Як правильно захистити собаку від кліщів

_vyrp11_2209hacik-2Практично всі, мисливці, власники собак, чули про те, що кліщі небезпечні для їхніх улюбленців. А чим небезпечні, що викликають і як правильно захистити свого чотрилапого друга від кліщів, знають не всі. Ось деякі помилки власників, з якими стикаються ветеринари в процесі роботи:
– що кліщі викликають у собак захворювання на енцефаліт;
– що досить накрапати краплі на холку один раз на початку весни і собака захищена на весь період;
– що кліща можна «зловити» тільки в лісі, а раз ми в ліс не ходимо, то і обробляти собаку не потрібно;
– що якщо знайшли на собаці кліща, потрібно терміново ввести сироватку як у людей або почати лікування.

У цій статті ми постараємося розкласти все «по поличках».
Сезон кліщів починається з весняним потеплінням і сходом снігу. Для людини кліщі є переносниками збудника вірусного енцефаліту (захворювання центральної нервової системи), бореліозу, а у собак досить часто виникає кровопаразитарне захворювання – піроплазмоз (уражаються клітини крові – еритроцити) або дещо рідше – бореліоз (інакше – хвороба Лайма). Пік активності кліщів припадає на весну та осінь, тому необхідно проводити обробки з початку весни і до пізньої осені. Одного нанесення крапель на холку на початку весни недостатньо, необхідно регулярно проводити обробки, інтервал залежить від виду крапель.
Заходи, яких потрібно вжити, якщо вашу собаку вже вкусив кліщ:

1. СОБАКУ ПІСЛЯ КОЖНОЇ ПРОГУЛЯНКИ НЕОБХІДНО ОГЛЯДАТИ І ОБМАЦУВАТИ ПАЛЬЦЯМИ

Особливо ретельно треба обмацувати собак з густою шерстю, і особливо ретельно голову, шию, груди і пах, щоб якомога раніше виявити і видалити кліща. Кліщі нападають на собак не тільки в лісі або парку, як помилково вважають деякі собачники, але і у дворах, і у скверах.

2. ПРИ ВИЯВЛЕННІ КЛІЩА НЕОБХІДНО ВИДАЛИТИ

клещиКраще це зробити у ветклініці. Місце, де голова у самки кліща переходить в черевце, дуже ніжне і легко рветься, тому висмикувати кліща за черевце не можна, необхідно його просто відірвати, голова з лапками залишиться в шкірі, видалити їх дуже складно і, як правило, починається місцевий запальний процес. Видаляти кліща потрібно спеціальним пристосуванням (можна купити у ветаптеці) або пінцетом, викручувальними рухами. Щоб захистити себе, одягніть рукавички, адже невідомо – яка у цього кліща «начинка» – небезпечна для собаки або для людини. Після видалення ранку необхідно обробити антисептиком, наприклад, йодом. Кліщі не тонуть у воді, практично не піддаються висушуванню. Не варто пробувати розчавити їх – це може призвести до поширення інфекції, яку вони переносять. Найкращий спосіб знищення кліща – спалити його.

3. МОМЕНТ ЗАРАЖЕННЯ ПІРОПЛАЗМОЗОМ ВІДБУВАЄТЬСЯ НЕ ВІДРАЗУ У МОМЕНТ УКУСУ

Момент зараження відбувається на другу добу, коли самка напивається крові і видавлює назад рідку (непотрібну їй) частину крові, ось тоді піроплазми з слинних залоз кліща під тиском (за принципом шприца) і потрапляють в кров собаки. Тому, малоймовірно, що кліщ, який тільки що причепився із ще не наповненим черевцем, викличе захворювання.

4. НЕОБХІДНО ДУЖЕ УВАЖНО СПОСТЕРІГАТИ ЗА СТАНОМ СОБАКИ І ЩОДНЯ ВИМІРЮВАТИ ТЕМПЕРАТУРУ ТІЛА РЕКТАЛЬНО

Справа в тому, що не всі кліщі є переносниками піроплазмозу, на собаку може напасти і «здоровий» кліщ. І, як правило, до появи клінічних ознак захворювання, в крові піроплазми не виявляються. Першими ознаками, при яких необхідно відразу звертатися до лікаря, є: підвищення температури тіла вище 39,5 градусів, млявість, відмова від їжі, слизові оболонки очей і ротової порожнини бліді або жовтуваті, сеча з кров’ю або темного кольору, слабкість задніх кінцівок, може бути пронос. В організмі йде руйнування еритроцитів, звідси страждають всі органи, в першу чергу серце, печінка, нирки, селезінка, підшлункова залоза. Велику помилку власники здійснюють, коли бачачи подібні прояви, не звертаються в клініку, а проводять симптоматичне лікування на дому у вигляді жарознижуючих, ласощів для підвищення апетиту.

