У Молдові плямисті олені заполонили заповідник “Codrii Moldovei”. Лісники стверджують, що чисельність цих тварин у 10 разів перевищила біологічну норму, і зараз вони знищують молоді пагони та саджанці дуба. Влада розробляє план дій для відновлення екологічного балансу. Одним із рішень може бути відлов частини оленів та переселення їх в інші природні заповідники. Про це повідомляє TVR Moldova.
Рекордна кількість оленів
Природний заповідник “Кодри Молдови” займає площу понад 5 тисяч гектарів і є домівкою для найбільшої кількості диких тварин серед усіх лісових заповідних територій Республіки Молдова. Плямисті олені – найчисельніший вид у заповіднику.
“Зараз рекордний показник. З 1994 року і до сьогодні популяція зростала щороку. Якщо спочатку приріст становив 20-30 особин, то в останні роки – аж 50 особин”, – розповідає Георге Маник, виконуючий обов’язки директора заповідника “Кодри Молдови”.
Наразі в “Кодрах Молдови” мешкає понад 400 плямистих оленів, і їхня кількість продовжує зростати. У червні близько 80 самок мають народити оленят.
Загроза для молодого лісу
“Така кількість оленів, яку ми маємо зараз, чинить сильний негативний вплив на відновлення деревостанів у заповіднику, знищує молодий підріст на ділянках екологічної реконструкції”, – зазначає Георге Маник.
За словами журналіста TVR Moldova Ніколає Бойко, олені знищили саджанці дуба на площі понад 2 гектари. Тисячі дерев були висаджені тут протягом останніх 14 років, але, як можна побачити, лише невелика частина з них вціліла.
Тварини харчуються бруньками та пагонами саджанців, а також мають звичку чухати роги об тонкі стовбури дерев. У “Кодрах Молдови” є кілька таких ділянок лісу, що постраждали через плямистих оленів.
Пошук рішень
Moldsilva зараз розробляє дослідження для оцінки наслідків та впливу, який ці тварини чинять на фауну заповідника.
“У природному заповіднику “Кодри” зафіксована найбільша в країні популяція оленів. Далі йдуть сусідні ліси, якими управляє Străşeni – там налічується близько 243 особин. А в заповіднику “Плаюл Фагулуй” – приблизно 130 оленів”, – розповідає Іон Белоус, виконуючий обов’язки начальника відділу Moldsilva.
Якщо в “Кодрах Молдови” чисельність оленів майже в 10 разів перевищує біологічну норму, то в “Плаюл Фагулуй” та лісах Страшен їх удвічі-втричі більше за норму.
Одним із рішень може бути переселення тварин в інші природні заповідники. Протягом останніх 30 років полювання на оленів та козуль було заборонено законом у Республіці Молдова. Обмеження зняли два роки тому, але влада поки що не видала зразок дозволу на відстріл.
За оцінками експертів, в лісах Молдови мешкає близько 900 плямистих оленів.