Рушниця і фотоапарат: що дасть співпраця мисливців і фотографів

Розмовляючи з фотомисливцями, я часто стикаюся з відверто негативним ставленням фотографів живої природи до мисливців. Кардинально не згоден з такою позицією і хочу коротенько висловитися на цю тему. Мисливець від мисливця відрізняється, це треба чітко розуміти. Не слід плутати мисливця зі стрільцем, який вибрався в ліс для того, щоб стріляти в усе, що рухається, без розбору. 

Грамотне полювання передбачає організацію і підтримку мисливських господарств, спрямованих на збереження поголів’я промислового звіра, що також позитивно позначається і на кількості тварин, що не мають прямого відношення до полювання. Всім, хто хоч якось знайомий з біологією, добре відомо, що видове різноманіття безпосередньо залежить від мозаїчності біотопу, тобто від чергування ділянок лісу, сільськогосподарських полів, заплавних лук і т.п.

Дикі кози (козулі – лат. Capreólus capreólus), зняті на сільськогосподарських полях з посівами конюшини, які є також і мисливськими угіддями. Республіка Білорусь (на кордоні з Литвою)

Іншими словами, в «дикому лісі», що складається з бурелому, звірів буде набагато менше, ніж в лісі, що чергується з полями, луками і водоймами. При розвиненому сільському господарстві дана мозаїчність забезпечується ріллею: тут конюшина, ріпак, там – пшениця.

Сірий журавель (лат. Grus grus, Grus communis), знятий на оброблюваному полі в мисливському господарстві   
Лось (лат. Alces alces) на рапсовому полі. Республіка Білорусь, на кордоні з Литвою

Однак ні для кого не секрет, що в даний час сільське господарство в багатьох регіонах, на жаль, перебуває не в кращому стані, в той час як в більшості грамотно влаштованих мисливських угідь ведеться планове розорювання полів і засів озимих для полювання на гусей, вівса – на ведмедя і т.д. Підтримка в порядку полів – надзвичайно важливо для збереження тетериного токування.

Бійка двох тетеревів-Косачів (лат. Lyrurus tetrix), знята на току, що знаходиться на краю оброблюваного поля (Кашинський район Тверської області). Як тільки поле перестане оброблятися, воно почне заростати березняками, і токування, найімовірніше, зникне.

Не секрет, що тетерев (а він так і називається – польовий тетерев) і дупель схильні токувати на оброблюваних сільгоспполях. У разі заростання поля токування часто зникає. Так, мисливці завдають шкоди поголів’ю тетерука, але якщо вони підтримують в нормальному стані токування, то при грамотній організації полювання поголів’я птиці не страждає.

Межняк (Tetrao medius) – гібрид тетерука і глушця. Справжній «чужий серед своїх»: гаряче нелюбим мисливцями, пристрасно бажаємо фотографами

Крім цього, практично всі мисливські господарства організують солонці, які залучають копитних, в першу чергу лосів, а також диких кіз (косуль) і, всупереч широко поширеній думці, кабанів. (На фотореєстраторах, встановлених мисливствознавцем Андрієм Шимчуком, чітко видно, що туди регулярно приходять кабани). Солонці охоче відвідують зайці, а отже, не обділяє їх увагою хижий звір, який вистежує потенційну здобич на прилеглих стежках.

Два кабанчика, зняті з мисливської засідки (Лабазов). Особливості рельєфу місцевості і установки Лабазов такі, що, хоча знімок і зроблений з висоти, це не впадає в очі.

Годівниці для копитних, насамперед кабанів, – ще один серйозний плюс мисливських господарств.

Кабан (лат. Sus scrofa), він же – вепр, він же – дика свиня

Без підживлення, поголів’я цього звіра різко скорочується вже після першої серйозної зими. Підкормові точки, крім кабанів, приваблюють масу птахів – зеленушок, снігурів, дятлів, всіляких синиць, а отже, і пернатих хижаків, насамперед яструбів і сов.

Сова вухата (Asio otus)

В організованих мисливських господарствах не допускається браконьєрство, що вкрай важливо для фотомисливця. Подекуди воно досягає немислимого масштабу, і багато різновидів звіра просто вибиті: кого ж там можна сфотографувати?

Чим може допомогти мисливське угіддя фотографу живої природи?

Найпростіше – фотополювання на підгодівельних станціях. Можна зняти звірів, а також масу птахів.

Гренадерка (лат. Lophophanes cristatus, син. Parus cristatus), вона ж – чубата синиця. Знято на кормовій площадці 

Я знімав синиць, зеленушок, снігурів, сорок, ворон, дятлів, сов, яструбів (зрозуміло, що останні цікавляться не комбікормом, призначеним для кабанів, а птахами). Сидіти на вишці необов’язково: взявши до уваги напрямок вітру, цілком можна засісти в фотоскрадці або під маскувальною сіткою на землі або влаштуватися на трістенді (від анг. Treestand) – засідці на дереві.

Типовий мисливський курінь, призначений для полювання на тетеревів на польових токах

Фотополювання на тетеревів – з куренів, організованих на тетерукових токах. У всіх мисливських угіддях, які проводять полювання на тетеревів, неодмінно влаштовуються такі курені-засідки.

Впритул до «відстояного» куреня я встановив свою фотопалатку і додатково замаскував її гілками ялини. Тетеруки розширення житлоплощі не помітили – фотосесія відбулася.

Всі, хто знімав тетеруків, знають, наскільки непросто знайти «своє» токування, бажано багатий, з 10-15, а то і з більшою кількістю птахів. Надзвичайно важливо поставити укриття так, щоб знімати з короткої відстані, а не з 100 метрів. Для того щоб самому розшукати точне місце токування, потрібно витратити багато часу, і не факт, що це звершиться успіхом. У той же час, будь-який єгер, вкаже вам місце токування з точністю до метра – ставте засідку і знімайте або скористайтеся готовою засідкою, призначеною для мисливців. Облаштування таких куренів, до речі, входить в обов’язок єгерів мисливських господарств, так само, як і виявлення та нанесення на схему мисливського господарства місць токування тетерука, глушця, а подекуди – і дупеля.

Токуючий польовий тетерев (лат. Lyrurus tetrix). Він же – тетерев-Косач

Багато фотографів ображаються на сам факт полювання, але це теж даремно, адже захоплення у кожного свої, і заборонити полювання просто тому, що фотомисливцям воно не подобається, явно не вийде. Добре познімати на тетеруковому току можна до відкриття весняного полювання на птицю, тому що токування завжди починається раніше початку мисливського сезону, і є всі шанси потрапити на недоторкане токовище. Засідка, встановлена на тетеруковому току, здатна «спрацювати» не тільки по тетеруках: я неодноразово знімав з таких куренів косуль, лисиць, а також зайців і навіть веретенника.

Веретенник на тлі мисливського куреня на оброблюваному полі. Знято з такого ж куреня. Руднянський район, Росія

Природно, що це були випадкові незаплановані зустрічі, але тим не менше вони були! Те ж стосується дупелиних токувань. Шкода від натаски на них собак, звичайно, велика, але якщо не вдалося знайти таке токування, то цілком можна звернутися до місцевого єгеря.

Токування глушця і фотополювання явно не «дружать», так що приплюсувати їх до цієї теми не вдасться: мисливці стріляють глушців на дереві, а фотомисливці прагнуть зняти півня, який токує на землі – і світла більше (самець спускається на землю для спарювання з самками, це відбувається після токування на дереві, тобто пізніше), і сюжети різноманітніші. Про деякі «свої» глушцеві токування, які зазвичай тримають у найсуворішому секреті, я дізнався саме від мисливців.

токуючий глухар

Зйомка на солонцях – ще одна можливість для фотополювання. Найчастіше звірі відвідують їх вночі, проте і вдень тримаються поблизу. Озброївшись приладом нічного бачення і встановивши камеру з ширококутним об’єктивом, сфокусованим на гіперфокальний простір, а також розмістивши узгоджені спалахи, ми можемо зробити унікальні знімки тварин в умовах недостатньої освітленості. Якщо є можливість використовувати системи дистанційного керування камерою – ще краще. Однак найпростіше обійтися довгим (20-30 м) електронним спусковим тросом кустарного виготовлення. Солонець для цього – прекрасне місце, так як лосі і олені до нього вже принаджено і вони прийдуть неодмінно!

Фото борсучихи у солонці, зробленого мною недалеко від борсучого містечка. Світло штучне – від двох накамерних спалахів, встановлених на штативи. Що потрібно було борсуку на солонці – загадка, але тим не менш, він його відвідував.

Фотореєстратори – найпростіші фотопастки, що реагують на рух і роблять один або кілька фотознімків на карту пам’яті, вельми популярні серед фотографів дикої природи. В арсенал мисливських господарств вони увійшли набагато раніше і міцно там осіли. Фотореєстратори дозволяють не тільки визначитися з тим, хто пройшов повз, тобто видовою різноманітністю, а й познайомитися з розпорядком життя тварин. Сприяння фотографів і мисливствознавців, єгерів, які працюють в господарстві, дозволяють отримати більше даних про життя лісу. Ви можете попросити мисливствознавця познайомити вас з інформацією, записаною на реєстратори мисливського господарства, і в свою чергу надати знімки зі своїх фотопасток. Знімаючи протягом тривалого часу борсуків, як проводять переважно нічний спосіб життя, можу однозначно сказати, що без допомоги фотопасток зробив би небагато:

Шкода, що це фото зняте на реєстратор, а не на пристойну цифрову камеру – воно прикрасило б колекцію будь-якого фотографа. Тим не менше, воно дуже допомогло в справі: мені вдалося отримати інформацію про те, що в норі живе не самотня борсучиха, як передбачалося раніше, а цілком «соціальна» пара борсуча.

Дуплянки, шпаківні – словом, всілякі будиночки для диких птахів – прекрасне місце для фотополювання. Розвішування шпаківень – також обов’язок єгерів. Чесно кажучи, часто це заняття робиться «від балди»: щоб відбути номер. У такому випадку воно майже марне, хоча ті ж синиці жити, звичайно, будуть. Однак при грамотній розстановці пташиних будиночків можна залучити для гніздування найрізноманітніших птахів, в результаті чого буде збільшено біорізноманіття, а фотомисливці отримають можливість відмінно познімати процес годування пташенят і отримати динамічні кадри підльоту птиці до оселі.

Пара чорних дятлів змінює один одного у гнізда-дупла. Знято на території мисливського господарства «Червоний Бор», Республіка Білорусь. Дякую Дімі Шамовічу

Зайве нагадувати, що знімати на гніздах можна тільки в певні терміни і так, щоб не турбувати птахів. Зйомка на гніздах – це не те заняття, з якого потрібно починати шлях фотомисливця. Воно вимагає обов’язкових знань, інакше великий шанс, що гніздо буде кинуто батьками і яйця (виводок) загинуть. Наприклад, категорично не можна турбувати болотного луня (гніздо на землі) або канюка (на дереві) до тих пір, поки не з’являться пташенята. Після цього птах гніздо не кине. Знаючи, що можна і що не можна робити на гніздах, реально отримати відмінні кадри, та й просто цікаво поспостерігати!

До слова, зйомка совиних у штучних гніздах – абсолютно звичайна справа в країнах Скандинавії, тій же Фінляндії та Норвегії. На цьому будується бізнес професійних фотомисливців, які заробляють на бердвотчингу і супроводі фотографів. Чому б цим не зайнятися мисливським господарствам, тим більше що в їх штат неодмінно входить як мінімум один біолог-мисливствознавець? Говорячи на цю тему, часто зустрічаюся з явним скепсисом: мовляв, що на цьому можна заробити? Відповідаю: можна.

У Фінляндії, наприклад, workshop, читай, що відбулася фотосесія, майстер-клас по, скажімо, яструбиній сові обійдеться вам в 100-120 євро з носа, в залежності від результатів. Переконливо?

Знімок яструбиної сови. Знято в Фінляндії

Охочі завжди знайдуться, а сова все одно буде розмножуватися – у вас в угіддях або де-небудь в дуплі. Як то кажуть, можливість вибору – справа хазяйська … Достатнім досвідом комерційної зйомки на совиних гніздах та інших пташиних будиночках володіє не тільки «далекий закордон». З відомих мені такий досвід, і вельми успішний, є в Білорусі.

Довгохвоста сова. Дякую Дімі Шамовічу

На жаль, керівництво багатьох мисливських угідь навіть не припускає про можливість організації на своїй території фотополювання. І зовсім даремно, так як ця співпраця була б взаємовигідною. Грамотно організований фототур неодмінно буде затребуваний, а отже, оплачений. Звірі ж і птиці при цьому не постраждають.

Портрет бурого ведмедя


Що може запропонувати фотомисливця мисливське угіддя? По-перше, грамотного мисливствознавця або єгеря. Як казав мій друг-грузин Гогі Бакашвілі, «найпростіший спосіб дізнатися – це запитати». Так ось, найпростіший спосіб дізнатися, де розташоване токування тетерука або глушця, «тяга» вальдшнепа, місцепроживання рябчика, виводкова нора лисиці, «містечко» борсука, житлова ділянка річки, заселена видрою або норкою, – це запитати у мисливствознавця або грамотного єгеря! Ви витратите неймовірну кількість часу на пошук того ж токування тетерука, в той час як, скориставшись послугами єгеря, можна визначити місце з точністю до метра!

По-друге, мисливське угіддя явно приверне фотомисливців орендою засідки, які мисливці називають куренями. Зрозуміло, що набагато приємніше поставити власну засідку на знайденому самостійно заповітному місці, проте в дійсності майже всі ми працюємо, і наша діяльність ніяк не пов’язана з фотографуванням дикої природи, зате надійно забезпечує нас дефіцитом вільного часу. «Відстояна» засідка, встановлена на «правильному» місці, – що може бути краще?

Засідка на воді для полювання на водоплавну птицю. Чудово підходить для фотографування птахів на підльоті

Із землі можна знімати тетеруків, глушців, бобрів, ондатр, видр, а з трістенда, засідки на дереві – всіляких копитних. На останніх, до речі, вкрай ефективне фотополювання з машини, причому не виходячи з неї. У мого товариша, дуже досвідченого фотомисливця з Литви Кястутіса Чепенаса, в 2014 році вийшов прекрасний тематичний фотоальбом про лосів, де практично всі фотографії були зроблені з вікна легкового автомобіля, причому за кермом сидів сам Кястутис. Зйомки проводилися на території Білорусі, Литви, Норвегії та США – і з незмінно відмінним результатом!

Лось з дефектним рогом. Знято «з під’їзду» – з вікна автомашини. Білорусь, на кордоні з Литвою. Спасибі Кестутіс Чепенасу і Олегу Селях

Портрет лосицю. Знято практично в упор, з вікна автомашини. Дякую Сергію Сальнікову

Справа в тому, що лосі і дикі кози практично не бояться машини, і якщо акуратно відкрити вікно, то можна безперешкодно фотографувати їх з досить близької відстані. А уявіть, наскільки комфортно знімати з авто, яким керуєте не ви, а єгер? Потрібно тільки попросити розвернути машину тим чи іншим чином – і все в ваших руках. 

На цю тему в Африці давно придумано фотосафарі, на якому на території безлічі заповідників заробляються пристойні гроші. Так, у нас не Кенія і не Танзанія, у нас немає кросинги – великої міграції копитних, але у будь-якого мисливського господарства є транспорт підвищеної прохідності, який регулярно задіюється для здійснення обходів або господарських робіт. Чому б не залучити його для екскурсій, показуючи диких мешканців угідь всім бажаючим? По дорозі учаснику такої екскурсії неодмінно зустрінуться всілякі звірі й птахи – їх можна фотографувати, а можна просто спостерігати – кому як подобається.

Ондатра. Зустрілася «по дорозі» при фотозйомці лосів

Напрямок Бердвотчинг – спостереження за птахами – у нас ще тільки розвивається, але він має прекрасні перспективи. Пошук нір і гнізд – ще одне перспективне завдання для співробітників мисливських угідь. Єгері в силу своєї роботи бувають в лісі все ж частіше, ніж фотомисливці. Так що, виявивши що-небудь цікаве, цілком можуть поділитися інформацією з нами, фотографами дикої природи.

Приклад вдалого симбіозу традиційного полювання та фотополювання я випробував на собі в мисливських угіддях «Руднянський мисливець», куди їздив цієї весни на люб’язне запрошення мого друга, досвідченого мисливствознавця і фотомисливця Андрія Шимчука. За дві доби, проведені в угіддях, правда, майже без сну, нам вдалося спостерігати і отримати фотознімки тетеруків на токуванні, косуль (з тетерячої засідки!), Сірих журавлів, білих лелек, веретенників, польового луня, шпаків, лося і, головне, заради чого все це робилася , – борсука.

Борсук, знятий навесні 2014 року в мисливському господарстві поблизу міста Рудні. Фотографія не була б зроблена без участі біолога-мисливствознавця мисливського господарства Андрія Шимчука

І все це на обмеженій території, що не огороджена ніяким парканом! Ще вдалий приклад – мисливське господарство «Червоний Бор» в Республіці Білорусь, куди я регулярно їжджу до свого друга – біолога Дмитра Шамовіча. На території мисливських угідь розташований один з кращих на півночі країни місць токувань глушця. За домовленістю з керівництвом господарства полювання на ньому не проводяться, що позитивно позначається на відтворенні цієї рідкісної красивої птиці і дає можливість вивчити її переміщення методом радіовідслідковування, а також провести успішне фотополювання. На території господарства йде експеримент по створенню великого вольєра з благородними оленями з наступною реінтродукцією їх на «вільне поселення».

благородні олені

Там же я з успіхом знімав видру, норку, бобрів, дятлів, а також довгохвосту сову, для якої Діма влаштовує спеціальні гнізда. Часом мисливцям вдається знайти зовсім рідкісних птахів, наприклад, в Міорському районі Республіки Білорусь на в місці токування тетерука був виявлений межняк, цілком життєздатний, але нерепродуктивний гібрид тетерука і глушця.

межняк на токуванні

Зазвичай мисливці не люблять цю птицю і намагаються при найменшій можливості відстріляти, так як межняк активно розганяє токування тетерука. Однак, як показав досвід Міорского токування , де межняк спостерігається не менше п’яти років, тетеруки від нього не так вже й страждають. За два сезони зйомок я неодноразово бачив «розгін демонстрації» у виконанні межняка, після чого той спокійнісінько віддалявся в сторону і продовжував токувати самостійно, а тетеруки поверталися до своїх тетериних справ. Поголів’я тетеруків від співжиття з межняком не постраждало. За вказані роки на цьому місці побувало безліч любителів птахів – від бердвотчерів і орнітологів до фотовідеооператорів. Якщо би межняка не було, мисливствознавцю, який знайшов його і організував «екскурсії на болото», навряд чи вдалося б чесно і регулярно заробляти на демонстрації рідкісного птаха.

Зрозуміло, що організацією природознавчих експедицій, в тому числі з метою зйомки фото- і відеосюжетів, треба було б займатися природознавчим або біологічним організаціям. Але їх немає, а мисливські господарства – є, і в надлишку, так як полювання – старовинне захоплення і чималий бізнес, які навряд чи колись будуть повністю заборонені.

Фотографування куниць в умовах дикої природи без спеціально натренованих собак – абсолютно непродуктивна справа. І навпаки…

Обліки звірів і птахів – ще одна перспективна область взаємодії мисливців і фотографів на території мисливського господарства. Обліки – захід, який прийшов із біологічної практики, але неодмінно проводиться в мисливських господарствах. На практиці вони здійснюються по слідах і (або) методом суцільного прочісування території, на якій потрібно порахувати звірів і птахів з занесенням результатів до відповідних відомостей. Залучення для цієї процедури фотографів-натуралістів виявилося корисним для обох «сторін». Вперше з такою практикою я зіткнувся в Налібокській пущі в Республіці Білорусь: там подібні заходи проводяться щорічно і служать хорошим приводом до спілкування між людьми, захопленими однією пристрастю. Знову ж і господарству користь.

Благородні олені (самець і самка) біля підкормових майданчиків великого вольєра 

Сподіваюся, що в цій публікації я зміг коректно висловити і проілюструвати своє ставлення до проблеми взаємин «мисливець / фотограф-натураліст». Сподіваюся також, що ці відносини стануть більш тісними і плідними – на території будь-якого сучасного мисливського господарства.

Єгер, що здійснює обхід. Грамотний єгер може показати фотографу-натуралісту масу цікавого. Хоча б тому, що буває в своєму лісі частіше фотографа!

Автор, Андрій Прутенський, фото автора

Джерело: wildlife.by

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *