Мисливці долучаються до міжнародних зусиль з порятунку рисі в Європі

Відродження популяції євразійської рисі на території Динарських гір та Південно-Східних Альп стало можливим завдяки співпраці науковців, природоохоронців та мисливців з п’яти країн. Про це повідомляє Європейська федерація мисливства та охорони природи (FACE) на своїй сторінці у Facebook.

Мисливці допомагають науковцям збирати дані з фотопасток про переміщення та поведінку рисі, протидіють браконьєрству та беруть участь у підтримці програм з випуску рисі у дику природу.

“Залучення ключових стейкхолдерів, таких як мисливці – від Словенії та Хорватії до Італії, Румунії та Словаччини – має вирішальне значення для успіху проєкту”, – наголошують автори документального фільму “Together for Lynx” (“Разом заради рисі”), знятого про роботу LIFE Lynx. Стрічка, яка стала доступною онлайн, висвітлює роль мисливців та інших зацікавлених сторін у збереженні рисі.

Масштабний природоохоронний проєкт LIFE Lynx реалізується в Європі з 2017 року, він покликаний запобігти вимиранню динарсько-альпійської популяції євразійської рисі. Ця популяція опинилася на межі зникнення через високий рівень інбридингу – близькоспорідненого схрещування, що призводить до накопичення генетичних аномалій. Про це йдеться на сайті проекту.

Причина такої ситуації – ізольованість та невелика чисельність популяції. Хоча рись була успішно реінтродукована в регіон Динарських гір та південно-східних Альп у 1973 році, згодом через брак зв’язку з іншими осередками виду почалося генетичне виродження місцевого підвиду.

Саме на вирішення цієї проблеми спрямований проєкт LIFE Lynx з бюджетом 6,8 млн євро, що триватиме до 31 березня 2024 року. Його головна мета – підсилити динарсько-альпійську популяцію рисі здоровими особинами з Карпат та виробити комплексний підхід до збереження й управління цим видом у довгостроковій перспективі.

Проєкт передбачає цілу низку заходів:

  • Генетичне збагачення місцевої популяції шляхом транслокації 18 рисей з Карпат;
  • Розробку та впровадження регіональної стратегії управління популяцією на основі наукових даних;
  • Співпрацю з ключовими стейкхолдерами (лісівниками, мисливцями, місцевими громадами) для підвищення рівня прийняття хижака людьми;
  • Покращення сполучності між осередками рисі для збільшення природного генетичного обміну.

Усі ці зусилля координуються між п’ятьма країнами регіону: Словенією, Хорватією, Італією, Австрією та Словаччиною. До співпраці також долучаються місцеві мисливці – вони допомагають науковцям зі збором польових даних, стежать за випущеними особинами, протидіють браконьєрству.

Попри чималі виклики, команда LIFE Lynx сповнена рішучості досягти своєї мети – відвернути загрозу вимирання цього символу дикої природи Динарських гір та Альп. І перші результати вже є: карпатські рисі успішно приживаються на новому місці, дають потомство, “освіжуючи кров” місцевого підвиду.

3 коментарі до “Мисливці долучаються до міжнародних зусиль з порятунку рисі в Європі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *