Як правильно визначити вік кабана?

полювання (7)Вміти визначати вид, стать і вік тварини повинен кожен мисливець. У добре організованому господарстві штраф за видобуток тварини не тієї статі, виду або віку може коштувати мисливцеві значно більше, ніж вартість видобутку дозволеного звіра.

На перший погляд може здатися, що у визначенні виду помилитися неможливо. Однак це далеко не так. Не кажучи про абсолютно анекдотичні випадки, коли замість лосів і оленів вбивали худобу (корів і коней), розрізнити в заростях самку лані, плямистого і європейського оленів без великого досвіду непросто. А замість самця лося після скидання рогів легко помилитися і вистрілити в корову. Однак з оленеподібними все-таки легше, ніж з кабанами. Тому в цій статті йтиметься про польове визначення віку і статі кабанів. Ці знання вкрай необхідні також єгерям і мисливствознавцям  мисливських господарств для правильного виконання планів експлуатації поголів’я. Ознаки, що дозволяють визначити тварину, можна розділити на дві групи. Одні з них можуть бути оцінені і осмислені до видобутку звіра. Це розміри слідів і зовнішній вигляд тварин. Інші можна визначити тільки після видобутку: точні розміри окремих частин, ступінь стертих іклів, їх форма і розміри.

У європейських країнах з високою культурою ведення мисливського господарства всіх кабанів за віком ділять на вікові класи. Це пов’язано з тим, що кабани 3, 4 і 5 років анатомічно близькі, так само як і 6, 7 і 8 річні звірі.

Визначення вікових класів

Як вже говорилося, визначити в полі вік кабанів порівняно складно. Для цього потрібно спостережливість і значний досвід. Зазвичай, насамперед, ми зустрічаємо сліди тварини. Вони, в залежності від властивостей ґрунту і рослинності, можуть бути виражені з різним ступенем детальності. Однак вони індивідуальні у кожного звіра.

boar-ageБільш того, вони мають і спільні риси, що дозволяють визначити вік, стать і приблизну масу тварини.

Індивідуальність сліду збільшується з віком тварини, відображаючи практично його історію та особливості біографії. На жаль, більшість мисливців не звикли звертати увагу на індивідуальні особливості слідів звірів, обмежуючись лише оцінкою віку і, зрідка, статі. Однак очевидно, що вміння бачити і запам’ятовувати індивідуальні особливості слідів кабанів дуже корисно для будь-якого мисливця і, однозначно, абсолютно необхідно для професійного єгеря. На сліди тварин потрібно не просто дивитися, а вчитися бачити їх елементи.

Кабани відносяться до парнокопитних тварин, тому їх сліди складаються з відбитків двох середніх пальців (третього і четвертого), які завершуються гостроносими копитами.

На ґрунті крім них залишаються відбитки і опуклих мякишів пальців. Їх загальний відбиток вимірюють при визначенні довжини і ширини сліду. На слідах однорічних і більш дорослих тварин зазвичай відбиваються і бічні (другий і п’ятий) пальці-по-нігтики. Пальці у тварин рахують, як і у людини, зсередини назовні, тобто від великого до мізинця.

Крім ширини і довжини у кожного сліду є ряд інших особливостей. У дорослих кабанів завжди різні форми копит. Вони розрізняються шириною і кутами при вершинах.

Як правило, у самців кабанів вершини копит мають більший кут порівняно з самками. Більш того, практично завжди краї копит дорослих тварин мають дефекти у вигляді сколів і тріщин. Проміжок між відбитками копит третього і четвертого пальця може мати рівну ширину по всій довжині відбитка або (так буває частіше) розширюватися до передньої частини під різними кутами. Зазвичай копита на середніх пальцях також мають різну довжину. Поноготки також дуже рідко бувають розташовані симетрично. У кожного сліду ноги індивідуального звіра своя відстань від осі сліду (напрямку руху звіра) і власний кут по відношенню до неї. Іншими словами, кожен звір ставить ноги широко або вузько і по-різному розгортає їх по відношенню до напрямку руху. Чим важчий кабан, тим ширше він ставить ноги на ходу.

Якщо врахувати, що у кожної тварини по чотири ноги, стає ясно, що індивідуальних ознак в слідах кабанів досить багато. Крім того, в залежності від довжини тіла звіра і висоти його ніг змінюється довжина його кроку. Для успішного ведення мисливського господарства необхідно, щоб практичні працівники (єгері і мисливствознавці) могли ідентифікувати своїх кабанів по слідах. Це абсолютно реальне завдання.

Вік кабанів, як і більшості інших тварин, можна визначити за ступенем стертості зубів. Зрозуміло, їх досліджувати можна тільки здобувши або на деякий час знерухомивши звіра. Пшибільский наводить схему шлифів верхніх іклів для самців кабанів різного віку. У міру старіння сікача його верхні ікла стають довшими і закрученими, а площа шліфа на них пропорційно віку збільшується. Відомий німецький мисливствознавець Брандт з’ясував зв’язок між формою нижніх іклів і віком. Щоб скористатися його рекомендаціями, необхідно виварити ікла з щелепи. Після цього необхідно виміряти діаметр ікла біля основи і у початку шліфа. Відношення першого до другого (це відношення називають числом Брандта) у однолітків – близько двох, у найстарших сікачів воно – одиниця. Іншими словами, у старого сікача товщина ікла однакова від кореня до шліфа, а у однолітків нагорі товщина майже вдвічі менша.

Основні вікові особливості кабанів

Однолітки

Це поросята, вік яких не більше року. У цьому віці самці і самки не відрізняються один від одного ні розмірами, ні забарвленням. Зате від тварин інших вікових груп вони відрізняються досить суттєво. Перш за все, до півроку вони смугасті, а до початку осені стають сірими або сірувато-бурими. Це відбувається через підпуху, який до цього часу з’являється на шкірі. До цього часу стає помітним пензлик на кінчику хвоста. Зрозуміло, що однолітки пізніх виводків і осінню линьку закінчують пізніше.

Саме з цієї причини до часу відкриття полювання в середній смузі (зазвичай це листопад) зустрічаються виводки зі смугастими однолітками.

Їх голова характерної дитячої форми: коротке рило, маленькі, вкриті короткою щетиною вуха. На голові помітні світлі плями. Хвіст у однолітків короткий і тонкий, ледь досягає середини гомілки. Корпус в передній і задній частині приблизно однієї висоти. Середня маса новонароджених поросят – близько одного кілограма. До кінця четвертого місяця він досягає 25 кілограм, п’ятого – 30, шостого – 40.

Зрозуміло це тільки орієнтовні величини. Якщо поросята страждають від гельмінтозу, то до шести місяців вони можуть важити менше тридцяти кілограм. При вольєрному утриманні і щедрому, регулярному і правильному харчуванні їх маса може бути відсотків на п’ятнадцять вищою.

До початку зими довжина тіла однолітків становить 100-110 см, висота в холці – 55-67 см, обхват тулуба – 72-91 см. Розміри окремих відбитків копит і характер слідів (слідів доріжок) поросят-однолітків залежить від віку. Ранньою весною зустрічаються сліди розміром трохи більше двох сантиметрів, на яких немає відбитків бічних пальців. У міру того, як поросята ростуть і набирають масу, їх копитця стають помітно крупнішими, а сліди відображаються все глибше. До кінця літа на слідах однолітків завжди є відбитки поногітків.

Однак взимку зростання однолітків припиняється, і до весни їх маса знижується. Це пов’язано з низькою температурою навколишнього середовища і негативним енергетичним балансом.

Зимове схуднення характерно для всіх вікових груп кабанів.

Підсвинки

Це молодняк віком від року до двох років. Навесні після довгої і холодної зими їх маса перебуває в межах 28-35 кілограм. Якщо молоді звірі зимували з гельмінтами, їх вага була помітно меншою – 20-23 кілограм. Їх голова через зимову шерсть, яка відросла здається короткою і тупою. Влітку однорічні особини інтенсивно ростуть, і до осені їх маса збільшується майже вдвічі. При цьому з’являються зовнішні ознаки статевого диморфізму.

Самці починають обганяти самок по росту і масі. Довжина тіла самців знаходиться в межах 122-155 см, а самок 118-148 см. Ще більш помітна різниця в висоті холки. У самців вона 72-95 см, а у самок 62-83 см. Відповідно, маси самців при повноцінному харчуванні досягають 52-82 кг, а самок – 48-76 кг.

Дитячі форми повністю зникають.

Корпус стає більш потужним в передній частині. Це пов’язано з розвитком непарних відростків хребців шийного відділу, до яких прикріплені м’язи, що працюють, коли кабан риє землю.

До речі, в зв’язку з риттям в передній частині морди кабана (як і всіх інших свиней) знаходиться спеціальна, зайва в порівнянні з іншими тваринами, «хоботкова» кісточка. Загривок особливо виражений у самців.

До цього часу стає більш помітною різниця в розмірах відбитків копит передніх і задніх ніг, що пов’язано з тим, що передня частина стала більш важкою. На губах самців з’являється здуття, за якими проглядаються вершини нижніх іклів. Вуха підсвинків щодо однолітків більші і покриті жорсткою шерстю. Хвіст дістає до скакального суглоба і має розвинений пензлик на кінці.

Відбитки передніх копит підсвинків навесні мають розміри 5,5х4,0 см, а задніх трохи менше – 5,2х4 см. До грудня повна довжина (виварених) нижніх іклів – 116 мм, число Брандта – 1,6.

Кабани-дворічки

Це тварини, які пережили дві зими. На час відкриття полювання їм приблизно по два з половиною роки. Практично це дорослі звірі, які беруть участь в розмноженні. Їх маса в порівнянні з підсвинками збільшується на 20-30 кг в залежності від кормових умов. У них потужна і коротка шия і голова. Складка на губах збільшується, в ній проглядають вершини нижніх іклів і зачатки верхніх. Останні видно тільки влітку. Взимку їх не видно за шерстю, яка відросла.

Фігура виглядає більш масивно в порівнянні з підсвинком, особливо в передній частині тіла. Потужні передні ноги здаються короткими. У самців завдяки відрослій щетині загривок стає дуже вираженим. Середня величина відбитка передніх копит 7,5х6,0 см, задніх – 7,0х5,0 см.

Довжина нижніх іклів – 127 мм. Число Брандта – 1,5.

Середньовікові кабани

У звірів 3-5 років голова потужна, притупленої форми.

Вуха великі, покриті темною шерстю. Потужне рило, високо підняті губні складки, в яких чітко помітні нижні і верхні ікла. Загривок у самців виражений дуже чітко. Тулуб масивний, важкий. Візуально ноги здаються більш короткими в порівнянні з вдорічками. Хвіст довгий з великим пензлем на кінці. Статевий орган у самців чітко вимальовується навіть у зимовій шерсті.

Приблизно до цього віку у кабанів завершується формування скелета. До цього часу довжина тіла самців наближається до двох метрів, у самок вона буває 140-180 см.

Висота в холці у самців досягає метра, у самок дещо менша. Відбиток передніх копит має розміри 9х7 см, задніх – 8х6,2 см. Сікачі цієї вікової групи мають такі показники іклів: середня довжина нижніх – 159 мм, число Брандта – 1,2.

Кабани старшого віку

Звірі віком від шести років і старше – міцна, потужна тварина. Довжина голови з шиєю дорівнює приблизно третини тулуба. Вуха великі, покриті довгою чорною щетиною. Верхні і нижні ікла добре видно. Хвіст довгий з пензликом довжиною до 25 см. У цьому віці найбільш помітний статевий диморфізм – відмінність між самцями і самками. У самців незрівнянно вищий загривок, який через щетину здається особливо високим. Маса деяких сікачів може наближатися до 300 кг, а самки вагою понад 150 кг зустрічаються рідко. У особливо великих самців довжина відбитка передніх копит перевищує 10 см.

У кабанів цієї вікової групи середня довжина нижніх іклів – 223 мм. Число Брандта – 1,01.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *