ЗМІСТ
На території Тернопільської області зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС) серед диких кабанів. Небезпечне захворювання виявлено у мисливських угіддях Мшанецького лісництва в урочищі “Чорний Ліс”. Про це повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.
За інформацією відомства, 24 лютого 2025 року робоча група у складі спеціалістів Тернопільського районного управління Держпродспоживслужби, Тернопільської районної державної лікарні ветеринарної медицини та представників Залозецької територіальної громади провела епізоотичне обстеження території після повідомлення старости села Чорний Ліс.
“Під час обстеження мисливського угіддя Мшанецького лісництва обхід №1 квартал №2 урочище «Чорний Ліс» було виявлено три трупи диких свиней різного віку та вагової категорії”, — йдеться у повідомленні.
Від двох трупів диких свиней було відібрано зразки для лабораторного дослідження. 25 лютого отримано офіційний результат: молекулярно-генетичними випробуваннями виявлено вірус африканської чуми свиней.
У зв’язку з виявленням захворювання Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Тернопільській районній державній адміністрації затвердила план заходів щодо ліквідації, локалізації та недопущення розповсюдження збудника африканської чуми свиней.
Визначено зони карантину
Згідно з рішенням комісії, визначено межі трьох зон:
Епізоотичне вогнище — мисливські угіддя Мшанецького лісництва обхід №1 квартал №2 урочище «Чорний Ліс» Залозецької ТГ Тернопільського району, які оголошено неблагополучним пунктом.
Зона захисту (радіус 3 км від епізоотичного вогнища) включає населені пункти:
- с. Чорний Ліс Залозецької ТГ Тернопільського району
- с. Нем’яч
- с. Горбанівка
- с. Попівці
- с. Дудин Золочівського району Львівської області
Зона спостереження (нагляду) в радіусі 7 км від зовнішніх меж зони захисту (10 км від спалаху) охоплює 30 населених пунктів Тернопільської та Львівської областей.
На території Тернопільської області вже розпочато заходи щодо ліквідації спалаху АЧС відповідно до вимог Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111.
Розширення географії захворювання
Варто зазначити, що це вже другий зафіксований випадок АЧС серед диких кабанів за останній тиждень у західному регіоні України. Нагадаємо, “Криниця мисливця” повідомляла, раніше, що Івано-Франківською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби було виявлено вірус АЧС у диких кабанів на території Олешанської сільської громади.
Там уже п’ятий день тривають заходи з оздоровлення території від африканської чуми свиней відповідно до рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Олешанській сільській раді від 21.02.2025 № 1. Спеціалісти Держпродспоживслужби Івано-Франківської області повідомляють, що станом на 25 лютого обстежено п’ять населених пунктів, зокрема 98 дворів, у яких утримуються 194 свині. За результатами перевірок хворих та загиблих свиней не виявлено.
Таке поширення захворювання на дві сусідні області протягом одного тижня викликає серйозне занепокоєння серед фахівців ветеринарної медицини та представників мисливських господарств регіону, оскільки свідчить про формування нового ареалу поширення вірусу в дикій фауні Західної України.
Що робити при виявленні хворих свиней
У Держпродспоживслужбі нагадують, що в разі виявлення нетипових змін у поведінці тварини, симптомів захворювання чи трупу свині необхідно негайно повідомити про це територіальну державну ветеринарну установу або звернутися до територіального управління/відділу Головного управління Держпродспоживслужби.
Зняття карантину очікується через 40 діб після виконання всього комплексу заключних ветеринарно-санітарних заходів.
Нагадаємо, що африканська чума свиней — особливо небезпечна вірусна хвороба домашніх і диких свиней. Для людини вірус АЧС не становить загрози, проте завдає значних економічних збитків через високу смертність тварин та необхідність запровадження карантинних заходів.