ЗМІСТ
На Волині видаватимуть дозволи на добування лося, який донедавна був під охороною Червоної книги України. Головний мисливствознавець Волині Василь Сухопор розповів, що новації пов’язані із судовими ухвалами в Києві та пояснив чому в області меншатиме популяція цих тварин.
Нагадаємо, 27-го листопада окружний адміністративний суд міста Києва розглянув адміністративну справу Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо заборони полювання на лося до Міністерства екології та природних ресурсів України. На офіційному сайті суду вказано, що позивач просив Феміду визнати протиправними заборону полювати на лося та виключити лося з Червоної книги України. Як результат, суд підтримав ці скарги.
СУД НЕ ПОБАЧИВ НАУКОВИХ ОБҐРУНТУВАНЬ
«Щодо цього рішення, в 2008-2009-х роках, на замовлення державного комітету лісового господарства, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України провів облік лося в Україні. Тоді експерти нарахували десь 4,5 тисячі тварин. Після цього прийняли рішення, що лося в Україні недостатньо. Ніяких наукових обґрунтувань не проводили й тварин включили до переліку в Червону книгу України. Тоді був наказ про заборону полювання на лося європейського на території України строком на двадцять п’ять років», – розповів Василь Сухопор.
Зауважимо, що однією з основних підстав для рішення суду стало те, що у відповідному поданні Нацкомісії не наведено жодного наукового обґрунтування необхідності занесення тварини до Червоної книги України та не зазначено чітких даних щодо чисельності популяції та її динаміки.
Зі слів головного мисливствознавця обласного управління лісового та мисливського господарства, зараз ЗМІ пишуть, що відкрили полювання на лося, і він переконує, що це недостовірна інформація.
«У ЛІС ВСІ НЕ ПОБІЖАТЬ СТРІЛЯТИ ЛОСЯ»
«Попри те, що рішення про внесення лося в Червону книгу відмінено – це не означає, що всі мисливці одразу пробіжать їх відстрілювати, адже є певний порядок полювання, який ніхто не скасовував. Поясню, щоб проводити полювання, ми здійснюємо облік диких тварин. Далі, базуючись на затверджених нормах відстрілу, формуємо відсоток, на який можна давати дозволи. Так ми формуємо ліміти відстрілу й подаємо їх на затвердження Мінагрополітики України. Тому небезпеки, що сьогодні чи завтра підуть і відстріляють лося – немає.
Обліки диких тварин ми проводимо після сезону полювань, який на копитних тварин у нас закінчується в кінці січня. Після цього у лютому відбуваються обліки за участю користувачів мисливських угідь, наших фахівців, експертів з Міністерства екології. На основі отриманих даних затверджуємо ліміти», – пояснив Василь Сухопор.
ЛОСІ МІГРУВАТИМУТЬ З ВОЛИНІ – ЇМ МАЛО БОЛІТ
Він каже, що дозвіл даватимуть не на всій території області, лише там, де буде найбільше скупчення лосів, і за умови, що кількість перевищуватиме оптимальну чисельність популяції.
«Коли ми минулого року проводили підрахунок, то нарахували 452 голови. З приростом за цей час, можна приблизно вважати, що в угіддях області є біля 500 голів. Це не є оптимальна чисельність, бо для Волині оптимальна чисельність – більше тисячі голів. В одних угіддях може бути менше норми, в інших більше, от саме на них де більше й даватимуться дозволи. Вони будуть поодинокі, враховуючи ситуацію з тваринами.
Варто розуміти й природні процеси, які відбуваються. Лось на Волинь мігрував з Білорусі, адже у нас була підходяща для них місцевість та кормова база, але у зв’язку з тим, що болота осушували, тепер їх майже немає і з часом тварина мігруватиме», – пояснив Василь Сухопор.
Зауважимо, згідно з дослідженнями Національного лісотехнічного університету України, на Волині в кінці 30-х років XIX ст. зустрічалися лосі, які мігрували з Білорусі, а в другій половині XIX ст. сформувалися цілі череди.
Джерело: Інформаційне агентство Волинські Новини.