Випередження при стрільбі вліт

2051Спробуємо розібратися з величинами випереджень, які є незмінною складовою при стрільбі по цілях, які рухаються, летять. Зазвичай це найбільше хвилює і новачка, і досвідченого мисливця.

Величина істинного випередження залежить від двох величин: швидкості польоту цілі (дичини) і часу доставки шроту до об’єкта прицілювання. І ця величина не зміниться ні від параметрів, ні від будь-яких способів стрільби. Інша справа, як саме буде вирішена проблема виносу рушниці перед ціллю. На відміну від справжнього випередження, величина видимого залежить від кута між лінією прицілювання і напрямку руху цілі. Чим менший цей кут, тим незначнішим виявиться видиме випередження. Це постріл по дичині, яку навздоганяють  або напівздоганяють. Якщо розглядати випередження за традиційною схемою, коли кутова швидкість повороту рушниці порівняна з кутовим переміщенням цілі, то зменшення розміру випередження за рахунок надання шротовому заряду вектору швидкості бокового зміщення знаходиться в зворотній залежності від дистанції стрільби. Тобто чим далі виявиться дичина, тим менший вплив швидкості на величину випередження.

Коли ж мисливця може виручити швидка підводка, щоб мушка в момент натискання на спуск сиділа практично на дичині, а не в порожнечі, значно випереджаючи ціль?

Перше – це розумна відстань стрільби, до 30-35 м. Друге – кут прицілювання значно менше 90 °. І останнє – кутова швидкість підводки повинна багаторазово перевищувати бічний зсув дичини. Часом в практиці стрільби проскакують «дикі» постріли, несподівано вдалі для мисливця, коли здійснюється потрапляння, правда, частіше по дичині, що летить під помірними кутами. Палець передчасно тисне на спусковий гачок, а стволи рушниці ще навіть не дійшли до цілі. Це приклад випередження за рахунок швидкості підводки.

Не будемо говорити про манеру стрільби навскидку, в точку, що найближче до обробки цілі без випередження, залишимо це для любителів, які відточують майстерність, стріляючи по тарілочках. Зупинимося на більш доступній техніці стрільби – пострілі на обгоні. Тут, як взагалі при пострілі вліт, основою буде точність вскидки суворо ззаду цілі і по напрямку, а не поперек польоту дичини. Далі йдуть коротка проводка , яка так би мовити підкреслює дичину, і під час виходу птиці вперед натискання на спуск. Такий спосіб обробки цілі, повторюю, і називається стрільбою на обгоні.

Щоб у стрільця-мисливця склалося правильне уявлення про вплив швидкості проводки на величину випередження, нижче наведена таблиця, що показує, наскільки (у відсотках) зменшиться випередження в залежності від дистанції стрільби і збільшенні кутової швидкості повороту рушниці щодо швидкості кутового зміщення дичини (для кута між напрямком прицілювання і польоту дичини 80-100 °). Як бачимо, без попередження при стрільбі вліт обійтися складно, але часто теоретичні викладки не зовсім виправдані на практиці.

Навіть якщо строго дотримуватись математичної складової і повністю погоджуватися, що стрілку ніщо не завадить «застосувати» фантастичну лінійну швидкість бокового зміщення заряду шроту при стрільбі на 50 м, яку він покаже на дистанції пострілу 10 м (при співвідношенні кутових швидкостей 5: 1), то прискорена проводка «з’їсть» майже 2/3 випередження. А якщо бути більш спритним, що лежить за межами можливого, або дичина піде не зовсім під прямим кутом, то точка пострілу може виявитися не набагато попереду цілі. Важливо при стрільбі вліт не тільки зуміти правильно оцінити дистанцію стрільби і швидкість дичини, що приходить з досвідом, а й навчитися швидкої проводки зі своєчасним натисканням на спуск, що досягається наполегливими тренуваннями.

Найбільше запитань, яке взяти випередження, виникає у мисливців при стрільбі гусей на 40-50 метрів – дистанції розумної, а для порядного мисливця граничної. Дріб швидкісного патрона подолає 50 метрів дистанції приблизно за 0,15 секунд. Швидкість гусячої зграї – до 20 м / с. Істинне випередження (50 м): 20 м / с х 0,15 с = 3,0 м. Від 0,5 до 1,5 м може «з’їсти» прискорена проводка. Залишиться 1,5-2,5 м, що на 50 м виглядає небагато. Відміряйте дані випередження на 50 м, щоб отримати уявлення, як буде виглядати через прицільну планку 1,5 – 2,0 – 2,5 – 3,0 м. Залишається лише визначити, наскільки вправність мисливця дозволить виконати швидку проводку рушниці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *