Перепілка звичайна. Полювання на перепілку

japanesequail_2008041301_nmПерепілка звичайна — птах родини фазанових (Phasianidae), один з кількох десятків видів під загальною назвою перепілка. В Україні гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий птах. Населяє відкриті простори на рівнині і в горах, найчастіше — поля зернових культур. Цінний мисливський птах, проте чисельність протягом останніх десятирічь скорочується.
Маса тіла 110—140 г, довжина тіла 16-18 см, розмах крил 32-35 см. У дорослого самця поздовжня смуга, яка проходить через тім’я, «брови», щоки і смуга, яка окреслює знизу горло, вохристо-жовті; підборіддя і горло чорні; верх бурий, з чорною і білуватою строкатістю; воло рудувате; груди і черево вохристі; на боках тулуба поздовжній рисунок з вохристих і темно-бурих смуг; махові пера бурі, з вохристими поперечними смужками; дзьоб темно-сірий; ноги бурувато-сірі. У дорослої самки, яка в цілому подібна до дорослого самця, підборіддя і горло жовтувато-білі. Молодий птах схожий на дорослу самку, але світліший.
Від деркача відрізняється меншими розмірами, коротшою шиєю, бурими крилами і тим, що в польоті ноги не виступають за хвостом.
На території України весняна міграція цього виду проходить двома основними шляхами: Північно-Західно-Північним та Південно-Східно-Південним. Перший шлях пролягає із заходу, огинаючи Карпати. Цим шляхом перепілка поширюється по всій Західній Україні (Волинська, Рівненська, Львівська, Тернопільська, Івано-Франківська, Чернівецька, Хмельницька та, можливо, Закарпатська і частково Житомирська та Вінницька області). Міграція проходить в основному в південно-західному напрямку.
Інший шлях (Південно-Східно-Південний) проходить через АР Крим, Херсонську, Миколаївську, Одеську, Кіровоградську, Запорізьку, Донецьку, Луганську і частково Харківську області. На межі Дніпропетровської та Запорізької областей міграційний потік перепілок ділиться на дві частини. Другий міграційний потік має північно-західно-північний напрямок. Він поширюється на Центральну (Полтавська, Черкаська та частково Вінницька області), Північну (Київська, Чернігівська, Сумська області) та Східну (Донецька та Луганська області) Україну.
Птахи, які мігрують першим міграційним шляхом потрапляють на територію України з країн Західної Європи, де вони зимують. Перепілки, що летять цим шляхом, з’являються на місцях гніздівлі пізніше ніж інші. Птахи, що летять Південно-Східно-Південним міграційним потоком зимують в країнах Африки, Близького Сходу та на території азійської частини Туреччини і потрапляють до України через акваторію Чорного моря.
Весняна міграція починається в південних областях з першої декади квітня, в північних — в першій декаді травня.
Осінній відліт у більшості областей України відбувається протягом вересня, на півдні та сході країни — у першій декаді жовтня.
Приліт перепелів помітити дуже складно, адже вони летять в основному тільки по ночах. Через це на Русі вважали, що перепілки до нас приходять пішки. Селяться ці птахи на луках або сільськогосподарських полях. Часто зустрічаються вони на заливних луках, на полях поблизу водойм. Перепілка дуже любить поля гречки, конюшини, проса, злаків …
Перший час після прильоту цих птахів не видно, адже вони мовчать. «Гін» у перепелів починається через кілька днів після прильоту. Самці починають бігати по траві і кликати самок. Голос у самців перепела складається з двох частин: спочатку тихе «вав-вав», яка не розчуєш і на відстані 100 метрів, а потім щось на зразок «поть-полоть». Друга частина пісні звучить голосніше і її чути на відстані понад півкілометра. Цю пісню перепела в народі прозвали «боєм». Бій можна почути на зранку, а після того, коли потеплішає, він триває всю ніч. Почувши бій самця, самки відповідають на нього звуками «тю-тю-тю-тю-тю». Зачувши голос самки, самець біжить в її сторону, і якщо зустріне на своєму шляху іншого самця, то реальний бій неминучий.
Самець у період розмноження часто подає характерне «вік — під — підьом — під — підьом», зрідка — тихіше «хав — хав».

Після спарювання самка в траві влаштовує гніздо. Найбільш часто гнізда перепела можна побачити на полях пшениці, на заливних луках або покладах. Будівельним матеріалом для гнізда є стеблинки трав, пух і пір’я.
Самець не бере участі у вихованні потомства. Перепелиця приносить від 10 до 20 яєць біло-рудого кольору з цятками. Висиджування яєць триває близько 3-х тижнів. У червні-липні з’являються пташенята, які залишаються з матір’ю до відльоту на південь. Харчуються вони комахами і насінням рослин. Найбільшу активність птиці виявляють під час годівлі – на ранкової та вечірньої зорі, а також в теплі літні ночі. Днем птиці відпочивають в густих бур’янах, високій траві або на хлібних полях. Через кілька тижнів пташенята перепела літають як дорослі.
Через те, що перепел – птах сімейства курячих, вони віддають перевагу не польоту в небі, а пересуванню по землі. Бігають вони так само швидко, як і деркач. Від небезпеки ці птахи ховаються по землі. Злітають тільки в крайніх випадках, наприклад, якщо їх наздоганяє хижак – куниця, тхір і інші любителі м’яса перепела. Літають низько над землею, політ триває кілька секунд, за які вони пролітають 100-200 метрів. Якщо їх нічого не турбує, то і відлітати перепел не буде.
Полювання на перепела відкривається в середині серпня. Для полювання на цього птаха використовують дріб №8, 9 або 10. Дуже цікаве полювання на перепела з лягавою. Рано вранці, ще до світанку потрібно прийти на місце полювання. Заходити потрібно з боку, протилежного напрямку вітру, щоб перепел не відчув небезпеку. Головне завдання собаки – знайти птицю і встати в стійку. Стійку перепела витримують набагато краще, ніж куріпка. Мисливець підійшовши до собаки, дає їй команду злякати птаха. Іноді перепел воліє сховатися від собаки втечею, ніж злітати, тому собаки можуть зловити їх живцем. Злітає цей птах часто прямо з-під носа собаки, коли діватися вже нікуди.
Політ перепела нешвидкий, рівний, невисокий. На відміну від полювання на бекаса, підстрелити перепела під силу будь-якому мисливцеві. Бажано, щоб собака вміла подавати видобуток господареві, адже знайти підстреленого перепела досить-таки важко. Спійманих птахів краще носити не в сумці, а прив’язувати за шию до мотузки – так вони збережуть свій «презентабельний» вигляд. За день полювання з собакою можна зловити кілька десятків перепелів.
Можна полювати на перепела і без собаки, якщо ви точно знайте всі місця проживання цього птаха у вашій місцевості. Наприклад, в кінці літа – початку осені, коли трава в полі скошена, але по краях полів залишилися невеликі острівці нескошеної трави, є велика ймовірність, що все перепілки змушені ховатися в ній. Часом їх так багато, що на 10 кв. м. мешкають одразу кілька перепелів. Знаючи це, можна вполювати велику кількість перепелів і без допомоги собаки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *