чехія
Дуже цікавою видається ініціатива чеського журналу «Полювання», запроваджена в 2018 році – «Маленький адепт полювання». Для участі в ньому допускаються групи дітей щонайменше з 5 учасників. Подавши заявку на участь, вони отримують спеціальний зошит і наліпки. Поступово виконуючи різні завдання, дітлахи засвідчують їх виконання наліпкою. В кінці року відправляють заповнений зошит і отримують бронзовий значок, наступний рік участі нагороджується срібним значком, і третій рік – золотим. Лише за рік до програми приєдналось 174 групи з більш ніж 2900 дітей. Навчальний рік завершується Дитячим днем полювання, де переможців не лише нагороджують призами, а й влаштовують справжнє свято. Також варто зазначити, що в рамках програми було створено інтернет-сайт, де можна знайти величезну кількість розроблених ігор, завдань, пісень, які дозволять познайомитися з природою дітлахам від самого народження – myslivost.cz.
Угорщина
Національна мисливська Комора дуже тісно працює з владою на місцевих рівнях для організації освітніх заходів для дітей. Популярними в Угорщині є табори для маленьких мисливців. Тут їх вчать поводженню зі зброєю, багатовіковим традиціям і правилам полювання. Програми в таборах мають різнобічні заходи – багато екскурсій в дику природу, зустрічі з мисливцями, майстер-класи на кшталт як відрізнити роги диких тварин, знайомство з соколиним полюванням і мисливськими собаками. Основна мета – донести дітям важливу роль мисливця в збереженні природи, і через дітей донести цю інформацію до їх батьків.
Мисливський клуб Діани Угорщини влаштовує традиційний день полювання для дітей. Завдання цього свята – «витягнути» сучасних дітей з віртуального світу у світ дикої природи. Для цього вони мають пройти смугу перешкод, що супроводжується завданнями на мисливську тематику. А в кінці дітлахів чекають розважальні заходи і мисливська кухня.
Більше того, навіть на міжнародній виставці зброї, риболовлі та полювання FeHoVa! дітлахам приділяють окрему увагу. В неї входять освітні програми, ігрові завдання, і молодіжний конкурс «Мисливський ріг».
Польща
Серед безлічі освітніх заходів для дітей в Польщі ми зупинимось на програмі «Мисливці – дітям, діти – тваринам». Вона проводиться з метою захисту природи і біорізноманіття через практичне навчання дітей, підвищуючи їх екологічну свідомість. Реалізують програму місцеві мисливські клуби Польського союзу мисливців та дитячі садки і школи. Задачу – навчити розумінню природних процесів і ролі мисливця в захисті природи – виконують по двом напрямкам. По-перше, проводячи класичні уроки природознавства та полювання. По-друге, проводять заходи на свіжому повітрі – навчальні маршрути в дику природу, участь в підгодівлі диких тварин і покращенні середовища їх перебування. За кошти мисливців і благодійників в школи передають усі необхідні навчальні матеріали. В кінці року – найкращі школи нагороджуються призами.
В 2018 році під тиском зоозахисних організацій в Польщі заборонили участь неповнолітніх дітей в полюванні. Мисливці, обурені цим рішенням, вимагають від польської влади скасувати його. А в цей час українські анти-мисливці (керівник КЕКЦ В.Борейко) вимагають заборонити полювання в присутності неповнолітніх дітей в Україні.
США і Канада
Деякі штати США не мають вікових обмежень для участі в полюванні. Тому тут дуже багато уваги приділяють не лише теоретичному, а й практичному навчанню дітей. В США є багато клубів юних мисливців, де їх вчать поводженню зі зброєю і етиці полювання, поваги до природи і її збереженню. Наставниками в таких клубах працюють сертифіковані волонтери та інструктори, досвідчені мисливці, які в подальшому супроводжують юних мисливців на полюванні та риболовлі. Один з таких клубів в Північній Кароліні звітує: завдяки курсам підготовки мисливців за 20 років кількість нещасних випадків на полюванні зменшилась більше ніж на 50%.
Подібні курси для юних мисливців розповсюджені і у Канаді. Більше того, дітлахи з малозабезпечених сімей можуть навіть отримати грант на проходження платних курсів. Мисливці, котрі створюють такі благодійні фонди, впевнені – ні один мисливець-початківець не може бути обмеженим в бажанні вивчати світ полювання, адже це – запорука збереження культури та мисливської спадщини для майбутніх поколінь.
Джерело: ГС «Всеукраїнська мисливська спілка»