Мисливське господарство конкурент для лісового? Таке запитання виникає від нещодавніх заяв керівництва ДП “Ліси України” щодо збитковості мисливських господарств викликали суспільний резонанс та потребу ретельнішого економічного аналізу цієї галузі. Команда нашого видання спробувала розібратися та порівняти реальну вигідність лісівництва і мисливства в нашій країні. І отримала дещо несподівані висновки…
У цьому аналізі ми розглянули вартість та час вирощування ялини, бука та дуба порівняно з полюванням та продажем м’яса оленя, кабана та козулі.
Вартість та Час Вирощування Деревини:
- Ялина:
- Ціна за кубометр: 3695,19 грн
- Час вирощування: 80 років
- Вартість за рік: 3695,19 грн / 80 = 46,19 грн/рік
- Бук:
- Ціна за кубометр: 3030,83 грн
- Час вирощування: 100 років
- Вартість за рік: 3030,83 грн / 100 = 30,31 грн/рік
- Дуб:
- Ціна за кубометр: 24233,84 грн
- Час вирощування: 140 років
- Вартість за рік: 24233,84 грн / 140 = 173,10 грн/рік
Вартість та Час Полювання за М’ясом:
- Олень:
- Ціна за кг м’яса: 650 грн
- Час досягнення зрілості: 4 роки
- Вартість за рік: 650 грн / 4 = 162,50 грн/рік
- Кабан:
- Ціна за кг м’яса: 500 грн
- Час досягнення зрілості: 2 роки
- Вартість за рік: 500 грн / 2 = 250 грн/рік
- Козуля:
- Ціна за кг м’яса: 450 грн
- Час досягнення зрілості: 3 роки
- Вартість за рік: 450 грн / 3 = 150 грн/рік
З врахуванням вартості та часу, можна зробити наступні висновки:
- Найбільш Вигідне Вирощування Деревини:
- Бук: 30,31 грн/рік
- Ялина: 46,19 грн/рік
- Дуб: 173,10 грн/рік
- Найбільш Вигідне Полювання за М’ясом:
- Козуля: 150 грн/рік
- Олень: 162,50 грн/рік
- Кабан: 250 грн/рік
Таким чином, сухі економічні розрахунки свідчать: вирощування мисливських тварин та організація полювань може приносити цілком порівнянний, а то й вищий прибуток за одиницю часу, ніж традиційне лісове господарство. Звісно за певних умов та належної організації процесу. Тож варто проявляти більш зважений та неупереджений підхід при оцінці перспективності розвитку цієї галузі в Україні. Адже мисливське господарство справді здатне не лише зберігати флору та фауну, але й приносити неабияку економічну віддачу.
P.S. Зауважимо, що насправді мисливське господарство може стати гідним конкурентом для лісового, якщо його правильно налагодити.
По-перше, за час вирощування цінних лісових порід уже встигне подорослішати чимало поколінь швидкоплідних мисливських видів. Що принесе регулярний дохід від полювань і продажу м’яса чи хутра.
По-друге, додаткові випуски тварин перед сезоном дозволять швидко нарощувати поголів’я і збільшувати квоти. На відміну від деревини, котру не “докупиш” чи “досадиш”.
Тож грамотне запровадження мисливського менеджменту та прозорого комерційного обігу дичини може стати цілком конкурентоздатним напрямком у складі лісогосподарських підприємств. Варто лише навчитися ефективно поєднувати всі аспекти цього комплексного господарювання!
Стосовно розвитку мисливського господарства, коли ті розрахунки спираються на кабана, то це не розвиток економіки це швидче її вбивство. Мабуть не лишилось господарств де ще не царювала АЧС. В деяких МГ вже 3 рази “ховали” палили, а висновків не зробили, на тих кабанах заробляють в порівнянні зі свинарями копійки, а проблема АЧС досі актуальна завдячуючи дикому кабану та, недолугому підходу в мисливському господарстві до такого виду. Я маю на увазі що господарь- той хто може оперативно, тотально, в режимі реального часу контролювати популяцію, все інше профанація, та збільшення проблеми дикого кабана якій у всьому світі вважаеться шкідником, поширювачем хвороб,свійських та диких тварин.
Моя думка фахового мисливствознавця, та громадянина якій властним коштом проектуе та впроваджуе системи тотального контролю популяцій дикого кабана HOG PRO -Якщо нема змоги вкладатись в біотехнію, біобезпеку позбавляти права мати угіддя