Отруєння сарн (Capreolus Gray) ріпаком: трагедія в Чехії та застереження для України (ВІДЕО)

20 лютого чеський ветеринар Лібор Шейна, який працює на Станції порятунку тварин, оприлюднив свіжі факти отруєння сарн (Capreolus Gray) через поїдання ріпаку взимку.

– Це щорічна зимова проблема з козулями, яка майже ніколи не закінчується добре…, – зазначає чеський ветеринар.

Пан Лібор розповідає, що кілька днів тому друзі привезли тварину з поля, і, судячи з її стану, він не вірив, що вона взагалі переживе першу ніч. – Поки що вона тримається, – констатує ветеринар та додає, що так майже ніколи не буває, але побачимо, що буде далі.

Відео: Libor Šejna

За інформацією, ветеринарної клініки «Veterina Kralupy», в березні 2017 року, в районі Кралуп, виявлено щонайменше 10 трупів тварин. – Реальна цифра може бути значно більшою, – зазначають в дописі клініки.

У період нестачі їжі, тобто взимку і передвесняний період, козулі не мають достатньої кількості придатної їжі в природі. Тому вони шукають практично все їстівне, і широко розповсюджений ріпак на чеських полях є дуже привабливим для них. Це єдина зелена їжа в цей час, до того ж соковита і солодка.

– Однак ріпак абсолютно не підходить для травної системи сарн і містить потенційно токсичну амінокислоту SMCO (ерюкамід), – зазначають чеські ветеринари.

Інтоксикація викликає сильну діарею, здуття живота, закисання вмісту рубця, втрату страху, розпад еритроцитів, сліпоту і подальшу смерть. Це майже невиліковний стан, особливо в поєднанні з величезним стресом, якого зазнають тварини, коли люди намагаються їм допомогти.

Фото Олександра Захарова

– Навіть якщо постраждалій тварині вдається стабілізувати метаболізм і вижити, сліпота залишається – вона незворотна і невиліковна. Тому, якщо ви зустрінете приручену козулю в цей період, не варто додатково напружувати її своєю близькістю, – наголошують ветеринари та додають, що більшість тварин, які страждають таким чином, взагалі ніхто не бачив. Не кажучи вже про те, що могло б статися, якби тварина, настільки скалічена, сліпа і дезорієнтована, вискочила перед автомобілем…

Фахівці попереджають, що у деяких випадках козуля може бути агресивною і в такому разі рекомендують викликати поліцію, яка зв’яжеться з місцевими єгерями або ветеринарами.

Існують безпечні сорти ріпаку без отруйних речовин. Мисливці та ветеринари Чехії закликають суспільство тиснути на уряд та землевласників, аби вони заборонили небезпечні сорти ріпаку та запобігли подальшому масовому отруєнню сарн.

Українські аграрії зацікавлені у вирощуванні ярого ріпаку. Частина виробників планує посіяти ріпак вперше. Загалом посівні площі під цю культуру збільшаться на 24%.  Про це свідчать результати опитування щодо планів та підготовки сільгоспвиробників до проведення посівної кампанії ярих під урожай-2024, проведеного Міністерством аграрної політики та продовольства України. Звертаємось до читачів із проханням поінформувати редакцію Криниця мисливця про випадки отруєння сарн ріпаком в Україні, якщо такі були. А можливо наші українські фермери відповідальні і висаджують тільки безпечні сорти ріпаку для сарн.

На цьому відео також може бути приклад отруєння козулі ріпаком:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *