Відомий фотограф дикої природи Пол Камерон опублікував у Фейсбук унікальне фото рідкісного глухаря.
Світлина викликала в соцмережі жваве обговорення навколо проблеми збереження цього виду птахів у Шотландії. Адже за останніми даними їх лишилося всього 542 особини (за даними останнього національного дослідження (2021/2022 рр.)).
За інформацією проєкту Cairngorms Capercaillie, чисельність глухарів в країні за п’ять років скоротилася на 51%. Це найнижчий показник з 1992 року.
Причинами називають фактор неспокою з боку людини, втрату місць існування та хижацтво. Тому природоохоронці посилюють заходи зі збереження птаха, закликаючи громадськість, в тому числі фотографів дикої природи, не турбувати глухарів під час розмноження.
Поодинокі зустрічі з вимираючим птахом
Автор допису приголомшений пощастило побачити представника найбільшого виду тетеруків у дикій природі та зробити його фото. “Цей культовий шотландський птах веде вкрай вразливе існування в старовинних каледонських лісах Шотландії. Мені дуже пощастило провести кілька миттєвостей з цим неймовірно вражаючим птахом, який перебуває під загрозою зникнення”, – пише Пол Камерон.
Фотограф вирішив передати весь прибуток від продажу знімку глушця на охоронні заходи для виду в країні. Ініціативу митця підтримали коментатори.
Дискусія про провали державних програм захисту
Користувачі висловлюють занепокоєння з приводу різкого скорочення популяції виду та критикують державні програми, які, на їхню думку, не дали бажаного результату.
” 10 000 глухарів загинуло і залишилося лише кілька сотень. План дій щодо глушців коштував багато мільйонів фунтів стерлінгів платників податків і повністю провалився для цього птаха. Єдиний вигодонабувач від плану дій щодо глухарів – це баланс банку RSPB”, – обурюється Дональд Макбіт у коментарях.
Його підтримав Крейг Дауні: “Проблеми глухаря – результат невдалої політики природоохоронців”. На їхню думку, мільйонні бюджети організацій не допомогли виду.
Потрібен комплексний підхід
Отже, пересічні громадяни стурбовані катастрофічним падінням чисельності глухаря. Вони критикують результати державних програм і закликають до більш ефективних рішень. Адже для порятунку виду потрібен комплексний підхід з залученням як державних структур, так і громадськості.
Варто зазначити, що за даними Вікіпедії в Україні живе приблизно 3000 особин цього птаха. Серед причин того, чому кількість глухарів сильно знизилась — інтенсивне лісокористування, випасання великої рогатої худоби і туризм у місцях токування і насиджування, а також браконьєрство.
Нагадуємо, що за участю Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА, Львівського ОУЛМГ, Інституту екології Карпат НАН України, Національного лісотехнічного університету України у 2021 році розроблено, погоджено та затверджено Програму збереження та відтворення глушця звичайного в Сколівських Бескидах на період до 2031 року.
Один коментар до “Дискусія у Фейсбук довкола фото рідкісного шотландського глушця (Tetrao urogallus)”