Мінагрополітики ініціює відновлення контролю за популяцією диких тварин через загрозу АЧС

Через стрімке поширення африканської чуми свиней (АЧС) в Україні, спричинене значним зростанням популяції диких кабанів за останні три роки, Міністерство аграрної політики та продовольства закликає відновити системний контроль за чисельністю диких тварин. Про це пише Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль у своєму блозі, опублікованому на сайті Lb.ua.

“Після початку повномасштабної війни в Україні з міркувань безпеки було цілком обґрунтовано заборонено полювання. Але трирічна відсутність контролю за популяцією диких тварин призвела до серйозних наслідків,” – зазначає міністр агрополітики Віталій Коваль.

За даними Держпродспоживслужби, у 2024 році в Україні зафіксовано 85 випадків АЧС, із них 70 серед домашніх свиней. Статистика демонструє тривожну тенденцію — після пікового 2017 року та подальшого зниження до 2021-го, кількість випадків знову стрімко зростає.

Читайте також: Саксонія подякувала мисливцям за контроль африканської чуми свиней

“Збудник цієї чуми зберігається в загиблій дикій свині не менше 2,5 місяців, в ґрунті — до 4 місяців, а у воді — до 175 днів,” — підкреслює Коваль у своєму блозі.

У регіонах, де в мисливському сезоні 2023/24 було дозволено контрольоване полювання (зокрема, Миколаївська та Черкаська області), вдалося частково стабілізувати ситуацію. Проте позитивний досвід цих областей потребує поширення на національному рівні для досягнення системного ефекту.

У листопаді 2024 року Державна надзвичайна протиепізоотична комісія (ДНПК) при Кабінеті Міністрів доручила обласним військовим адміністраціям (ОВА) погодити заходи з відновлення регулювання чисельності диких кабанів і хижаків там, де це дозволяє безпекова ситуація.

Міністр наводить приклад успішного реагування на спалах АЧС у Львівській області в березні 2025 року. Тоді через загибель кількох десятків диких кабанів у мисливських угіддях було запроваджено карантинну зону та проведено екстрену депопуляцію в зоні спостереження. До заходу долучилися 110 мисливців, більшість з яких були демобілізованими військовими.

“Європейські експерти та експерти ФАО зазначають, що щільність дикого кабана до 0,4 голови на 1 км² не впливає на поширення АЧС серед свійських свиней. Саме тому важливо забезпечити надання офіційних дозволів на полювання в регіонах, де це дозволяє безпекова ситуація,” — підкреслює очільник Мінагрополітики.

В Україні також запроваджується державна програма винагороди за повідомлення про знайдених загиблих диких кабанів. За словами Віталія Коваля, Уряд затвердив відповідний Порядок, який набуде чинності 1 вересня 2025 року. Громадянин, що досяг 18-річчя та повідомив Держпродспоживслужбу про загиблу тварину, матиме право на фіксовану винагороду у розмірі 0,5 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на початок 2025 року — 1514 грн).

“Сьогодні на всіх рівнях ми маємо ухвалювати рішучі, відповідальні кроки — щоб не допустити нових втрат завтра,” — резюмує міністр у своєму блозі.

Один коментар до “Мінагрополітики ініціює відновлення контролю за популяцією диких тварин через загрозу АЧС

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *