Як отримати посвідчення мисливця, які документи для цього потрібні, які організації треба відвідати, скільки витратити коштів і часу? Порівняємо, наскільки складно стати мисливцем в Україні і в Білорусі?
Почнемо з Білорусі. У сябрів шлях від бажання стати мисливцем до отримання всіх необхідних довідок, дозволів і посвідчень займає не менше одного місяця. Але до отримання посвідчення мисливця ще далеко.
Після отримання відповідних довідок для того, щоб стати мисливцем, вам доведеться відвідати кілька організацій і установ, деякі – не один раз. Ціна питання – близько 300 доларів США в еквіваленті плюс вартість зброї.
За даними офіційного обліку в Білорусі посвідчення на право полювання мають 122 тисячі громадян. За рік їх кількість, незважаючи на складність отримання права на полювання і володіння мисливською зброєю, зростає близько на 1,5–2 тисячі осіб. За оцінками експертів, до 2020 року «армія» білоруських мисливців буде приростати на 2–3,5 тисячі осіб щорічно.
А що ж в Україні? Право на придбання гладкоствольної мисливської зброї мають громадяни, які досягли віку 21 рік, а нарізної – 25 років.
Для отримання Дозволу на придбання зброї громадяни повинні звернутися до дозвільної системи МВС за місцем проживання та надати всі необхідні довідки: Заяву щодо видачі дозволу на придбання зброї, Довідку по наявність чи відсутність судимості, Довідку про огляд п’яти лікарів (форма 127/о), Довідку про проходження вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею та застосування, Договір обов’язкового страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути випадково заподіяна третій особі.
За наявності Дозволу придбати та зареєструвати мисливську вогнепальну зброю впродовж десяти днів у дозвільній системі МВС за місцем постійного проживання.
Після цього власнику необхідно отримати Дозвіл на право зберігання та носіння цієї зброї.
Зареєстровану зброю і набої до неї власники повинні зберігати за місцем постійного проживання в розрядженому і розібраному стані в спеціально облаштованих для цього металевих ящиках або придбаних заздалегідь сейфах, що перевіряє дільничний перед отриманням Дозволу на придбання зброї.
Термін дії Дозволу на зберігання і носіння зброї становить три роки, після чого його необхідно продовжувати і проходити всю процедуру спочатку.
Не дивлячись на це, стати мисливцем у Білорусі дещо складніше і дорожче, ніж в Україні. Влада Білорусі ставиться більш прискіпливо до тих громадян, які хочуть придбати зброю і полювати з нею. І це правильно. Особливо це стосується організації обов’язкових мисливських курсів, які, до речі, існують і в країнах ЄС. Курси з елементарних знань біології тварин, основ мисливства, першої допомоги, володіння зброєю тощо в Євросоюзі тривають один-два роки, в Білорусі – 10 днів, а в Україні вони взагалі відсутні. У результаті ми маємо велику кількість нещасних випадків на полюванні, низьку мисливську культуру і мисливське господарство, що пасе задніх.
Роман НОВІКОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”