Масштабний проєкт, спрямований на викорінення горностаїв з Оркнейських островів, отримав додаткове фінансування у розмірі 4 мільйонів фунтів стерлінгів. Ці кошти підтримають заключний етап боротьби з інвазивним видом, що становить серйозну загрозу для місцевої фауни. Про це повідомляє BBC.
Проєкт із захисту місцевої дикої природи Оркнейських островів (Orkney Native Wildlife Project) отримав додаткове фінансування для продовження роботи з викорінення горностаїв. З 2019 року в рамках проєкту вже було витрачено 7,9 мільйонів фунтів стерлінгів на відлов понад 6300 горностаїв на островах.
Ці тварини становлять серйозну загрозу для гніздових морських птахів та ендемічного оркнейського полівки. Проєкт є найбільшим у світі з викорінення хижаків на заселеному острові.
Читайте також: Робота з інвазивними видами: досвід Норвегії та уроки для України
Нове фінансування, що складається з 2,5 мільйонів фунтів від Національного лотерейного фонду спадщини та 1,5 мільйонів від Фонду відновлення природи шотландського уряду, підтримає заключний етап видалення останніх горностаїв з островів.
Проєкт, очолюваний Королівським товариством захисту птахів (RSPB), загалом потребує 8 мільйонів фунтів на наступні п’ять років для завершення роботи. Ці кошти підтримають три роки викорінення за допомогою гуманних смертельних пасток та два роки подальшого моніторингу.
Горностаї, які є звичайними в деяких частинах материкової Шотландії, почали з’являтися на Оркнейських островах лише у 2010 році. Їхня популяція швидко зросла до тисяч і стала серйозною загрозою для місцевої дикої природи, поїдаючи дрібних ссавців, птахів та яйця.
Проєкт співпрацює з понад 900 землевласниками на Оркнейських островах, щоб запобігти колонізації горностаями нових територій. У ньому задіяно понад 40 працівників та першу в Європі команду собак-детекторів для природоохоронних цілей.
Організатори стверджують, що проєкт вже призвів до збільшення популяцій лучних лунів, кроншнепів, оркнейських полівок та інших рідкісних і зникаючих видів місцевої фауни.
Проте прогрес був значно уповільнений обмеженнями, пов’язаними з пандемією Covid-19, які завадили відлову протягом сезону розмноження 2020 року, що дозволило популяції горностаїв відновитися.
Після відновлення відлову горностаїв виявляли в незвичайних місцях: на горищах, під кухонними підлогами, і в більшій щільності, ніж на материковій частині Великобританії. Організатори проєкту вважають, що їхня незвично смілива поведінка на Оркнейських островах, ймовірно, пов’язана з достатком їжі та відсутністю природних хижаків.
Проєкт знаходиться на критичному етапі, і його успіх забезпечить збереження Оркнейських островів як оплоту шотландської дикої природи, рідкісних куликів та глобально важливого місця для морських птахів світу.