Браконьєри відкрито торгують м’ясом добутої дичини та хизуються незаконними трофеями. Як це припинити?
Мисливська галузь перебуває у критичному стані щодо забезпечення охорони диких тварин. Забезпечити функціонування системи охорони дикої фауни, як і природних ресурсів у цілому, стає фактично неможливо.
Більшість мисливських господарств останнім часом, як ніколи раніше, відчули на собі руйнівний вплив заборонених знарядь добування дичини – тепловізорів, прицілів нічного бачення, високоточної зброї з глушниками, приманок, пасток, які використовують для знищення диких тварин «хижуни».
«Хижунами» називали у 20-х роках минулого століття браконьєрів. Сьогодні вони втратили будь-який страх і совість. У нас у Карпатах браконьєри відкрито торгують м’ясом добутої дичини, різними виробами з неї, хизуються незаконними трофеями, демонструють свої «подвиги» в соцмережах, не боячись відповідальності за свої злочини.
А все через безкарність. До прикладу наведу деякі випадки, що стались у Івано-Франківській області у цьому році.
У ночі 1 березня 2017 року був затриманий автомобіль громадянина A.C.А., в салоні якого виявлено незаконно добуті лисиця та шість зайців, з яких три зайчихи з ембріонами. Озброєні «ділки» були з карабіном «Блазер», тепловізором «Пульсар» та прицілом нічного бачення.
У результаті браконьєру нарахували 6 тис. грн збитків, які йому прийшлось сплатити.
25 квітня 2017 року громадянин Я.В.М. на річці з пневматичної зброї застрелив крижня та сіру куріпку. Збитки у розмірі 750 грн сплатив добровільно.
У ночі 21 серпня ц.р. нашою єгерською службою затримано двох «хижунів», один із яких виявився головою сільської ради, які на високопрохідному автомобілі з незареєстрованою вогнепальною зброєю, мали намір вполювати кабана. За це їм «світить» максимальний штраф у розмірі 1020 грн на кожного, але про це згодом.
Перші два випадки незаконного полювання пройшли судові розгляди і за ними прийняті рішення, які набрали законної сили.
У першому випадку суд повернув порушнику зброю, тепловізор, прилад нічного бачення, автотранспорт, а в другому, де незаконно добуто качку і сіру куріпку – конфіскував у порушника пневматичну зброю та наклав штраф. Абсурд!
Мізерні штрафи за незаконне полювання, неправомірні прийняття рішень судами про повернення знарядь незаконного добування порушникам, це тільки верхівка проблем браконьєрства в Україні. Упевнений, мене підтримають усі, кому небайдужа доля мисливської галузі.
Нарешті нещодавно збільшено суми збитків за завдану шкоду державному мисливському фонду, що відповідає інтересам користувачів мисливських угідь.
Наступне, що негайно треба зробити:
1. Збільшити штрафи за незаконне полювання, внести зміни в кримінальний та адміністративний Кодекси України.
2. Визнати, що всі знаряддя і засоби незаконного полювання, де мало місце добування дичини, підлягають конфіскації.
3. Забрати з ч. 2 ст. 85 АПКУ словосполучення «чи без такої», яке дає законне право судам приймати протизаконні рішення.
4. Внести зміни до Закону України «Про мисливське господарство та полювання», заборонивши громадянам перебувати з пневматичною зброєю в мисливських угіддях. З її допомогою можна вбити дрібну дичину з 50-ти і більше метрів.
5. І наостанок – заборонити використання нарізної вогнепальної зброї, виготовленої під глушники та з глушниками.
Незаконне добування дичини необхідно кваліфікувати, як крадіжку майна. Дичина, що перебуває у стані природної волі, є загальнодержавним мисливським фондом, який держава передала користувачеві мисливських угідь на договірних умовах. Тому незаконне добування дичини являє собою викрадення її у власника або користувача і не може сьогодні кваліфікуватися адміністративним правопорушенням – це кримінал.
Ще одна проблема – погодження Лімітів на добування мисливських тварин. Необхідно передбачити законом відповідальність чиновників за несвоєчасне затвердження цього документа. Законослухняні мисливці чекають відкриття мисливського сезону, користувачі мисливських угідь – «врожаю», а його крадуть.
Сьогодні громадські організації, зокрема УТМР, спільно з асоціацією учасників АТО, «Самооборони» об’єднують сили для проведення спільних заходів щодо охорони, відтворення тваринного світу та боротьби з браконьєрством, але без державного врегулювання та допомоги поліції побороти це зло – неможливо!
Михайло ЛУЩАК,
Голова ради
Івано-Франківської
облорганізації УТМР,
“Лісовий і мисливський журнал”