Звукове маскування на полюванні: групи та види покриву

На полюванні, крім зорового (візуального) маскування, не менш важливим є і характер покриву під ногами (моховий, трав’янистий чи сніговий), який або приглушує кроки мисливця, або видає його своїм шумом.
Умовно всі наявні види покриву можна поділити на такі групи:
шумні;
безшумні;
малошумні (це перехідні покриви між першими двома групами, яких в природі існує чимало).
Нерідко трапляється, що безшумний покрив стає шумним, і навпаки. Наприклад, білий лишайник-ягельник, який при великій вологості безшумний, нагадує м’який килим і заглушає кроки мисливця. Але цей же вологий ягельник в морозяну погоду (особливо при відсутності снігу) при ходьбі по ньому починає сильно шуміти, а в спеку висихає і ламається під ногою з гучним хрускотом, розсипаючись в порошок.
Види покриву
У природі зустрічається безліч різних видів покриву:
1Трав’янистий. Його гучність залежить від густоти і висоти трав. Не менш важливим є і їхній вік: чим молодші і зеленіші стебла, тим вони м’якші і краще заглушають кроки. А ось зів’яла і особливо висохла трава стає шумною. Але є трави, які за своєю природою завжди жорсткі і при русі по них видають шурхіт, до них можна віднести осоку.
moh-na-sadovom-uchastkeМоховий. Цей покрив зазвичай завжди м’який і добре приховує кроки.

Pine forest

Лісовий. Тут постійно існує можливість наступити на зрадницькі сучки, які з гучним тріском ламаються під ногами і видають рух мисливця. Щоб пересуватися безшумно по лісі, дотримуючись тиші, потрібно мати великий досвід і бути дуже уважним. Хоча навіть найдосвідченіші мисливці не застраховані від несподіваного хрускоту гілок, які приховані мохом, травою або торішнім листям. У листяному лісі навесні і восени, особливо в суху погоду, під ногами голосно шарудять сухе листя, а в хвойному – шишки, що впали з сосон і ялинок, іноді вони повністю вкривають землю. Зате хвоя від модрин здатна заглушити кроки в будь-яку погоду.
Піщаний. Покров з чистого піску не видасть мисливця при ходьбі по ньому. До того ж після дощу він стає твердим, майже не продавлюється під ногами і стає абсолютно безшумним.
До безшумних видів покриву можна віднести тверду землю, оголені камені, суху глину, але тільки за умови, якщо ноги людини взуті в мисливське м’яке взуття.
Пересуватися болотом, яке чавкає, зберігаючи тишу, хоч і важко, але все ж можливо, якщо йти з обережністю і посиленою увагою.
sneg_zima_pole_86903_1024x1024Сніговий покрив. Цей вид покриву варто виділити особливо, оскільки по ньому зазвичай проходить більшість полювань і при різних погодних умовах він веде себе по-різному.
При ходьбі по снігу під ногами ламається і змінює свою форму безліч сніжинок, що стає причиною скрипу, тому повністю уникнути шуму на цьому покриві практично неможливо.
Сніговий покрив навіть в одному і тому ж місці зазнає значних змін з плином часу. Сніг, який тільки що випав зазвичай покриває землю, особливо в лісі, м’якою та пухнастою пеленою, яка добре заглушає шум і приховує кроки мисливця. Саме вона вважається одним з кращих снігових покривів. Але буквально на наступний день сніг помітно осідає під власною вагою і відбувається його ущільнення. Цей процес триває постійно, роблячи сніг дуже щільним, а наступні снігопади збільшують його глибину.
У грудні, наприклад, у гірських районах Закарпаття сніг стає зернистим, особливо в нижньому шарі. Тому при русі по ньому лунає глухий, але досить гучний звук. До весни, коли в теплу погоду сніг, нагрітий сонцем, стає сирим і вологим, а ночами замерзає, поверхня покривається твердою кіркою – настом. По твердості і товщині вона може бути різною, іноді наст досягає до землі, тобто відбувається змерзання снігу на всю глибину.
Такі зміни снігового покриву відбуваються в основному в лісі. На відкритій місцевості (поле, степ), де відсутня рослинність, зміни снігового покриву формуються в основному під впливом вітру. До того ж сніг змерзається від ущільнення сніжинок, і чим сильніше було стиснення і міцніше мороз, тим швидше це відбувається. Можна навести такий приклад: слід копитних звірів ущільнений нерівномірно, оскільки його передня по ходу стінка змерзається сильніша, ніж задня. Обумовлено це тим, що виймаючи зі снігу ногу, щоб зробити наступний крок, звір нахиляє її вперед, злегка здавлюючи сніг, а з задньою стінкою сліду такого стиснення не відбувається. Для слідопитів і мисливців змерзання снігу служить важливим дороговказом.
Вітер, який передуває сніг з місця на місце, виробляє аналогічну дію: ущільнення і змерзання переміщених сніжинок залежить від сили і тривалості вітру, а також морозу.
Вітер на відкритій місцевості не стримується деревами і переносить великі маси снігу, причому на височинах його зазвичай немає, так як він з них здувається і осідає в западинах і поглибленнях. Тому в низинах сніг глибокий, а на підвищеннях значно дрібніший. Оскільки всі нерівності порівнюються, глибина снігу виходить різною, причому не тільки між великими перепадами висот і западин, а й на більш дрібних ділянках. Наприклад, невеликі ямки і поглиблення, борозни на зораному полі зрівнюються снігом, і мисливці часто несподівано провалюються в них.
Всі ці фактори роблять значний вплив на щільність снігу на відкритих ділянках, тому вона на них в більшості випадків нерівномірна. Рівні і гладкі місця відрізняються все ж однаковою твердістю снігового покриву, а ось при наявності заметів і заструг він стає різноплановим: буквально на відстані кількох кроків сніг може бути м’яким, то із затверділою поверхнею, яка з трудом проламується під ногою або розламується на брили. Тому шум і звуки, які виробляє мисливець, що рухається, досить різко змінюються, і доводиться вгадувати, куди слід наступити, щоб рухатися безшумно.
На таких відкритих місцях, як лід і гори, часто утворюються видув, тобто окремі ділянки без снігу, який віднесло вітром. Для вирішення, як краще йти в цьому випадку – по видуву або снігу – слід врахувати умови конкретної місцевості (в залежності від покриву оголеної ділянки і твердості снігу біля нього). Але найчастіше це залежить від інших обставин: поведінки тварин, рельєфу, напрямку вітру, наявності заслонів.
Навесні і восени на воді в болотах часто утворюється тонка крижана скоринка, яка стає непереборною перешкодою для безшумного просування. Звичайно, можна перескакувати з купини на купину за умови їх наявності, а інакше доведеться йти в обхід.
Варто пам’ятати завжди. Мисливський одяг і взуття повинні бути придатні для звукового маскування; головне, щоб вони були м’якими. Тоді мисливець не буде топати, гілки та трава не будуть шмагати по одязі і чоботах. Та й сам одяг не буде шарудіти. Наприклад, болотні мисливські чоботи не придатні для полювання, де потрібне дотримання тиші, наприклад. При ходьбі вони голосно стукають, та й ходьба в них сильно стомлює мисливця через їх непристосованість і велику вагу. Якщо резюмувати вищесказане, то можна зробити висновок, що вага одягу і взуття мисливця має безпосереднє відношення до звукового маскування. Адже втомлена людина при русі виробляє більше шуму. Тільки тому необхідно ретельно підбирати екіпіровку на полювання, а в ідеалі мати легкий одяг і взуття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *