AЧС зафіксована в Швеції: боротьба зі спалахом

У вересні 2023 року Швеція стала свідком історичної події – вперше в історії країни був виявлений випадок африканської чуми свиней (АЧС). Захворювання виявлене серед вільно живучих кабанів у районі Фагерста. Це призвело до серйозних турбот про диких тварин побоювань щодо можливих економічних втрат в сільському господарстві. Про це повідомляє Svenska Jägareförbundet та Statens veterinärmedicinska anstalt.

Африканська чума свиней є вірусною хворобою, яка спершу впливає на вільно живучих кабанів і свиней. Вірус викликає серйозну хворобу, яка супроводжується гарячкою, втратою апетиту, зовнішніми та внутрішніми кровотечами, проблемами з координацією та, у кінцевому підсумку, смертю тварини. Хвороба шириться в ЄС з 2014 року, але в останні півроку було зафіксовано значне зростання поширення інфекції.

Туші диких свиней, знайдені в межах спалаху африканської чуми свиней в регіоні Фагерста до 12 вересня 2023 року. Червона крапка – позитивний зразок, синя крапка – негативний зразок. Джерело: SVA

Після виявлення першого випадку АЧС була створена національна експертна група, в яку увійшли фахівці зі шведської державної ветеринарної служби, вчені зі сільськогосподарського університету та представники Шведського мисливського об’єднання. Ця команда працює над виявленням, обмеженням та боротьбою з хворобою.

Однією з ключових дій є визначення “зони забруднення”, в якій введено обмеження з метою запобігання поширенню інфекції. Визначення цієї зони базується на знаннях про епідеміологію хвороби, розмірі та поведінці вільно живучих кабанів, а також народних обмежень, таких як дороги, водойми та огорожі.

Додатково проводиться пошук трупів тварин для встановлення точної географічної поширеності хвороби. Це дуже важливо для визначення осередку інфекції в зоні забруднення.

Заражена зона, визначена Шведською радою з питань сільського господарства. Зображення: Шведське управління сільського господарства

Інтенсивні заходи боротьби з АЧС включають у себе залучення всіх відповідних сторін, включаючи власників свиней, лісокористувачів, мисливців та громадян. Усіма силами намагаються зупинити поширення хвороби. Громадяни також закликаються допомагати виявити випадки хвороби та повідомляти про знахідки мертвих вільно живучих кабанів.

Основною метою є повне усунення хвороби з країни. Це завдання, яке вимагає часу та спільних зусиль. Всі залучені розуміють, що введені обмеження мають вплив на повсякденне життя людей, але це робиться для підвищення шансів на стримування та подолання хвороби, а в кінцевому підсумку для зменшення негативних наслідків для Швеції.

Ларс Бйорк, консультант з управління мисливським господарством Шведської асоціації мисливців, та Карл Стол, державний епізоотолог Національного ветеринарного інституту (SVA) розповідають про останні заходи, спрямовані на зупинення поширення африканської чуми свиней у Фагерсті.

– Наразі ми обшукали значну частину основної території, і протягом декількох тижнів навколо значної частини буде зведено паркан, повідомляє Шведська транспортна адміністрація, – каже Ларс Бйорк в інтерв’ю на каналі SR P1 та додає: “Коли огорожа буде встановлена, ми також почнемо встановлювати пастки, щоб зловити і вбити якомога більше диких кабанів”.

За словами Ларса Бьорка, співпраця Мисливської асоціації зі Шведським управлінням сільського господарства та SVA добре налагоджена, і зараз вони працюють разом у спільних приміщеннях.

– Паркан – це один із кількох заходів. Ми слідуємо попереднім успішним рішенням кількох інших країн Європи, – каже Карл Стол.
Він вважає, що огорожа зупиняє переміщення кабанів на територію та з неї. – Він не зупиняє їх усіх, але все ж зменшує ризик поширення інфекції, – підкреслює державний епізоотолог Національного ветеринарного інституту (SVA).

Один коментар до “AЧС зафіксована в Швеції: боротьба зі спалахом

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *