Із приходом весни в лісах Київської області лунають дивовижні звуки – це один з найрідкісніших птахів України, тетерук, розпочинає свої шлюбні ігри. Днями Сергій Боярчуков, учасник групи “Много Стріч! Громадський мисливський рух”, опублікував унікальне відео токування цих птахів на верхівках дерев.
“Цей звук один з найулюбленіших, звісно після оленячого голосу”, – прокоментував автор відеозапису.
Тетерук (Lyrurus tetrix) – осілий птах родини Тетерукових (Tetraonidae), занесений до Червоної книги України зі статусом “зникаючий”.
Читайте також: Відомого німецького фотографа природи атакував глушець
Токування – це справжній весняний ритуал цих птахів, танець кохання та продовження роду. Самці збираються на традиційних токовищах – галявинах або узліссях, де влаштовують феєричні шоу аби привернути увагу самиць. Вони ошатно розпускають віялом хвости, опускають крила, швидко перебирають лапами, підстрибують і кружляють, бурмочуть і шиплять. Токування може тривати кілька годин на світанку, а в розпал сезону – і цілий день.
Забарвлення та статура тетеруків чудово відображає характер цих птахів. Самець – ефектний красень вагою 1,1-1,4 кг, з чорним оперенням, що виблискує на сонці синім металічним полиском. Над очима у нього червоні “брови”, на крилах білі “дзеркальця”, а хвіст гордо розпростертий ліроподібним віялом. На противагу йому самка – скромна коричнева пані, що спостерігає за танцями женихів і робить свій вибір.
Та попри зовнішню міць, тетеруки дуже вразливі до втручання людини в їхнє життя. Основні причини катастрофічного зниження чисельності цих птахів – зміни природних біотопів внаслідок господарської діяльності, осушення боліт, випасання худоби, фактор неспокою в період токування та гніздування, браконьєрство.
Читайте також: Дискусія у Фейсбук довкола фото рідкісного шотландського глушця (Tetrao urogallus)
Щоб зберегти тетеруків для прийдешніх поколінь, необхідні термінові заходи охорони: заборона на збір ягід, прокладання стежок та випасання худоби в місцях токовищ та гніздування, боротьба з хижаками та безпритульними тваринами, розвиток розведення в неволі з подальшою реінтродукцією в природу. Хоча колись тетерук був мисливським видом, зараз полювання на нього в Україні під забороною.
Тож насолоджуймося на відстані дивовижним видовищем весняного токування тетеруків, безцінною перлиною нашої природи! Адже побачити і почути шлюбний танець цього червонокнижного птаха на власні очі – великий успіх і незабутні емоції.
Один коментар до “В лісах Київської області зафіксували токування тетеруків (ВІДЕО)”