При стрільбі шротини із силою креслять по внутрішній поверхні стволів, частинки свинцю прилипають при цьому до сталі абсолютно так само, як проведена по папері свинцева шротина залишає на ній наліт у вигляді темної риски. Свинцюється сильніше ствол шорсткий, покритий, раковинками, але і абсолютно чистий полірований ствол все ж свинцюється, особливо поблизу патронника і перед чоком. Використання хороших осмалених пижів значно зменшує свинцювання.
Помітне буває свинцювання і для неозброєного ока, але особливо воно виявляється темним кольором на ганчірці або клоччі при чищенні і під час протирання навіть чистого ствола, або навіть просто блискітками свинцю. Гази пострілу і вогкість повітря можуть шкідливо впливати на сталь ствола, залишаючись під шаром свинцю недоторканими при чищенні і змащуванні. Можливо, що сурма (антимоній), що входить до складу дробу, і графіт, яким його полірують, впливають на сталь деякою гальванічною дією. У всякому разі свинцювання шкідливе, і його необхідно видаляти.
Простий і хороший засіб для видалення свинцювання – посилене і тривале, до нагрівання ствола, протирання туго намотаним на палицю клоччям або лляними кужелями, добре змоченими скипидаром. Зміняти обмотку доведеться протягом півгодини або години кілька разів, поки вона не перестане темніти і виносити блискітки свинцю. Якщо свинцювання сильне, то дуже корисно спершу гарненько роздряпати його металевою дротяною щіткою, яка не туго входить в ствол, також з добре змащеною скипидаром. Латунна або мельхіорова щітка не шкодить і м’яким старим дамаським стволам, а хорошій сучасній ствольній сталі не шкодять і щітки м’якої сталі.
Роздряпавши свинцевий наліт, остаточно видаляють його, як вище сказано, клоччям зі скипидаром. Добре знімає свинцювання промивка добре вичищених стволів ртуттю, але ця речовина досить дорога. Також добре видаляє свинцювання і спеціальна змазка: вазелін слід змішати до ступеня досить густої мазі (трохи рідше, ніж різні вакси і креми для чищення чобіт і черевик) з так званої віденським вапном, тобто з найтоншим порошком абсолютно чистого вапна, без пилу і піщинок. Це мастило беруть в достатку на тугу обмотку і сильно і досить тривало протирають ствол (звичайно, попередньо чисто промитий). У міру протирання біле мастило темніє, і тоді треба взяти свіже. Коли свинець буде весь вилучений, то мастило вже не буде темніти, а залишиться білим. Для сталі вона не шкідлива.
Замість віденського вапна можна взяти стовчену в дрібний порошок і просіяне крізь найдрібніше сито пемзу, яка також не діє на ствольну сталь. Після чистки такими мастилами треба протерти ствол і потім добре прочистити його з гасом або рідким мастилом.
Нарешті добре знімає свинцювання, принаймні не сильне, ще не запущене, чистка ртутною маззю. Приготувати ртутну мазь може, ймовірно, будь-який аптекар. Самому пробувати не слід, так як з’єднання сильно – до 300 ° Ц – нагрітої ртуті з натрієм відбувається надзвичайно енергійно і повинно проводитися в міцній сталевій посудині, та й пари гарячої ртуті отруйні. Склад ртутної мазі: 1 частина по вазі металевого натрію на 100 частин ртуті дає натрієву амальгаму. Амальгама ця розтирається ретельно з 54 ваговими ж частинами вазеліну (іншими словами, по вазі на 65 проц. Натрієвої амальгами береться 35 проц. вазеліну).
Вичищений і добре промитий окропом і насухо протертий ствол ретельно відтирають ртутною маззю рази 4 або 5 змінюючи ганчірочки або обмотку чистилки зі свіжими порціями мазі. Після того протирають ствол насухо і, знову густо змастивши його ртутною маззю, залишають до наступного дня, коли повторюють повну чистку ствола в звичайному порядку, тобто без цієї мазі. Якщо стріляли нітропорохами, то через 3-4 дні знову чистять, як зазвичай.
Джерело: книга “Уход за ружьем дробовым и нарезным”, С.А. Бутурлин