Якщо ви самостійно видаляли кліща, то при появі хоча б одного з перерахованих ознак (наприклад, тільки млявість), ведіть вихованця в клініку. Останнім часом нерідко піроплазмоз проявляється нетипово, або змазано при хронічній формі. Буває так, що доводиться брати аналізи крові по кілька разів, щоб знайти паразитів. Період від зараження до виникнення клінічних ознак може бути від 2 до 20 днів.

5. ДУЖЕ ВАЖЛИВИЙ МОМЕНТ – ЦЕ ТЕРМІНОВЕ, ВОНО Ж СВОЄЧАСНЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО ЛІКАРЯ ЗА ДІАГНОСТИКОЮ ТА ЛІКУВАННЯМ

Чим раніше виявлено захворювання і розпочато лікування, тим більша ймовірність одужання вихованця, за короткий термін (наприклад, 3 дні) і за менші гроші. Нерідкі випадки, коли власники не розуміють небезпеки хвороби, чекають кілька днів і приходять на прийом, коли лікарям вже складно врятувати собаку.

6. ТОЧНИЙ ДІАГНОЗ МОЖНА ПОСТАВИТИ ЛИШЕ ПО МАЗКАХ КРОВІ ІЗ ПЕРИФЕРИЧНИХ ДРІБНИХ СУДИН

Як правило, береться крапля крові на скло з вуха, рідко з кігтя. У деяких клініках аналіз робиться протягом 15-20 хвилин.

7. ЛІКУВАННЯ

Лікування складається із введення протипаразитарного препарату і курсу крапельниць, що знімають інтоксикацію і допомагають організму відновлюватися. Сироватки з антитілами, як у випадку кліщового енцефаліту людини, немає. Протипаразитарний препарат дуже токсичний, тому вводиться тільки після встановленого діагнозу, і розраховується строго за вагою собаки.

8. ХРОНІЧНИЙ ПЕРЕБІГ

При хронічному перебігу всі перераховані симптоми змазані. І не завжди відразу можна встановити причину захворювання. Після того як захворіє пироплазмозом 80% собак є носіями пироплазм (депо в селезінці), клінічні ознаки відсутні. Стійкого імунітету проти пироплазм не виробляється, тому тварина може знову і знову хворіти. Відомі випадки, коли, наприклад, собака два роки поспіль хворіла пироплазмозом і отримувала лікування, на третій рік було лабораторно знову підтверджено захворювання, але власники від лікування відмовилися, собака, на щастя, одужала. Але це швидше виняток, ніж правило.

9. ПРОФІЛАКТИКА

Для профілактики на ринку ветеринарних препаратів представлені: краплі на холку, спреї, нашийники. Дії зовнішніх препаратів різняться на: відлякують (спреї-репеленти), контактні (кліщі гинуть при контакті з обробленою шерстю і шкірою) і захищають від зараження пироплазмозом, але не захищають від нападу кліщів.

1) Краплі на холку (спот-он)

Капель на холку від кліщів і бліх зараз у продажу великий вибір. Є імпортні та вітчизняні, у них різні діючі речовини, різний термін захисту від кліщів і від бліх. Найголовніша умова – це проводити обробки правильно і своєчасно. Якщо на упаковці написано, що краплі захищають від кліщів 4 тижні, то і потрібно дотримуватися інтервалу 4 тижні, а не 4,5 або 5 або більше, тому що навіть кілька днів, які собака залишається не захищеною, можуть призвести до захворювання пироплазмозом. Інший важливий момент – купувати піпетки строго за вагою собаки, наносити безпосередньо на шкіру, і не купати собаку за 3 дні до і після обробки. Завжди читайте уважно інструкцію до препаратів – на яку вагу розрахована піпетка, на який термін гарантований захист, з якого віку і ваги цуценя або собаки можна застосовувати препарат, чи підходить він для вагітних і сук, які годують потомство(!).
Краплі зручні і прості у використанні, їх легко підібрати.

– Фронтлайн спот-он (Франція) – виробник гарантує захист від кліщів 95% і від бліх 100% при дотриманні всіх умов обробок, не володіє відлякуючою дією, тому не потрібно боятися, що кліщі можуть нападати на собаку, він захищає саме від зараження пироплазмозом. Коли самка кліща напивається крові, що містить діючу речовину фіпроніл, то вона гине, не встигнувши віддавити назад рідку частину крові і запустити пироплазм в кров собаки. Фіпроніл – абсолютно безпечний для собак, не викликає алергію, не токсичний. Фронтлайн можна застосовувати вагітним і годуючим сукам, а також цуценятам з 2-ох місячного віку і починаючи з ваги цуценя / собаки – 2 кг (до 2 міс, можна навіть з народження, і до 2 кг підійде Фронтлайн спрей). Компанія-виробник Merial перша в світі почала використовувати очищений фіпроніл, дуже багато проводила і проводить досліджень своєї продукції і дорожить своєю репутацією.

– Рольф-клуб, Практик (Німеччина), Містер Бруно, Фіпрекс – препарати-дженерики, створені на основі фіпронілу після відкриття Фронтлайн, виробникам не потрібно проводити досліджень і підтверджень, тому що вони йшли по второваній стежці і ефективність таких препаратів заявлена ​​на 80% .

– Хартц (США), Адвантікс, Барс (Росія), Дана (Росія), Чистотіл (Росія) – препарати на основі перметрину або фосфорорганічних сполук – володіють контактною дією. Кліщ гине при контакті з шерстю тварини. Мінус – легко змиваються водою (роса, дощ, калюжі, водойми), не підходять для вагітних і годуючих собак, хворих і ослаблених, а також цуценят до 6-8-тижневого віку. Краще такі краплі застосовувати частіше, ніж написано на упаковці.

2) Спреї

Спреї також є на основі різних речовин: фіпронілу (Фронтлайн) і пиретроїдів (Барс, Дана, Чистотіл, Больфо-спрей).
– Фронтлайн-спрей зручний в застосуванні для цуценят молодше 2-міс віку і вагою менше 2 кг, для гладкошерстних невеликих собак, для голих собак, а також в якості додаткового захисту до крапель Фронтлайн спот-он для обробки відкритих ділянок тіла (вуха, брилі , живота , між пальців) собакам, які люблять часто купатися або, наприклад, мисливських собак. Передозування фіпронілу в такому разі не буде, гарантовано виробником. Сенс захисту подібний до крапель Фронтлайн спот-он. Не рекомендується застосовувати у великих (занадто велика витрата), густошерстяних собак (важко дістатися до шкіри), тому що тварина при правильній обробці має бути мокрою від препарату.

– Спреї на основі піретроїдів – необхідно наносити 1-2 рази в тиждень (див. Інструкцію ), обприскувати проти зростання шерсті, уникаючи попадання в очі, рот, ніс, необхідно це робити на вулиці (адже вдихувані пари токсичні!), не можна застосовувати цуценятам молодше 6-тижневого віку, вагітним, годувальницям, хворим, ослабленим тваринам, уникати злизування препарату та після обробки самим тваринам або іншими тваринами.

Коли у власників виникають скарги на те, що «препарат не працює», це може означати дві речі:

Власник і його тварина потрапили в ті, що залишилися до 100 відсотків, які гарантують виробники препаратів (наприклад, гарантія виробника 80%, то ви потрапили в решту 20), за умови дотримання всіх правил і термінів обробок.

Власник неправильно проводить обробки – першу обробку проводить не на початку весни, а пізніше, не дотримується інтервалу між обробками, одну піпетку капає кольком тваринам з метою економії, собаку купають, вона плаває в природних джерелах або потрапляє під дощ протягом 3 днів до або після обробки краплями або спреями, або виводять на прогулянку відразу ж після нанесення крапель. Наприклад, за кордоном всі вакцинації, обробки від глистів, а також обробки проти бліх та кліщів проводить тільки ветеринарний лікар, і «неправильні» або несвоєчасні обробки просто виключені.

3) Нашийники

Нашийники просякнуті препаратами, які створюють захисну хмару навколо собаки (відлякуюча дія), а також поширюються по шерсті і сальним залозам, виконуючи контактний захист. Термін дії нашийника 5-7 міс, носити його необхідно не знімаючи, щоб постійно був контакт з шерстю і шкірою, а не як аксесуар на прогулянку. Хоча на багатьох нашийниках написано, що вони водостійкі, все ж, якщо собака часто купається, то краще міняти нашийник раніше зазначеного терміну. Не можна застосовувати вагітним, годуючим, хворим і ослабленим тваринам, цуценятам до 2-міс віку, а деякі, наприклад, Беафар – можна тільки з 6-місячного віку. При контакті зі шкірою в області шиї може викликати місцеву подразнюючу дію.

Деякі власники перестраховуються, і застосовують для захисту одночасно краплі і нашийник. Цього краще не робити, оскільки при змішуванні двох препаратів з різних груп на шкірі виходить щось третє, невідомо як впливає на організм тварини, цілком здатне викликати алергічну реакцію або інтоксікацію.

Вакцина Піродог (Merial, Франція) розроблена для створення імунітету у собак проти піроплазмозу, ефективність вакцини 76-80%. Починати вакцинацію необхідно з 5-місячного віку, коли щеня вже щеплений від вірусних інфекцій. Щеплення ставиться двічі з інтервалом 3-4 тижні, ревакцинація через рік, якщо собака часто піддається атаці кліщів-то 1 раз на півроку. Якщо собака є носієм піроплазм (раніше перехворіла), то вакцина може спровокувати захворювання. Прояв клінічних ознак (в такому випадку необхідно стандартне лікування + обробки краплями). Не можна вакцинувати вагітних собак, не можна поєднувати вакцинацію з іншими вакцинами (за винятком вакцин проти лептоспірозу та сказу).

Багато досвідчених собаківників вже зробили свій вибір на користь того чи іншого способу захисту вихованця від кліщів і піроплазмозу. Сподіваємося, що ця стаття допоможе визначитися з вибором початківцям власникам собак, а також внесе ясність у вже наявні уявлення і переконання собаківників про обробки проти кліщів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *