Держстат скасував Форму № 2 ТП (мисливство): Чим це загрожує мисливській галузі України?

Державна служба статистики України наказом № 228 визнала Форму № 2 ТП (мисливство) такою, що втратила чинність з 1 січня 2024 року. Це рішення викликало занепокоєння у фахівців мисливської галузі, адже відсутність цієї форми звітності унеможливить виконання Міндовкіллям своїх зобов’язань щодо ведення моніторингу та державного кадастру тваринного світу. Крім того, буде втрачена можливість здійснювати державне управління та контроль за охороною, використанням і відтворенням державного мисливського фонду – повідомляє Всеукраїнська асоціація мисливців та користувачів мисливських угідь на своїй сторінці у Фейсбук.

За словами Віталія Смаголя, кандидата біологічних наук, керівника наукової групи з дослідження мисливських ресурсів України Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, форма № 2 ТП (мисливство) була єдиним документом, в якому акумулювались дані про чисельність диких тварин, їхнє переселення, розведення, добування тощо. – Так, до форми були питання, але в цьому році ми не отримаємо жодних даних, що унеможливить нам робити будь-яку аналітику, використовувати ці дані в науковій роботі та на практиці, – наголошує кандидат біологічних наук.

На думку Віталій Смаголя, потрібно зробити уніфіковану форму, наприклад, «Тваринний світ», яка враховуватиме дані всіх територій, де мешкають дикі тварини, а не лише мисливських угідь. Також необхідно підвищувати ступінь обізнаності мисливствознавців і запровадити нові систематичні групи тварин замість застарілих.

Експерт звернув увагу на невідповідності у законодавстві. Зокрема, у Законі України «Про мисливське господарство та полювання» досі фігурують назви видів, які не відповідають сучасній науковій номенклатурі. Також одночасно в цьому Законі та Червоній книзі України перебувають лось, байбак і тхір лісовий. Водночас до переліку мисливських видів не внесено водяну курочку та погонича, на яких полюють.

«На мою думку, занесення байбака та лося до Червоної книги – це переважно ініціатива громадських зооактивістів, які здебільшого не мають фахової освіти, – зазначив науковець. – Популяція лося на сьогодні може сягати 5500 тисяч особин і є достатньо стабільною. Тепер, коли лось став червонокнижним видом, мисливські господарства не вмотивовані займатись ним».

Підсумовуючи, науковець наголосив, що форма звітності тваринного світу в будь-якому вигляді має бути обов’язково, вона повинна бути уніфікованою як для користувачів мисливських угідь, так і для об’єктів ПЗФ, а також має бути прописана грамотно з урахуванням систематичної зоологічної номенклатури.

Один коментар до “Держстат скасував Форму № 2 ТП (мисливство): Чим це загрожує мисливській галузі України?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *