Скажена загроза: Ситуація зі сказом в Україні
Сучасний огляд стану справ з боротьби з сказом у тварин та людей.
Сказ – це серйозне і небезпечне інфекційне захворювання тварин і людей. Державні органи в України ведуть постійний моніторинг та боротьбу з цією загрозою. Нижче ми проаналізуємо дві відповіді, надані Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Державною установою “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України” на запит Криниці мисливця.
Ситуація з сказом серед тварин
Згідно з інформацією, наданою Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, ситуація з сказом серед тварин у країні є тривожною.
З початку 2023 року на території України зареєстровано 230 неблагополучних пунктів по сказу котів, що є значним зростанням порівняно з попереднім роком, коли було 168 неблагополучних пунктів.
Серед собак, найбільше неблагополучних пунктів сказу було зареєстровано у Вінницькій, Одеській та Кіровоградській областях.
Щодо лисиць та інших диких тварин, ситуація також є тривожною, з найбільшим числом неблагополучних пунктів у деяких областях.
Зокрема, серед лисиць з початку поточного року найбільше випадків сказу зареєстровано у Львівській області – 21 неблагополучний пункт, Вінницькій області – 15 неблагополучних пунктів, Житомирській – 14 неблагополучних пунктів.
Серед інших видів диких тварин з початку поточного року в Україні зареєстровано 18 неблагополучних пунктів по сказу, а саме: куниці – 6, борсуки – 3, шакали – 2, єноти – 1, єнотовидні собаки – 1, бобри – 1, лосі – 1, щури – 1, інші види диких тварин – 2.
– В Україні проводяться вакцинації домашніх котів та собак з метою профілактики сказу. Також триває кампанія з пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин шляхом розповсюдження принад з антирабічною вакциною. Територіальні органи Держпродспоживслужби спільно з іншими установами та відомствами розробляють та впроваджують комплексні програми щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин, – зазначається у відповіді на запит.
Ситуація з сказом серед людей
За інформацією, наданою Державною установою “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України,” в Україні за останні 40 років епідемічна ситуація щодо захворюваності людей на сказ залишається нестійкою – реєструються поодинокі випадки захворювань. За статистичними даними за 2022 рік, кількість осіб, які звернулися за медичною допомогою внаслідок укусів тварин, склала 46277, але захворіло на сказ лише 2 особи.
Протягом 2023 року був зареєстрований один випадок інфікування людини на сказ (Вінницька область, Могилів-Подільський район). Постраждалий був травмований домашньою, не щепленою проти сказу кішкою. Хворий після укусу за медичною допомогою не звертався.
За підсумками епідеміологічного розслідування було проведено засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії Могилів – Подільської районної військової адміністрації, де прийнято рішення про накладення карантину терміном на один місяць у населеному пункті, де стався інцидент, та проведення позапланових щеплень домашніх тварин.
Профілактичні заходи і рекомендації
З метою профілактики сказу, важливо регулярно вакцинувати своїх домашніх тварин. Також важливо уникати контакту з потенційно небезпечними тваринами та не торкатися диких чи безпритульних тварин. Це особливо важливо, особливо для дітей.
Якщо людина була укушена твариною, важливо негайно звертатися за медичною допомогою та отримувати антирабічні щеплення, щоб уникнути інфікування сказом.
Рекомендуємо для прочитання інтерв’ю з Олександром Рєвнівцевим – експертом зі здоров’я тварин та зменшення ризиків захворювань, національним координатором напряму опитувань Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН ФАО, лікарем ветеринарної медицини: Боротьба зі сказом в Україні: Війна, лисиці, безпритульні тварини та 30 років європейського досвіду
8 коментарів до “Скажена загроза: Ситуація зі сказом в Україні”