З понад 700 мисливців Переяслав-Хмельницького районного УТМР тільки 465 сплачують внески
Відбулася звітно-виборча конференція Переяслав-Хмельницького районного УТМР. Участь у її роботі взяли перший заступник міського голови Григорій Карнаух, керівник апарату райдержадміністрації Валерій Перчук, представники всіх первинних мисливських колективів в місті і районі та інші – загалом близько 100 осіб. Про це пише Криниця мисливця з посиланням на visnik-press.com.ua.
На посаду голови ТМР цього разу претендувало 5 чоловік. В ході відкритого голосування 30 учасників із 54, які мали право голосу, підтримали нинішнього голову Івана Радіоненка (66 років), таким чином переобравши його на наступні 7 років. Має вищу освіту, за фахом мисливець-іхтіолог, в товаристві працює останні 20 років, а з 2000-го очолює його.
– Іване Олександровичу, на конференції ви звітувалися про роботу у попередній період. Які основні пункти відзначали?
– Ну, наприклад, про те, що у 2011-2012 роках Кабмін у зв’язку з пожежо небезпечним періодом планував перенесення сезонів полювання, то ми разом з мисливцями зі всієї області їздили під Кабмін і добилися відміни таких намірів. В цей же період відбувалася доволі складна і недешева процедура перезакріплення мисливських угідь на 15 років. Наш район пройшов її одним з перших. До речі, ще й до цього часу п’ять районів Київщини, в тому числі сусідній Бориспільський, пройти її так і не спромоглися. І у них полювання всі ці роки заборонено.
– Скільки голосів підтримки набрав наступний за вами претендент на посаду голови, і які взагалі питання піднімалися на конференції, тобто, що зараз турбує мисливців Переяславщини?
– Наступний набрав 14 голосів, інші – жодного.
Зараз у нашому товаристві на обліку понад 700 мисливців, але лише 465 з них підтверджують своє членство сплатою внесків. Минулого року до нашої когорти добавилися 41 мисливець, а цього року – 8. Серед питань, що піднімалися, членів товариства турбує те, що внаслідок використання нашими аграріями гербіцидів, пестицидів гине немало звірів. Та це така проблема, від якої, як виглядає, ніде не дінешся. Ще в наслідок загрози Африканської чуми свиней зараз на Київщини майже повністю ліквідовано диких кабанів. В нашому районі залишилися одиниці, а відповідно до розпоряджень з Києва вони повинні бути виведені повністю. А от, скажемо, багато зайчиків гинуть під сільськогоспорадською технікою, що працює на полях. Перешкоджає їх розмноженню і те, що зараз дуже мало сіють багаторічних трав, які вони полюбляють. Не дуже сприятливе становище на Альті для гніздування пернатої дичини. Були зауваження і до роботи президії нашого УТМР, наприклад, що не достатньо контролюємо ситуацію. Але ж площа угідь велика – 75 тис. гектарів, а пальне зараз дуже дороге.
– На перелітних птахів полювання не дозволяється?
– Ні. Щоправда, багато хто піднімає питання, щоб надали дозвіл на полювання на перелітних гусей, які повертаються на весні з вирію. Вони прилітають першими. І, мабуть, вже скоро будуть летіти. Такий дозвіл могла б надати Верховна Рада, проте його немає. За останні 20 років, пам’ятаю, його надавали лише одного разу. Хоча в багатьох інших країнах полюють на перелітних гусей. Чув, що в Туреччині, наприклад, їх ловлять навіть сітками. Гуси з теплих країв, де зимують, повертаються не такими вже й худими. І деякі наші мисливці також ходять полями полюють, але це – браконьєрство. А от, скажемо, дикі качки не дуже й хочуть відлітати. Ось вже не одну зиму у нас на насосній перекачувальній станції зимують їх сотні. Там у Дніпрі вода не замерзає і вони знайшли собі місце зимівлі. Тим більше, що люди йти туди бояться, бо лід довкола дуже не надійний.
У нас з березня – по травень щороку оголошується “зона тиші”. Поки не підніметься трава, дерева не вкриються листям ніякого полювання не повинно бути. Адже в цей період і птахи, і звірі шукають собі місце, починають розмножуватися. Лісівникам не дозволяється навіть вирубувати дерева і таке інше, щоб не порушувати цього спокою.
– Коли ж закінчився сезон полювання?
– На звірів ще 30 січня, до 28 лютого його було продовжено лише на лисичку, але під наглядом єгерської служби. Знаходилися охочі і полювали на лисичку аж до закриття сезону. Телефонували нами і з ними їздили і наші єгері, і я особисто. Думаю, у такому полюванні якоїсь особливої практичної вигоди мисливці вже не переслідують. Це колись у минулому, коли хутро лисиці коштувало 200 грн., а зарплата у людини була 90 грн., то її з-під землі норними собаками витягували. Зараз хутро можна здати за 100-150 грн., а один патрон коштує, якщо до карабіна, то майже 100 грн., якщо до звичайної рушниці – десь 30 грн.
– Вже робили підсумки останнього сезону?
– Такі підсумки проводяться обов’язково. І, крім нашої, в них задіяні також екологічна та ветеринарна служби, загалом було до двох десятків спеціалістів. Наприкінці лютого протягом двох днів виїжджали в різні місця наших мисливських угідь для проведення таксації (підрахунку) звірів. Це робиться методом загонки. І за нашими висновками протягом сезону полювання на хутрових звірів, який розпочався в середині листопада, на Переяславщині було відстріляно більше сотні зайчиків. А було їх до початку полювання більше тисячі. Допустима норма відстрілу за сезон не повинна перевищувати 25 % від усього поголів’я.
Інших звірів у нас менше. Лисиць десь 80-90, єнотовидних собак на увесь район, можливо, лише десяток набереться. Кабанів майже немає, на лося полювання заборонено навіть по ліцензії. В деяких регіонах дозволяється полювання по ліцензії на козулю, але у нас її мало, десь до 50 голів. І я навіть не брав ліцензій, щоб видавати їх потім охочим полювати на неї.
Наступний сезон полювання буде на пернатих. Розпочнеться в другу неділю серпня.